Redigerad kommentar
Salle: Första perioden börjar...NU!
Niklas Jihde kallade väl hockey för mesig sport som ett motangrepp från innebandyn innan han blev studioankare för Viasat Hockey. Han kanske kan få spelarna att visa lite tuffhet?
Sawchuk: Om du tror att Macke tar lätt på sin och lagets situation så anser jag att du har lite på fötterna. Jag har vid flertal tillfällen, tom på helgen, sett han svänga ner mot arenan tidigt på morgonen, så pass tidigt att jag inte ens tror vaktmästarna är där.
Dessutom sitter han och kikar på så gott som varenda juniormatch. Och det med papper och penna ivrigt skrivandes anteckningar.
Jag tänker kasta ur mig ett påstående, som jag satt och tänkte på i bilen på vägen hem från bedrövelsen. Vad har ni för åsikter kring detta?
- Challe och AJ får inte ut max av laget och med fyra matcher kvar av KS är det läge att skaka om saker och ting. Skicka iväg Challe och AJ, ersätt med några som kan väcka laget. Alternativt, in med en person till i båset, som får i uppgift att väcka spelarna.
Redigerad kommentar
Nej, det som måste göras är att Challe får sparken idag och att någon annan tar över laget de sista fyra matcherna. Då har vi åtminstone en chans att klara oss kvar. Är Challe kvar så är det helt kört.