1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 389087 inlägg · 4140 ämnen

Silly season - 2020


Sv: Silly season - 2020
Costanza: Nu måste väl klubben Modo agera på något sätt. VD, sportchef och styrelse har sedan förra säsongen tuggat om att man ska spela på ett visst sätt, dvs. den förbannade fartfyllda Hellkvist hockeyn.( bara det är ju märkligt, borde inte tränarna bedöma hur man ska spela ? ) Nu har det gått 35 matcher, då kan väl för helvete vem som helst se att det inte fungerar att spela det spelet med det här laget som Modo har i dag. Tränarna måste tyvärr sparkas och in med t.ex Perra och Lelle. Få in glädjen i laget och Perras enkla hockey tror jag passar bra nu. Agera NU Modo, annars åker vi ur. Det är fan i mig så att det gränsar till häxeri, om inget händer !!!!

Sv: Silly season - 2020
{6870}: När förtroendet för 93-miljonersklubben MoDo...och ÖA, rinner sakta som sand ur ett timglas för mig, så kan jag gissa att det även gäller jävligt många fler. Nu blir det intressant att se om MoDo inte blir ett nytt Facit, som höll fast vid sina skrivmaskiner in i döden.

Sv: Silly season - 2020
{9315}: Så länge Styf är kvar behöver dom inte ens fundera på att värva. Jag är dessutom inte speciellt sugen på att se Glader presentera en avdankad jänkare heller.

Sv: Silly season - 2020
nu när slutspelsfantasin dog på riktigt idag så hoppas jag modo håller i pengarna allt det går... vi kommer tappa beräknad inkomst i och med att vi kommer inte kunna söka lika mycket statligt stöd för förväntade tappade inkomster i och med att vi inte får extramatcherna i slutspel tyvär... så varje krona kmr vara viktig

Sv: Silly season - 2020
Markus1212: kan det vara så att modo har största budgeten i ha,men 40+ anställda på kansliet?

Sv: Silly season - 2020
Nu måste väl för helvete styf få gå alternativt få en annan roll... Modo tar timeout och han står bara och glor och liksom ser ut att tänka: jaha äre så vi ska göra?!?!?

Modo måste ta in en tränare som kan motivera spelarna och gjuta lite mod!!!

Sen skadar det ju så klart inte med en 4-5 spelare som kanske kan göra NÅNTING offensivt!

Sv: Silly season - 2020
Sven Tuta: Tack, hade missat det.

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Tycker inte att hitta en ny huvudtränare är prio ett. Prio ett borde vara att få hit Alavaara som gjort det bra i en topporganisation i DEL. Låt han anställa en ny huvudtränare och samtidigt se över våran organisation.

Sv: Silly season - 2020
Sven Tuta: tack nära att missa det !

Sv: Silly season - 2020
Gavelo: Huvudtränare först och främst. Lite delikat med tanke på karusellen som varit på tränarsidan. Det har varit Ville, Emil och Piva, förutom Styf och Omark som hållig i spelsystemet. Vi har inte råd med mer cirkus på den punkten, men det är viktigt att vi byter omgående enligt mig.

Däremot ser jag gärna att vi avslutar positivt. Jag tror att det är viktigt att företag och fans känns viss positivism inför sommaren. Vi kommer med väldigt stor säkerhet inte störa Timrå direkt, men kan vi i alla fall åka ut med flaggan i topp vore det önskvärt. Att smita ut från ingemansland med svansen mellan benen ser riktigt illa ut. Än värre om vi inte korrigerar kursen på det här skeppet och på allvar riskerar att åka ur.

Sv: Silly season - 2020
Steken84: Ja, Leksand verkar ju satsa rejält nu innan slutspurten.. Men för vilka pengar?
Det lät som på Sundlöv att 2 miljoner knappt räckte för muller som signade för leksand istället 🙄

Sv: Silly season - 2020
jonsson: tror att man kan glömma nyförvärv 😒

Sv: Silly season - 2020
Sven Tuta: Finns ingen anledning att tro, bäst du ringer och berättar det.
Klockan 18 00 sitter dom nog kvar på bussen

Sv: Silly season - 2020
Gavelo: Vad jag förstår så börjar matchen kl 18 ikväll, hoppas att Modoledningen vet om det🥴

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Jag hoppas man är smart nu och värvar spelare för nästa säsong eftersom denna mer eller mindre redan är körd.
Värva smart, värva långsiktigt.
Davidsson vore en på förhand bra värvning förutsatt att vi presenterar en vettig huvudtränare!

