Varför Modo skulle tjäna på att Timrå åker ur elitserien
Hockeyn i Västernorrland nu och i framtiden
Somliga antar att det vore bra för Modo Hockey om Timrå klarade kvalserien. Detta påståenden försöker de grunda på att derbyn lockar mycket folk, vilket är helt sant.
Sant är dock också att denna förhållandevis lilla inkomst inte på långa vägar uppväger den konkurrens som Timrå innebär när det handlar om värvning av nya spelare och framförallt när det handlar om att värva spelare till hockeygym. Zetterberg och Lander är två högkvalitativa spelare som själva i olika intervjuer sagt att de skulle valt Modo (förr eller senare) om inte Timrå spelat i elitserien.
Detta inlägg har blivit redigerat av en Forumledare
Då nu inte Broc L är aktuell. Förutom Schremp, vilken transatlant vill ni ha in nästa säsong? Och kom nu inte dragandes med Haydar :-)
Säger själv T.J Hensick: 64p på 52 matcher nu....
Icing-Ove:
Håller helt klart med, va inne på T.J redan ifjol. Han får ju aldrig chansen i NHL så han tycker jag Näslund borde ringa.
joergenjonsson: Tittar man ur ditt perspektiv ser jag hellre Timrå än t ex Leksand eller Örebro. Timrå har en mycket sämre ekonomi än de övriga två lagen och kommer inte vara mycket till konkurrent vad det gäller värvning av nya spelare.
Dessutom är t ex Leksand en mycket starkare juniorklubb än Timrå, vad det gäller hockeygym, och skulle därför vara en större juniormagnet än Timrå, om Leksand spelade i ES.
yngwie:
Viklund? Vi får ju hem Enström, Hedman och Edler under lockouten nästa säsong....
yngwie:
Jag tycker fortfarande att han är dålig i egen zon, samtidigt som han inte gör speciellt mycket poäng. Han är bra på skridskorna men utnyttjar det alldeles för dåligt enligt min mening. Dessutom tror jag inte att MoDo-hjärtat är överdrivet stort.
Bad_Brett:
Får han spela med tex Tolle, så tror jag det hade blivit riktigt bra. Nu har vi Skinner, Westin och Cedergren...
yngwie:
Nagy vill ju alltid hem till Ö-vik. Äckligt bra spelare. Jag drömmer. Pikkarainen vill jag hylla än en gång:
www.youtube.com/watch?v=T9TZ_2VPFFUIcing-Ove:
Nagy, vilken sniper han var/är!
1+4 imponerar ju inte direkt i KHL på 12 matcher. Kom tillbaka!
Wayne Gresky:
Det gör vi förhoppningsvis till nästa säsong när Prillan får gå.
yngwie:
Hade vissa ärthjärnor i klacken nån jävla känsla, så skulle man sjunga Pikkarainens namn varje gång han är inne, tala om MoDo-legend. Man blir ju gråtfärdig då man tänker på vad han hittade på under matcherna...
Icing-Ove:
För att inte tala om vad han hittade på mellan matcherna!
yngwie:
MoDo är för bra och spelar hårt. SM-guld tar Pikka ej. Han får snart varva ner med fem Chimay. Guldet är vårt!
Kan masken försöka locka till sig sin gamla adept? Kanske lite väl vågat att köra Alsenfelt och Forsberg. Men å andra sidan handlar nog mv spelet väldigt mycket om vilket försvarsspel man har. Det kan ju knappast vara en slump att varenda målvakt som spelar i lag där Jonas Rönnqvist coachar gör succé
"- Det är inget klart riktigt ännu. Jag vet inte i nuläget vad det blir. Det försiggår förhandlingar, säger Karlsson, som är nära vän med Oscar Alsenfelt."
Är det bara jag som får damfotbolls vibbar av det där? Lite Marta-Johanna Frisk feeling.
spud:
Ja nog får han komma hit, men isf om Anton lämnar. Han och Tellan, om Tellan lämnar behöver vi en till med.
Har sett rätt mycket på Allsvenskan och nu KS och jag måste säga att om Modo lyckas värva Erik Hanses, som det ryktas om, så är det ett riktigt jäkla kap.
Killen är 21 år och spelar stort målvaktsspel. Potentialen verkar vara oändlig och han skulle redan nu kunna ta en roll som förstemålis i ett ES-lag.
Poffa:
Hanses gör sin absolut bästa säsong i Leksand. Många var rädda för attr han skulle bli våran akilleshäl i kvlaserien då han har agerat ojämnt i serien men han har visat oss motsatsen. Går Leksand upp är han kvar annars spelar han i Es.
bisterfinnen: Det här är vad vi har på kontrakt just nu:
Målvakter:
Anton Forsberg
Backar:
Jonas Ahnelöv
Joonas Lehtivuori
Centrar:
Niklas Sundström
Mattias Ritola
Fredric Andersson
Måns Krüger
Yttrar:
Morten Madsen
Janos Hari
Björn Svensson
John Westin
Redigerad kommentar
Och Aftonblaskan är först ut med bilden av en "förlorarklubb".
http://www.aftonbladet.se/sportbladet/
Själv tycker jag att vi vann lite i år. Det blev ju bonusmatcher tom.
Monno:
Jag tyckte att han och Ahnelöv var riktigt, riktigt bra i slutspelet. Båda tycks på något konstigt vis ha förbättrat sin skridskoåkning under säsongen. Jag skulle bli oerhörd besviken ifall MoDo tappar Tollefsen.
Redigerad kommentar
Monno:
Hahaha! MoDo är en vinnarförening, surmatch idag, men riktigt bra kämpatag hela säsongen.
Bad_Brett: Ja jag är ingen hockeyexpert, du har nog bättre riktigt koll än en annan.:P Tycker han inte legat på en "förstebacks" nivå under säsongen. Men jag minns ju från förra säsongen att han var skitbra innan skadan.
Ja det är nog så också att de faktum att han verkar vara en grym ledare är viktigare än man tror. Att byta kapten "varje" år är nog ingen höjdare i en klubb.
Vi kanske kan få hit Klasen som kapten, han verkar vara en bra ledare;):P
Monno: Mrmadhawk är stensäker på Ahlsenfelt (måste verkligen kolla upp hur han stavar) och Regehr. Sen är antagligen ett Allsvenskt "fynd" klart. Så de kan bli roliga dagar nu ändå:)
Allsvenska fyndet, kan de vara Peter Öberg?
Vad säger man om en centersida som är följande:
Ritola
Susse
Påhlsson
Öberg
Ska jag vara ärlig så ser det sinnesjukt bra ut i mina ögon.