{8384}: Men, hur ska de göra jobbet då? Det är ju som att säga åt spelarna att delta i en orientering och springa som satan, men sedan inte ge dem en vettig karta.
{5647}: Vill minnas att de flesta här på forumet var rätt skeptiska till både Mikkelson och Gagnon, men man hoppades ju att Glader visste något som inte vi visste.
{8384}: känns liksom som att vi har lite offensiv idag och gör mål lite kul framåt men sedan ger vi bort massvis så har vi ingen chans som sagt. Tråkigt. Håller med karla. Ärligt gör inte jobbet fullt ut. Känns som vi ger bort så mycket yta/lägen varje match så man nästan blir illamående
Rytter: Ja han har haft en riktigt dålig kväll, inget snack. Det krävs dock att han har väldigt bra matcher för att vi öht ska ta poäng, ok eller bra räcker inte (idag är det ganska vasst framåt dock). Försvarsspelet i stort lämnar så jävla mycket att önska. Piva, snälla vifta med din trollstav.
Rytter: Jupp, han har inte varit bra, men kommer för ovanlighetens skull inte hacka på honom då han räddat så många poäng på sistone. Hade förstås föredragit en högre lägstanivå...
Varför gick han ut i omklädningsrummet? Skada eller bara frustration?
Steken84: Men sluta. Det där har inte med skridskoåkning att göra. Han måste ju bromsa för att han som alla backar hamnar för nära egen målvakt.
Sedan är inte Mikkelson den klippa man trodde, men det där är 100% försvarsspelets fel. Ser du inte hur våra backar precis hela tiden åker mot eget mål alldeles för tidigt? Detta för att forwards ofta går bort sig så backarna törs inte spela som man borde.
Backarna är inte så usla som de verkar. De har åt helvete för dålig hjälp och därför törs de inte spela de ska.
Bad_Brett: Han är så dålig att vi måste riva kontraktet omedelbart. Ofattbart att det blev två år. Kompisvärvning av Glader, under all kritik. Inget användbart spelsystem räddar honom
{5647}: fan vad bik förstärker varenda jävla situation. Ja peters kan vara omänsklig stor del av matcher till att släppa skit å ingenting nästa stund. Men kanske har med vårat värdelösa försvar där vi bjuder på maximalt men vad vet jag
Steken84: Modo är så jäkla osmarta, hur många riktigt stendumma utvisningar har Modo tagit första 40 minutrarna? Finns det öht någon idé i PP, det ser verkligen inte så ut iaf.
{8384}: Den där bör Peters ta. Mikkelson hamnar som alla modobackar alldeles för långt ned I banan så han måste bromsa in. Ytterligare ett av alla fel vi har i vårt spelsystem. Så har det sett ut hela säsongen och vi verkar ointresserade av att korrigera det.
Djuunaz: Det trista är att Peters måste normalt vara bäst på banan för att vi ska ta poäng. Nu när vi gjort några framåt är det synd att han har en sämre dag.
Men, själv undrar jag varför inte en forward är på skytten. Backen Mikkelson har markering framför mål. Jag tycker fortfarande att det mycket oftare är forwards som gör fel som sätter backen i skiten.
Padrone78: Han gör inte någon vidare match hittills, detta mål var inte heller otagbart. Får hoppas han steppar upp nu under andra halvan för vi kan definitivt göra fler mål på Steen.
Steken84: Utvisningen är solklar. Att han med vänsterhanden greppar motståndaren är det avgörande. Bara korkat.
Och i boxplay sjunker vi ihop i världens minsta box. Den kanske Peters vill göra om, men motståndarna kommer så nära när de ska skjuta. Ingen tillfällighet att vi är usla i boxplay.