Sv: Silly season - 2020
{9315}:
Både och men känns som en logisk värvning

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: tror eller hoppas? ;)

Sv: Silly season - 2020
Undra hur mycket tid som lades ner på att få hit Stoa?

Sv: Silly season - 2020
{9315}:
Tror Marcus D hamnar hos oss

Sv: Silly season - 2020
KB: Sen kommer det att gapas pch skrikas av SHL lagen att pengar och gatustenar är slut

Sv: Silly season - 2020
Tror det är dags att börja resonera som Jan Banan i Torsk på Tallin. Gå direkt på andrasorteringen (skadat gods) så kanske vi får hit en spelare som faktiskt hinner träna med laget innan serien är slut. Tycker profilen på denne spelare känns bekant; ung, utvisningsbenägen och inte överdrivet produktiv. Sen borde han ha koll på grejerna med tanke på namnet på senaste klubben...

Sv: Silly season - 2020
Steken84: Lite därför jag hoppas att ett etablerat lag åker ut i år. Kan leda till något gott i längden.
Sen skulle det vara dubbelt så bra om typ Västervik eller TAIF tar steget upp, men de chanserna är väl ganska obefintliga.

Sv: Silly season - 2020
Säsongen då svenska klubbar värvar ihjäl sig. Klubbar i kris runt om i Europa och man håller i sina stålar. I shl så verkar man ha ett överflöd av pengar.
Hoppas det sätter sina spår nästa säsong. Klubbarna kanske ska tänka om vad gäller gapet mellan shl och allsvenskan vad gäller ekonomi och tv pengar.
Förstår att inget shl lag vill åka ur högsta serien

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Jaja, vad är en bal på slottet............
Så är väl Modos situation just nu, det går väl inte att komma längre ned på näringskedjan.

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Tror framför allt att man ska slåss om att gå upp för att få kompetenta SHL spelare. Er situation i dagsläget är nog ingenting som spelare går igång på, slåss om att undvika kval till div 1 och eventuellt ta sig till slutspel..

Sv: Silly season - 2020
{9315}: Ja, vi får väl se hur det går. Kan nästan slå vad om att han lyckas i DIF.

Men, annars beskriver det Gladers situtation. Hur hittar man en spelare snabbt som nöjer sig med allsvenskan när SHL har så stora resurser tydligen.

Sv: Silly season - 2020
Ryan Stoa klar - för Djurgården! Det måste ha gått snabbt det

Sv: Silly season - 2020
Ogie Ogilthorpe: Du tar upp väldigt många saker som tyder på att vi tappat aggressivitet och jag håller med om dem.

Exempelvis forecheck där vi ofta tappade alla tre forwards högt upp. Då vågar inte backen pincha, utan snarare åkte båda backarna hemåt och tog djup. Jag tycker att vi justerat så att tredjeman är med hem, men tyvärr har backarna ändå åkt hem för tidigt. Undantag är väl märkligt nog Mikkelson, som stått upp. Eller snarare våra nordamerikaner generellt som vågat stå upp mer.

I och med att backarna tagit för långt avstånd, måste de bromsa in och kan inte stoppa motståndarna på blå. Vi har numera en tredjeman (typ center) med oss, så vi blir mer sällan rundade, men vi får fortfarande inte stopp på motståndare.

Sedan i egen zon är det som du skriver. Det är noll aggressivitet alls. Med Hellkvist satte vi en enorm press inledningsvis och i takt med att vi blev trötta tappade vi den pressen. Nu är det som att vi vore dödströtta direkt motståndaren kommer in, för vi står bara och tittar på. Varken tidigare eller nu gjorde vi någon avvägning när vi borde sätta press (pressa Dahlen som har 100% puckkontroll ger ju bara någon annan ett läge), men vi satte i alla fall press med två man.

