Modo-Målet: Med Belov in och det spelet vi spelar så är det nog möjligt i denna match i alla fall. Kanske får lite mindre istid och växlar med en Wallinder i form.
Nucky: Nu börjar kommentarerna komma på Yoda Marklund nivå. Kan vi inte bara lägga sandlådenivån åt sidan. Ganska trött och läsa om pajkastningen härinne.
Heyerdal: Om några veckor vet vi om Glader var Kloker eller Toker. Men får vi in den lille finländske spetsforwarden med, så är Kloker givet. Krizan var ju inte helt kass när vi vann senaste guldet , men bodde på samma hotell som hans kompis. Krizan var där kvällen innan match och umgicks, han skulle nog inte kört bil hem kvällen innan match, men han storspelade såklart. Inget man rekommenderar kanske, men ge nye målisen en chans åtminstone.
{5647}: var en helt annan mentalitet under 60-70 talet, många hockeylirare, ja även inom andra sporter, hade en helt annan inställning till alkohol bl.a , fanns en del även inom Modo på den tiden som festade friskt, kraven var inte som dagens inte lönerna heller, de flesta som inte studerade hade andra jobb än hockeyn, många yngre i Modo gick på Öhal, läroverket alltså , och festades gjorde det precis som oss andra ungdomar -;)
{5647}: Om så är så har även du alkohol problem .. Så du på står att dom hade alkohol problem hur då ? Har dom sökt hjälp , suttit inne .? Du vet mycket du ??
Hoppas att både Gläder,Hellkvist och Widebro är tydliga vid presentationen med hur man resonerat kring den här värvningen. Hoppas givetvis på att gruppen vi har nu är okej med att man tar in en kille med det här bagaget.
goleafs: jodå. Precis som med Weigel och Liss kan han bli problem. Hade han inte haft det där bagaget skulle han givetvis aldrig kunnat komma till oss...
Både Bulla Berggren och lill-Strimma hade alkoholproblem. Att söka hjälp för det är i mina ögon inte negativt, men givetvis finns det risker med värvningen.
goleafs: Yeez vilka jävla moralpoliser som stormar in här nudå. Jag antar att han reagerar som andra sunda och intelligenta människor gör, genom att ge honom en chans. Eller ska vi frysa ut alla med ett stökigt förflutet på livstid?
Nu vart kvällens match plötsligt tråkig, längtar tills Fredag Istället!
{5647}: har för mig att det hände för fem år sedan, är 26 nu så förhoppningsvis var det en enstaka händelse dock inte acceptabel sen är frågan hur stor del av behandlingen han genomgår som härrör till alkohol och ev andra droger samt vad som psykiskt, hör ofta ihop med varann
goleafs: Asså det kan inte vara de bildade i Umeå som håller på björklöven. Denna kommentaren är oerhört dum. Ursäkta men kom igen, tänk åtminstone innan ni kommenterar. Sandlådenivå på alla med björklöven logga i detta forum.
Han och crandall (som klöste en modo spelare tidigare) har inte de hårdaste psyket.