NuMo: Fair enough. Det är omöjligt att vara helt objektiv men det enda jag egentligen menade var att det är viss skillnad på serielunken och slutspelet. Man kan väl trolla bort de mest uppenbara trender med statistik och vad säger att Timrå inte haft lika bra statistik mot FBK om man haft fullt lag större delen av säsongen?
Personligen så kunde jag inte bry mig mindre om avsikterna när man valde motståndare i kvarten (bortsett från den ekonomiska sidan). Vad mig beträffar så måste laget som tar SM-guld slå ut FBK vid någon fas i slutspelsskedet.
Trots att jag är en inbiten ateist så tillber jag hellre valfri gudabild än att lita på statistik i slutspelet. Detaljer som både Nilsson i TIK och Döme i Modo har visat upp kan ju lätt vända/avgöra en match.
Olle: Nu har timrå vunnit två raka matcher mot Modo, vilket i sig inte är så ovanligt. Timrå är något av ett boggielag för Modo enligt mitt sätt att se det. Ungefär som lillebror Finland är det för storebor Tre kronor.
På dig verkar det också så att timrå har minst lika lätt för alla lag som Modo inte räknar som helt oöverkomligt.
Modo har i år haft bra statistik mot Färjestad, så jag som supporter bedömer att det faktiskt är möjligt att vinna mot dem i en matchserie. Detta trots att Färjestad vann serien och att de är de favorittippade av de flesta.
I motsats till hur vissa timråfans och spelare väljer att tro, så valde Modo antagligen och mest troligt, Timrå i kvarten för att vi valde bort Luleå, precis som de andra lagen.
Vad mig anbelangar så spelar det ingen roll vilket lag som slår ut timrå, men jag hoppas ju att vi gör det nu i kvarten, innan det är för sent.
Wayne Gresky: Jag applåderar ditt könshårslösa sätt att möta argument.
Jag menar att om Modo nu var så bra mot FBK i grundserien (hela 2p mer än Timrå?), skulle det då öka chanserna så markant i ett slutspel när man i skrivande stund fortfarande har problem med just Timrå i kvarten? Jag säger inte att Modo mönstrar ett dåligt lag men OM man nu skulle åka ut mot ett Timrå i toppform varför skulle då chanserna för Timrå vara mindre?
Olle: Du behöver inte oroa dig för att du inte förstår resonemanget, oförmågan att förstå resonemang verkar komma med automatik om man håller på Timrå, så det är naturligt. Timrå gjorde väl inte särskilt bra ifrån sig eller vad syftar du på?
Wayne Gresky: Visst, du har en poäng men det där är ju ändå av föga relevans nu i slutspelet. Timrå spelade halva säsongen med halvt manskap och, inte för att försöka vara otrevlig på något sätt, om nu TIK skulle slå ut Modo varför skulle då timrås chanser vara mindre än modos om man nu gjorde så bra ifrån sig, i grundserien, mot FBK?
Olle: Att MoDo tog åtta poäng mot Färjestad trots tre bortamatcher medan Timrå bara mäktade med sex trots tre hemmamatcher samt det faktum att de mötte Färjestad i näst sista då FBK inte tog ut sig speciellt, tro mig, jag var där och kollade.
Olle: Det är en del i hans problematik. Modo är eliseriens motsvarighet till England i VM. De lever i nån sorts villfarighetens bubbla om att de är sin idrotts ursprung eller något och att de av den anledningen är oövervinnliga. Vi i den stora världen, den utanför Örnsköldvik, vet bättre....
mikenomad: Jag tror att MoDo skulle ha bra mycket bättre chans mot FBK än vad Timrå skulle ha, så karlstadkillarna blir nog överlyckliga om Timrå går vidare.
mikenomad: Jag tror att det lag som går vidare mellan timrå och modo har en chans att vinna SM-guld. Det är inte ens säkert att Färjestad går till final. (Hmm? Undrar om Färjestad någonsin varit osvenska nog att prata om att vinna SM-guld någon gång.)
mikenomad: Tror oxå att guldet hamnar i Karlstad igen.. Färjestad är alldeles för starka, helst på hemmaplan. De är något med fbk och slutspel, de höjer sig 10 ggr..
NuMo: Nåja, må så vara med den saken. Kan hända att kvällstidningarna gjorde en anka av det, tändvätska är jag i vilket fall övertygad om att det var. Men sänder min tacksamhet till AB ist och fråntar Enström en del av ansvaret då.
Men ni behöver inte vara ledsna, ingen i Modo gjorde bort sig, annat än möjligtvis spelmässigt, igår på det vis en annan herre gjorde. Säsongens skamvrå går till....Leffe Boork! Herregud vad jag skulle skämmas om mitt lags tränare betedde sig så.
Alfred Awful: Skit också. Vart tog nu all tändvätska vägen? posta artikeln i oklippt version till alla timrås spelare, de är ju grundlurade av timråledningen. (Vilket inte kan vara så svårt. - Nisse! Spring och ställ dig i hörnet.)
mikenomad: Knappast. Tobbe pratade inte om SM-guld i samband med att han trodde att någon matchserie mot timrå var klar, vilket de flesta helt säkert förstår (ja, inte du och ett antal tikfans här förstås.), inklusive Kenta. Att han däremot anväder det lösryckt som om det vore så, för att fösöka få laget i någon form av självbedräglig suggession som skall ge tändvätska är en annan sak.