Jag tror att det handlar om inkompetens. Man ville minska lite av de mest extrema sakerna med Hellkvists spel, men det blev varken hackat eller malet. Och man saknar pedagogik och en reell plan för hur man vill spela. Exempelvis är det där med att backarna ska våga pincha så vi kan behålla press och att forecheck ska kunna lyckas handlar ju om förtroende. Man kan inte bara säga till backarna att stå kvar, utan man måste "sälja" in det så att man verkligen törs lita på det, för det är backarna som står som idioter om man blir överspelade utan täckning. Där var det nog lättare med en halvgalen, karismatisk och rätt arrogant Hellkvist som fick alla att köpa konceptet.

Sv: Silly season - 2020
Bad_Brett:
Avslutningen på inlägget du klistrar in befriar iaf dig från alla anklagelser om efterhandskonstruktion😉

Sv: Silly season - 2020
Bilyaletdinov: slump vet jag inte men modo var medvetna om risken med hedberg och hade också klausul för det som gjorde att man kunde bryta kontaktet nu när det hände.

Sv: Silly season - 2020
Rytter: Nej, det är inte en efterhandskonstruktion. Notera hur jag listade både Gagnon och Mikkelson som osäkra kort, och att 3 av 5 spelare jag listade var centrar.

Med facit i hand så var Gagnon en jätteflopp, Tjernström platsade inte och Aagaard fungerar inte som center (visade sig dock ha andra färdigheter). Så att vi skulle få problem med centersidan kom inte som en överraskning.

Sedan var såklart Peters en felbedömning och man kan argumentera att Hedberg, Svenningsson och Olhaver borde varit med.

Likväl dissade jag blivande lagkaptenen och tilltänkte förstecentern, samtidigt som jag var lyrisk över till exempel Corrado (så det där med att jag garderar mig genom att klaga på allt är bara trams). Så vad vill jag säga med detta? Hur fantastisk jag är på att EP-scouta?

Nej, det handlade bara om erfarenhet och sunt förnuft. Det finns notoriska, vinnarskallar, men de allra flesta behöver en morot. Det kan vara att spela till sig ett bättre kontrakt, få publiken att jubla, vinna matcher tillsammans med sina polare etc. Är det då rimligt att förvänta sig att kanadensare som lirat inför fullsatta läktare i NHL, ska få en nytändning vid 34 års ålder av att spela i små islador utan publik, hundratals mil ifrån släkt och vänner?

Det var även därför jag missade att nämna Hedberg, Svenningsson och Olhaver. För det är spelare som skulle haft mycket att vinna på att göra en stark säsong i HA och därför hade ett personligt incitament att prestera på topp.

Kontentan är att vissa av flopparna var lättare att förutse än andra. Jag kanske gör en sammanställning senare där jag listar alla utländska 34+-värvningar MoDo gjort under 2000-talet så kan vi gå igenom hur många som har lyckats.
Uppladdat:

500x0-screenshot20210203-131528.jpg


Sv: Silly season - 2020
{9315}: som jag ser det är det två saker som sticker ut den här säsongen.
1. Den nye huvudtränaren och två av de viktigaste nyförvärven (Gagnon och Hedberg) lägger av! Om det är en slump (hur ofta händer något liknande? Tränare, kanske, men spelare mitt i karriären?) eller det finns en djupare förklaring kan man bara spekulera i.
2. Försvarspelet/ uppspelen fungerar inte och vi förlorar skotten med ungefär 20-40 varje match. Jag är enig med JFK om problembeskrivningen.

Skador som grädde på moset kan innebära att vi behöver låna/värva, men det löser ju inget av ovanstående. Om det stämmer att man blundar för dessa grundläggande problem och ”hugger på allt” blir jag riktigt orolig.

Sv: Silly season - 2020
Rytter: du har rätt men jag tycker också glader inte riktigt har helhetskoll. bra spelare på pappret (flesta iallafall) men två stora fel enligt mig:

fel nummer ett är att det har blivit lite för likadana spelartyper i laget. exempelvis tyckte jag redan innan säsongen att backsidan var lite för ensidig, och att det kanske hade räckt med en av aagaard/hedberg/ohlsson och få in lite andra spelartyper i laget. jag önskar att han tänker mer på detta i framtiden istället för att stirra sig blint på en viss spelartyp och istället fundera på vilka spelartyper som behövs för att få ut max av spelarna som redan finns i laget

fel nummer två är de här gamla nordamerikanerna. jag har inga problem med en nordamerikan eller tre om de är mitt i karrären som corrado eller rockwood men både gagnon och mikkelson är på sista svängen, tror inte att det är rätt att plocka in såna spelare, samma gäller stoa om han nu kommer. inte riktigt det vi i modo vill stå för heller tror jag, en kyrkogård för nordamerikaner. var en stor del till att vi åkte ur shl i första taget

Sv: Silly season - 2020
KB:
Jesper Norbäck förlänger med Almtuna, då kan vi stryka honom från min lista över potentiella nyförvärv till nästa säsong.

