Vad kollar dom, den tar på KIK spelarens skridsko och in, eller tar man bort detta för att han fastnar i målisen efter avslut. Detta ska man inte ta bort har jag för mig, var liknande situationer i SHL som gått igenom.
Rytter: ”Enkelt i teorin, svårt i praktiken. Jag förstår om dom tappar fokus, dom är människor och inte maskiner. Klart dom som är på isen ser och känner vad som händer och att domaren tappat matchen.
Sedan är det lätt att sitta på sidan framför tv:n och tycka dom ska hantera det bättre.”
Så om dom gör det till sista omgången så vill du ta risken att ha en målvakt som går ner sig för att han har matchas för hårt på kort tid utan chans att vila.
Tror du det är jobbigt att stå i mål, det är inte så att du tror att det både är fysiskt och mentalt påfrestande att vara målvakt? Hur många matcher i rad ska en målvakt orka enligt dig? När ska vi bryta av med hanses, ska vi göra det i slutspelet eller blir det också fel?
Så i värsta fall enligt dig så ska Bartosak stå 10 matcher i serien + 5 i en final + 3 ev i en andra final och sedan 7 mot ett shl lag?
Visa mig en målis som har kapacitet till att stå 25 matcher på raken, för gissar att du inte vill ha Hanses i slutspelet?
Hur fan kan han döma bort den? Skandal sa Bill, sandal sa Bull.