1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 531782 inlägg · 4125 ämnen

Något vissa MoDofans borde läsa?


Något vissa MoDofans borde läsa?
Klippt och klistrat ur Jimmy H:s intervju med Matthiasson:

"Hur reagerar du på några av supportrarnas reaktioner efter att skrivit på för MIF?
-Jag har inte läst så mycket mer än det som stod i dagbladet sa han och rättade till sin keps lite besvärat för att sedan fortsatta: -Men det är klart det känns tråkigt efter allt jag gjort för föreningen. Visst har jag lite förståelse för den reaktionen så där direkt men om Timråsupportrarna ska reagera så här när spelare lämnar så får de nog svårare att hitta spelare som vill spela här också.

Hur tycker man som spelare när en fd spelare i klubben hyllas då han spelar i motståndarlaget så som med Lind och Casselståhl förra hösten?
-Det är bara positivt, verkligen stort gjort av supportrar att man kan tacka för det som har varit. Snyggt helt enkelt. Supportrar måste ju förstå att det är mycket som kan spela in i ett klubbyte, familjen ska trivas mm."

Självklara saker, iofs, men alla verkar ju inte inse det...

Sv: Något vissa MoDofans borde läsa?
knaskamilla:

Nä, det finns ju hjärntruster även runt omkring MODO som anser att det skall buas åt alla spelare som bytt från MODO till någon annan klubb.

Undra om de kommer bua åt Högardh?

Sv: Något vissa MoDofans borde läsa?
Poffa: Buar ni inte åt allt där uppe?

Sv: Något vissa MoDofans borde läsa?
Swordster: Buuuuuuu, bättre kan du väl
;)

Sv: Något vissa MoDofans borde läsa?
Poffa: Det är en jävla skillnad när modo inte gör några speciellt stora försök att hålla kvar någon som dessutom kommer från en helt annan 'nda av Sverige än när mr MODO lämnar modo trots att han fått ett kontraktförslag som är långt ifrån en svältlön.

Sv: Något vissa MoDofans borde läsa?
Spud: Du tror inte att något annat än lönen spelade in?

Sv: Något vissa MoDofans borde läsa?
Spud:

Folk buar åt Micke Pettersson, Alavaara och Hållberg också.

Sv: Något vissa MoDofans borde läsa?
Poffa: Du glömde Salle.

Sv: Något vissa MoDofans borde läsa?
Poffa: När Micke P efter att ha backat från att spela i Kempis första Leksandssäsongen åter dök upp, så hade han förfallit så till den milda grad att folk bara skrattade åt den blivande Timrå spelaren.

Sv: Något vissa MoDofans borde läsa?
Nu har jag klurat nästan hela vägen till jobbet, och den enda jag kan komma på som lämnat MoDo som jag skulle kunna ha förståelse om man buade åt är Vykoukal. Anledning? Att han kom med en så kass undanflykt för att få slippa Övik. Fast iom att han inte gick till något annat ES-lag så faller det ju också bort. Dessutom tror jag att det lutar mer åt LJ:s beskrivning av MickeP ändå - att man nog möjligtvis skulle ha skrattat åt honom.

Sv: Något vissa MoDofans borde läsa?
knaskamilla:

Åja, det var många som buade åt Micke P. Väldigt många på stora stå t. ex.

Sv: Något vissa MoDofans borde läsa?
Poffa:

Jag är ganska säker på att jag inte skrev att ingen buade åt Micke P. Dessutom är väl intelligensnivån på stora stå kanske inte den av medelMoDoiten (hoppas jag)...

Sv: Något vissa MoDofans borde läsa?
knaskamilla:

Vykoukal? Inte en chans, han kom, såg MoDo som ett pinne i sin karriärsstege, och gick sedan vidare när pinnen sprack...eller Boork petade ur den för honom.

De enda av bu-värt skrot och korn är spelare som försöker spela på det här med att man faktiskt bryr sig om vuxna människor som jagar efter en gummibit. Alltså de som försöker måla upp en bild av sin lojalitet och sedan dumpar både lojaliteten och bilden i närmaste sopkorg. Varför klarar sig då Wernblom i min bild? Jo, därför att MoDo gick ut och avslöjade detaljer i kontraktsskrivandet och själva var medverkande till den hätska stämningen.

Är Wernblom en "ondare" eller "godare" människa än Pettersson? Nej, men han spelade 14 säsonger och gjorde 212 ES-mål, däri bottnar nog också en del av mitt hyckleri här.

Sv: Något vissa MoDofans borde läsa?
Björn VII:

Och skyllde på att han skulle hem och göra lumpen. Men som sagt, det lutar mer åt hånfulla skratt där.

