HalvHund: skellefteå hade usel form fram till i torsdags, nu har dom säkert fullt av självförtroende igen efter att oskarshamn skämt ut sig för vilken gång i ordningen. det är ett jäkla lag skellefteå har, hög skill i alla kedjor, backarna är alltid bra och en av seriens bästa målvakter, om inte den bästa. för inte har vi sån tur att rautio står?
skellefteås stora problem är målskyttet, dom har gjort näst minst mål i ligan, bara oskarshamn är sämre, och det inkluderat 7 som dom gjorde senast, men dom släpper också in minst mål av alla, inklusive serieledande färjestad. skellefteå är femma i bortatabellen, modo är sexa i hemmatabellen.
allt talar för att det kommer bli superjämnt, förhoppningsvis är lassi sådär lassibra och att modo kan få in lite stolpe in, jag gissar på 3-2 eller 4-3 till ett av lagen, kanske efter övertid.
tittar vi på andra matcher har hv en jättetuff bortamatch mot växjö, hade varit lämpligt med en växjöseger och en modoseger idag, då skulle modo vara tio poäng före. men det kan också vara fyra...
Blake: Tja. ..möte mot SAIK med ny luft under vingarna. Hoppas dom tappade ödmjuken mot Oskarshamn. Dom får i mina ögon i alla vara favoriter i den här matchen alla poäng här är bara bonus.
1 pinne och jag är nöjd. 2 poäng då blir jag glad. 3 poäng då blir jag lycklig som Ulf Lundell.
{9315}: Jag möter hellre ett Saik som vunnit stort förra matchen än om de fått stryk, vi såg hur det gick när Luleå kom hit efter en förlust. Supertaggade.
{9315}: Hellre att Skellefteå kommer hit med en vinst i bagaget än att dom kommer helt desperata och måste vinna. Har en känsla av att MoDo kommer vara mer taggade från start och pressa dom rejält.
Om Rautio står så vinner vi, om Söderström står blir det målsnålt och troligtvis förlust. Han är en sjukt bra målvakt
Värt och tillägga att MoDo har 44.4% i boxplay de senaste 5 matcherna. Kan vi hålla tätt där eller torskar vi på det?
Rytter: verkligen över all förväntan hittills, tycker att modos viktigaste forward är den det pratas minst om i kedjan dvs dickinson, ja mikkel gör mål på allt, riley har mer skill, men josh känns som limmet. tycker han är riktigt bra nästan varje match utan att synas särskilt mycket
Tarasov: gameday!😍 Nu skall vi kötta saikare💪 hoppas på någon stänkare i krysset av Aagaard eller Ranta! Fullsatt lördagsmatch och hockeyfest. Ut och ha skoj och njut av atmosfären. Äntligen hockey igen! Gooo MoDo! Mot nya poäng!💪🥳
Greenwolper: Jag och Modano hoppas på fysiskt spel. Vi har ju ett gäng som borde kunna kötta :-) Men det är väl ändå mer ekonomiskt att lira kreativt. En kombination vore trevligt.
Ja Dickinsson är en riktigt bra tvåvägscenter. En sådan spelare jag är svag för.
Lite för dålig offensiv för att leda en kedja poängmässigt och med stark offensiv. Men som du säger så står han för mycket av framgången kedjan har och ger Woods och Aagaard utrymme genom att hålla ihop enheten och göra det tråkiga skitjobbet. Sedan har han skills för att bidra med lite poäng här och där när chans ges även om det inte är det han ska bidra med primärt.
Perfekt andracenter i en nykomling. För tror detta är hans roll, kommer nog inte bli en poängspruta. Är bra på de mesta utan att ha några specifika spetsegenskaper.
Hoppas verkligen vi kan förlänga med honom också för att hålla denna kedja intakt i 1-2 säsonger till. Alla spelare i kedjan är ju i en ålder där de kan fortsätta att ta steg.
Heyerdal: Ingen hjälp ska komma från oss åt den klubb som hägrat över vårt lag som gamar. Alla med talang nog att klara SHL har de fiskat efter, för att få kunna stämpla dem som "Frölunda-produkter" i efterhand.
Ruohomaa hittar snart kemin med sina kedjekamrater. Sänker VF nästa gång vi möts.
Heyerdal: hade det funnits en annan spelare på kroken så möjligtvis, men som läget är så behöver modo ha allla kroppar och hoppas på att han kan komma igång nån gång
Återigen skjuter man själva i foten genom att inte starta vår bästa kedja i lineupen. Det ska likt förbannat vara Rubins/Rundblad och Walli/Södergran. Det är såna detaljer som Karlin inte tänker på. Vi har chansen att starta med kedjan som är bäst både offensivt och defensivt men likt förbannat ska det vara samma gubbar varje gång
{5647}: Man kan tycka att det är ett korkat resonemang men faktum är att vår bästa kedja aldrig har börjat från start den här säsongen. Enligt mig skickar det fel signaler. Dickens kedja är bäst just nu på att flytta upp spelet i anfallszon vilket är precis det man behöver för att få momentum i matchen
{5647}: Skellefteå börjar med sin förstakedja så där brister ditt resonemang. Dessutom har ag har aldrig sagt att jag är smartare än Karlin. Däremot har även han sina brister, som jag tror dom flesta håller med om
{5647}: Sett Frölunda mot Timrå, på förhand 2 ”topplag” men helvete vilken värdelös match, lördag och allt. Frölunda känns helt oinspirerat och Timrå för dåliga för att kunna göra något spännande.
Visst har vi varit osedvanligt fria från skador den sista månaden, vi fixade till trots skador, spelet och matcherna väldigt bra i inledningen av serien,
Det kan nog bara bli bättre när alla har hittat formen efter skador och spel på nya rinkar, system osv
Karlin är dessutom en bättre och mera erfaren tränare och taktiker i år, hjälp från Hinken…
Ser ni att Linköping förmodligen toppat och mest troligt är på väg ner mot HV och Oscars…
Gavelo: Håller med. Sjukt trist. Ingen skugga ska falla över Timrå som inte behövde anfalla efter Dahlens tidiga mål, men djävlar var tråkigt det var för oss åskådare.
Men om vi tar en 3:a ikväll och dansbandsmeckat inte släpper mer än 1p mot knätofsarna, så passerar vi Örebro, Frölunda, Timrå, Skellefteå, Leksand, och Linköping, 6 lag alltså(om jag inte räknat fel)!! Och skulle helvetet frysa till is och IKO slår Luleå borta, passerar vi 7 lag ikväll!
Ja jag vet, alla jinxars moder!! Och där kom då 0-1 som ett brev på posten!! 🥺