Sv: Silly season - 2020
hockey_21:
Jakobsson.. nej tack.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Tycker att vi borde värva tillbaka Kristian Jakobsson till nästa säsong. Han och Åhström i en tredje kan nog bli ganska bra.

Sv: Silly season - 2020
Ogie Ogilthorpe:
Karla fanns dessutom inte med när säsongen började

Sv: Silly season - 2020
JoseGonzales: Ja, han får underkänt på största möjliga sätt för tränarsituationen. Lagbygget har även blivit lidande då det är byggt för olika tränare. Jag tycker dock att han har gjort bra värvningar, om något för många chansningar.

Jag är inte på något sätt fäst vid Glader, men tror det blir på tok för skört om vi ska rensa helt i den sportsliga ledningen utan att ha en lösning på plats nog snabbt.

Finns det ett riktigt bra namn att ta in som ny sportchef och som även kan sätta igång med lagbygget helst innan denna säsong tar slut, så visst.

Sv: Silly season - 2020
JoseGonzales:

Jag tror att Glader är kvar nästa år, men detta är hans sista chans. Rimligen har han lärt sig en hel del av hans två säsonger och det borde han få chansen att visa i ett ombygge.

Däremot kommer vi inte ha samma tränare nästa år det är solklart.

Går vi igenom Gladers värvningar så var det extremt få som var kritiska mot spelarna han plockade in i laget, att nu folk höjer rösten är en efterhandskonstruktion med facit i hand.

Går man igenom spelare för spelare tycker jag det fanns en bra tanke och ide bakom värvningarna, sedan ska man vara kritisk kan det ha varit för många chansningar där ingen gick hem.

En miss är att Aagaard inte håller som center, som en värvning som ytter hade det varit helt ok, men han är inte material som andra center. Detta var en chansning och miss.

En annan chansning var detta med lån, man hade nog räknat med Heppo och Lindgren hela året, Kaut var med ett tillfälligt lån. Det är en chansning där tanken var helt rätt men det slog helt fel ut.

Men vem hade tackat nej till t.ex Corrado, Svenningsson, Hedberg, Ohlsson, Gagnon, Viklund, Mikkelsson, Dahlroth inför säsong.

Så tittar man på Gladers jobb tycker jag inte han värvat extremt dåligt, snarare att turbulensen med tränare har varit det största problemet samt att man kan diskutera hur man resonerande kring de två viktigaste centerpositionerna.

Sv: Silly season - 2020
Foppatofflan: En förutsättning för att kunna lyckas med att äga ett spelsystem är ju att man har en relativt hög kontinuitet.

Problemet är ju att vi blev fullständigt plundrade förra säsongen. 6 utespelare kvar från förra säsongen. De fyra mest framträdande av dessa är Karla, Jellvert, Sylwander och Tommy E. Så 1 stjärna, 3 breddspelare och 2 bänknötare....

Svårt att lyckas med ett svårt system då.

Sv: Silly season - 2020
Nu har Linköping värvat ytterligare en back från hv och då borde väl modo kunna värva han som skulle bli utlånad istället🤔

Sv: Silly season - 2020
KB: Men då får du tänka att det är Glader som anställde Ville först, och som efter det kört två olika uppsättningar tränarkonstellationer med Styf som huvudtränare.. Hans beslut på tränarsidan har ju inte varit speciellt lyckade denna säsong..

Sv: Silly season - 2020
JoseGonzales: Jag tror det är viktigare att vi får in en riktigt bra tränarstab än att sparka Glader.

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Jag har dock svårt att undvika Gladers roll i det hela. Tycker han har byggt ett ganska skevt lag som inte passar ihop med coacher och varandra.

