Jalapeno: Jo, om man vill förhärliga något stort, är det helt ok. exempelvis, Gud är stor. Om jag skriver om MoDo så kan jag se Peter Forsberg som en Jesus.
Man får använda stor bokstav mitt i en mening, men inget man slösar bort i onödan, absolut inte angående leksand.
jonsson: Dyngdiket? Ja, Grävlingen Grundström är för bra. En av mina favoritspelare. Alla undrar varför jag alltid snackar om Blatny. De kunde ha varit bröder.
Äh vi är bara inne i en sjukt hård träningsperiod, inget lag har någonsin tränat ner sig så hårt och så länge. Det kommer vi dra nytta av till våren. *lövenlogik*
jonsson: I denna stund av Corona så blir det nog lite isolerat, men Modo letar ju ersättare till Kaut har man sagt så jag hoppas det blir klart så fort som möjligt.
{5647}: Varit en helt annan typ av säsong nu också, bytt ut hela backbesättningen i princip, nya målvakter, nya tränare och Corona på det. Så jag är inte så besviken över att vara tvåa trots att spelet hackat sedan vår målvakt blev skadad.
JoseGonzales: Plus en smått omänsklig Cannata mellan stolparna mellanåt. 😱 Blir första riktiga testet att möta er igen, nu när Modo fått Coronan. Hoppas våra lag lyckas hålla sig från Coronan nu feam till den 27:e bara. 🙏
JoseGonzales: Ni började beskedligare ifjol. De senaste tio matcherna har ni spelat som ett mittenlag som oss. Det är verkligen inte alls samma flyt i spelet som ifjol. Då var ni en maskin. Nu är det som att en cylinder är trasig och spelet hackar betänkligt. Ni vinner på individuell skicklighet, inte som lag som ifjol.
Gavelo: Ottosson har varit bra senaste tiden faktiskt, han har trampat igång och spelar PP nu också. Däremot Grundström kan lika gärna åka över nu, drar på sig många onödiga utvisningar och ser loj ut. Men det är som du säger transatlanterna som visar mest go, hjärta och vilja just nu. Säger mycket om att man inte måste vara svensk och lokal för att man ska göra allt för laget!
Sputnik: Det som är grejen, vi är typ 1 poäng sämre i år än ifjol med lika många spelade. Så vi är inte dåliga utan ligger bekvämt tvåa, det är ni som varit omänskliga efter förlusten mot oss. Vi var jämn och hade ingen riktig rejäl dipp ifjol, därför vi vann serien rätt bekvämt.
JoseGonzales: Var väl ändå Ni/Björklöven som var segermaskinen och laget att slå förra säsongen. även om Modo hade en segerstreak där ett tag och var ett av få lag som kunde störa er ordentligt. Vi kom ju dessutom nästan ikapp Modo på slutet förra säsongen. 🙂
JoseGonzales: Där är vi eniga, Löven är bättre såklart över 60 minuter, det jag tycker är lövens stora problem är att spelare som Liss, Grundström, Ottosson, Andersson, possler inte är påslagna, det är endast eran transatlantiska första kedja som skapar, lite som det är hos oss. Sen ska man komma ihåg att Almtuna inte på något sätt är ett dåligt lag så jag tror inget lag förväntar sig att dominera mot dom. Men segern är rättvis och det är en styrka att kunna vinna även om man spelar sämre än normalt.
Gavelo: okej, styrde matchen åtminstone. Almtuna var sällan farlig och hade båda lagen satt sina chanser hade löven vunnit stort. Det är bara sanningen. Sedan ser Timrå klasser bättre ut just nu, ser lika oslagbara ut som ni gjorde under hösten ett tag ifjol.
Rytter: Fast vi dominerar ju matchen totalt? Enda som gör att vi inte vinner stort är ju en enorm ineffektivitet med tre ramträffar och ett missat typ öppet mål. 29-16 i avslut.
Robin Ztorken L: Inte mkt poäng från honom, iofs en del speltid upp mot 26 år, kan vara bra att gå till ett allsvenskt lag få göra lite poäng och höja sitt marknadsvärde.
JoseGonzales: Ser att min Voodoo verkar ta här i Umeå men inte i Timrå. Känns som att Freddan klarar sig eftersom han gav mig så mycket bra hockeyprylar när jag var liten grabb.
Rytter: Verkligen, är ingen ursäkt men Kenttä sa att dom är inne i en tung träningsperiod som pågår fram till juluppehållet och sedan trappas den ner lite. Men tycker faktiskt spelarna ser lite slitna ut trots vårt lätta schema senaste veckorna!