Det andra du skrev har jag läst två ggr nu utan att riktigt förstå vilken åsikt du har (det är som vanligt, mao.), så det vågar jag inte kommentera.

Sv: Något vissa MoDofans borde läsa?
knaskamilla:

Vad jag lite klumpigt försökte säga var att det var fler som buade än det var som skrattade. Åtminstonde hördes de mer.

Att du, jag, LJ och övriga här inne skrattade hörs nämligen inte så mycket då hela The REDS (iofs ingen imponerande skara men då det buas så får de fort med sig en massa andra på ståplats) spydde galla över Micke P.

Sv: Något vissa MoDofans borde läsa?
knaskamilla:

Det andra innebar att jag är beredd att Wernblom klarar sig, men Pettersson (eller någon annan som gör likadant) klarar sig inte. Skippar de däremot snacket som inte fyller någon funktion så klarar sig alla för min del.

Men att ta det så långt som att faktiskt bua på en läktare? Nej, jag ser nog på matchen då.

Sv: Något vissa MoDofans borde läsa?
Björn VII:

Beredd = menar.

Sv: Något vissa MoDofans borde läsa?
Björn VII:

Okej, då är jag nog med. Kanske. (Menar du att du buar åt t.ex. Pettersson inombords, alltså?)

Äh, skitsamma. Fjanteri på högsta nivå att buta åt spelare bara för att de lämnar klubben i vilket fall som helst.

Sv: Något vissa MoDofans borde läsa?
knaskamilla: Jag butar åt vem jag vill, så det så!

Sv: Något vissa MoDofans borde läsa?
Lumber Jack:

Helvete.

Sv: Något vissa MoDofans borde läsa?
Lumber Jack: Jag med. Härligt att få bua ibland.

En spelare som Högardh förjänar naturligtvis applåder efter en mycket bra insats i Modo under några år.

/ /Frisco (som applåderar alla spelare i lineupen)

Sv: Något vissa MoDofans borde läsa?
Swordster: Det spelar ingen roll, om man utgått från att någon har ett stort stort MODO hjärta sen visar sig vara villig att kämpa emot MODO är man inte förtjänat av hyllningar. Då ska man gott ha lite stryk. Man inte äta kakan och ha den kvar

Poffa: Alla de tre har ju nekat bud från MODO för att skriva på för andra elitserielag, jag kommer aldrig hyla en person som är beredd att kämpa emot MODO. Micke P dessutom som enda anledning att han fick bra betalt i Leksand. Nog för att han ända inte spelat i MODO, men det känns väldigt mycket mindre att folk lämnar MODO för att spela i europa än att de är beredd att spela mot MODO.

Sv: Något vissa MoDofans borde läsa?
Spud: Är du riktigt säker på att det var så i fallet Wernblom, jag är av en annan åsikt. Det är ingen lycklig Werna som ska harva på mot Boden och Uppsala, om du frågar mig.

(Jag är fortfarande inte från Kramfors.)

Sv: Något vissa MoDofans borde läsa?
Lumber Jack: Jag är mycket lycklig att jag inte behöver ställas inför att MODO ska möta werner i AIK denna vinter. Då slipper jag visa vad jag tycker om den övergången. Det innebär indirekt att jag är lycklig att han ska till björknäshallen och spela i den underbara storamossen hallen i 08..

Är du säker att du inte är ifrån kramfors? Tyckte det stod det på modohockey.se, konstigt.

Sv: Något vissa MoDofans borde läsa?
Frisco:

Du noterade väl att det var buta och inte bua som LJ skrev att han gjorde åt vem han vill?

I övrigt tror jag inte att Högardh behöver oroa sig. Om inte annat så lär väl applåderna överrösta de fjantar som isf buar.

Sv: Något vissa MoDofans borde läsa?
knaskamilla:

Såhär dårå, jag skulle...

*Bua inombords

*Dagen efter övergången använda mitt allra tyngsta och mest fruktade vapen: något internet-inlägg om att personen ifråga är en brett snackande usling som driver med mina känslor. För att sedan, i takt med spelarens sjunkande kvalitet på plan allt mindre bry mig.

*Inte skriva inlägg på internet om att det är moraliskt förkastligt om man buar när man står i en klack.

*Hade jag dessutom varit i 15-20årsåldern och känt en större dragning åt att stå i en klack under 25 matcher/säsong så hade jag dessutom kanske buat där.

Dessutom bor jag inte i Örnsköldsvik och riskerar att stöta ihop med något av objekten när jag ska boka tvättid. Äkta markör här: ;-)

« · 393264