Jag antar att ingen timråspelare skulle svara på frågan om det inte vore roligt eller kanske tom. ett mål att vinna SM-guld med timrå innan säsongen var slut på en direkt fråga i en intervjusituation.
Svaret måste enligt det sättet att resonera vara att de inte vill vinna SM-guld, för då skulle de andra lagen få tändvätska.
I sådant fall har Kenta gjort ett bra klippjobb av artikeln som förutom rubriken innehåller passager som:
"Men nu vill jag bara koncentrera mig på Modo och vi har en bra chans att gå hela vägen..."
" Seger i kväll och på onsdag, båda i Swedbank Arena, och Modo är i semifinal för första gången på fem år. - Vi tänker inte så långt fram. Men visst var det bra att vi tog säsongens första seger i Timrå, säger Tobias Enström."
Tacka ÖAs rubrikmakare med kvällstidningsambitioner för den eventuella tändvätskan. Enström har då inte bidragit med något.
NuMo: Ja du...lev i det blå...Tror du på allvar att inte TIK taggades lite x-tra av t.ex Enströms SM-guld snack?? Kentas uttalande i kanal 9 efter 2-1 segern i måndags antyder annat, "Modo har ju börjat snacka SM-guld, det passar oss bra".
willysson: Om man tar Hans Jonsson som jämförelseobjekt så klarar han med knapp nöd Finlansfärjan. F.ö. så glömmer han att svänga utan far direkt till utvisningsbåset, utan att passera GÅ.
Passande av Lückner att vila spelarna en match till som mot Skellefteå innan slutspelet. Ingen idé att ta ut dom i onödan. Väntar ju semester på Fredag. Kan vara härligt att få gå på semester utvilade..
Så skönt det ska bli och se Modo som skulle vila sig i form få respass på Fredag ska riktigt njuta
NuMo: Nä, ni är ju så där härligt, osvenskt segervissa (just det kanske naggats i kanten en aning nu´rå). Väldigt charmigt...och tacksamt slagläge för en motståndare.
mikenomad: "Ödmjukheten har hamnat långt på efterkälken, i det avseendet har TIK vunnit på knock redan! Nu pratar jag inte om inställningen hos oss supportrar utan bland huvudpersonerna, dvs spelarna och ledarna i resp. lag."
You don't say! Ödmjukheten hos Timråfansen lyser ju med sin frånvaro. :) Men jag håller med till viss del. Timanders lugn efter måndagsmatchen och Sundströms "vi bestämmer det här" kan vara tecken på underskattning av motståndaren och överskattning av sig själva.
Däremot tror jag inte att "tändvätskan" gör någon större skillnad. Det skulle kunna vara tändvätska att läsa om Timrås snyfthistorier i pressen efter varje match också; "Döme gillade inte att jag stängde hans åkväg genom att köra upp min klubba över hans bröstvårtor så han bröt ner mig och mulade mig, boo-fucking-hoo.", men än så länge har jag inte sett någon tändning utifrån detta.
Ett i raden av misstag Modo gjort den gångna veckan är att bjussa på litervis med tändvätska. Ex. Enström som snackar SM-guld efter sitt avgörande i sudden och Sussies snack om att det är Modo som bestämmer nu inför förra matchen...Ödmjukheten har hamnat långt på efterkälken, i det avseendet har TIK vunnit på knock redan! Nu pratar jag inte om inställningen hos oss supportrar utan bland huvudpersonerna, dvs spelarna och ledarna i resp. lag.
El Aka Ali: tror att det har nått med slipningen av Timråspelarnas skridskor att göra...sliparn i Timrå lägger på nån helt ny åkyta på skenan svårt att veta vad det kan vara för nått hokus pokus,för undan går det!:):)
El Aka Ali: hehe, av ren nyfikenhet vill jag veta vilka du väljer...
Denna serie är den klart mest underhållande, synd att det ska vara kvart jag tycker att båda är värda semi... detta är trots min kroniska ironi helt ärligt...
NuMo: Tyckte uppriktigt att Modo gjorde en kalasmatch. Årets bästa kanske. Med tanke på motsåndet. Såg en detalj: Oskar åkte skridsko. Så fort har ingen Modoist någonsin åkt. F.ö. kan jag utan vidare räkna upp 10 st Timråiter som åker bättre skidsko en eran bäste.
Under säsongen har Harald som ett mantra tjatat om att laget måste ha tålamod och disciplin så att spelet kan byggas upp bakifrån som grund för nfallen. Det har ju också lyckats förhållandevist väl vilket syns i målskillnaden i serien. Plötsligt gäller inte de riktlinjerna. Spelarna plockar av sig huvudena i omklädningsrummen, sätter hjälmen på halsen och bär med sig huvudet under armen och ut på plan. Spelarna tokrusar upp från första nedsläpp, hela laget på en gång, timrå kontrar och två mot ett sätter de 100% av chanserna.
De gånger Modo kommer i nummerära överlägen 2 mot 1 eller 3 mot 2 får vi vara glad om det ens blir ett avslut och riktigt farligt blir det egentligen inte. Skotten tas ur svåra lägen och om det finns folk på mål så står de nästan undantagslöst för nära målvakten vilket innebär att returen går till backar som enkelt kan slå ut pucken.
Förr om åren har slutspelshockey alltid handlat om grishockey, där misstag är som dödssynder. Nu verkar det inte spela någon roll längre.