Men ni kommer vara tillbaka nästa år, tror faktiskt det är med en ny sportchef och helt ny tränarstab!

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Jag tycker att vi gjort några avgörande förändringar i spelsystemet vs Hellqvist dock. Och dessa är inte lyckade. Ex.:

En förändring är att vi inte pinchar med med backarna i offensiv zon. Ifjol satte vi press med 2 forwards och en pinchande back. I år sätter vi press med 2 forwards medans backarna faller hem. I praktiken vinner vi aldrig puck numera kring sargen strax nedanför blålinjen. Och när motståndaren vinner puck får vi ett väldigt långt lag med en helt öppen mittzon.

I defensiv zon vid sargen satte vi press med 2 forwards direkt på puckförararen, en ytterligare en direkt bakom och några meter bakom en fjärde och sedan en back framför mål, både för att hantera egna instick och ev. pucktapp.

Det finns flera andra situationer där vi agerar annorlunda med mindre överlastning och mindre press.


Att spela med mindre press ger att man vinner mindre puck, men man kanske släpper till färre farlige, riktigt öppna lägen också.

Vårt problem är att när vi sätter press medför få spelare (och ofta är sena in i pressen) så tappar vi en del puck. Men när det sker så finns det inget hjälpförsvar bakom utan det är fan hel öppet. man verkar inte veta VEM som ska plocka puck, VAR, NÄR.


Har sett lite Timrå i år, men när Freddan gick upp med timrå förra gången så spelade man väldigt nära sin spelare, tryckte ut dem i hörnen, satte sedan press med 2 spelare i vissa bestämda sargpositioner där man vände spelet. Man var också oerhört duktig på att spela I SKOTTLINJEN och släppte till väldigt lite skott. Det fanns också hjälp nära puck som aldrig fallerade. Något sådant skulle man vilja se med det här laget.


Hursom så tror jag att ska MoDo lyckas med presspel på sikt är det grannes grabb som gäller. Moderna Micke P, Lelle, Ecke, Ödda, Peter Ö-typer i 3:e och 4:e som vi kan lita på är kvar år efter år. (kravspec: Från trakten, bra skridksoåkare, bra kondis, bly i klubban). Tyvärr hade vi några sådana på G upp som vi gjorde oss av med. Tänker framförallt på Oscar P, Karlström, Victor Öhman, möjligtvis OSL Alba, Wahlgrens, Jakobsson. Jävligt korkat av klubben att låta Björn sitta och uppgradera rollspelare...Hoppas vi ser till att behålla Åhström, Max nu.

Sv: Silly season - 2020
JoseGonzales: Jag kan inte gilla ditt inlägg (för jag tycker inte om tanken att Styf skulle vara kvar), men vill poängtera att jag håller med till 100% Det är helt sjukt att Styf fortfarande är kvar.
Vi har väl sämst Corsi i hela allsvenskan och det tjatas fortfarande om tålamod och fel på alla spelare.

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Att Styf är kvar är helt sjukt, han har varit med i 3 konstellationer redan denna säsong och alla har misslyckats.. Men han kommer inte vara kvar i MODO nästa säsong, helt övertygad om det.

Sv: Silly season - 2020
JoseGonzales: Ingen aning. Glader kan jag ändå förlåta för han trodde inte juniorer var inbegripna.

Det som i min värld står för dörren är att skeppa Styf.
Hans utspela handlar ju om att dumförklara spelarna (som inte följer direktiven), utan att ta på sig något ansvar alls. Riktigt uselt ledarskap.

Sv: Silly season - 2020
{5647}: En ärlig fråga, Tror ni att Glader är sportchef när säsongen 21/22 börjar? Det här med lånen känns så sjukt pinsamt.. Borde betalat LHC för att hålla tyst om det..

Sv: Silly season - 2020
{5647}: intressant ämne. De flesta är nog överens om att det är bra om klubben kan äga sin spelidé, i alla fall grovt sett, och att tränarna ska väljas utifrån att de har samma filosofi som den valda spelidén. Problemet blir ju när det inte finns tillräckligt med tränare på marknaden vid en given tidpunkt som kan genomföra just den spelidén. Blir ett sårbart system.

« · 2139751 · »