M Horava: Alla lag är inne i en process när säsongen drar igång men de flesta är ur den efter 10 träningsmatcher och 5 i serien. Vår process tycks hålla på till kvalet mot KIK drar igång. Vi får hoppas vi är ur den tills dess👍🏾👍🏾👍🏾
Robin Ztorken L: Mitt favvohatcitat är alla gånger "vi är inne i en process.." Det är för mig otroligt att någon som hållit på med hockey hänvisar till en abstrakt process. Fan. För mig är hockey gå in och vinn nästa tekning, närkamp, gör en gubbe, ge allt för laget, visa lagkompisarna att man inte kissar på Modo. Börja där. Mer process än så behöver hockey inte vara. Sen kan komunikatörslingo bli trovärdigt. ALDRIG tvärtom.
M Horava: Ja, alldeles uppenbart är ju att vår sportsliga ledning låter detta förfall bara bli värre o värre man gör inte ett skit för att vända detta haveri. Vi kör på i samma spår som inget hade hänt och verkar inte medvetna om att vi är ett slumpskott bort att ligga sist i HA.
Det bara rullar på med samma floskler," vi var inte där,", "kom inte ut som vi skulle" " "Vi är inne i en process" m.m. man blir förbannad rent ut sagt när man hör samma skit match efter match. Då får man ju ställa frågan varför görs det då inget åt det då, det nu har rullat på så här i samma spår i 30 matcher, för det är ju inte en match direkt vi pratar om.
Tyvärr är det så att det blir bara sämre och sämre och inte en enda pil pekar i rätt riktning!
{5647}: Det är ju en genial taktik att medvetet underprestera ett helt år för få behålla truppen och att nästa år blomma ut inför fulla hus i FC, promenera genom serien utan förlust och vinna finalserien med 4-3 efter tre medvetna förluster mot löven. Widebro sitter sen på ett skuleberg med pengar och skickar Glader på ett plan till Nordamerika och plocka hit NHLs tio i topp i poängligan. ..att jag inte fattat det förrän nu. Ledsen för att jag är så trög..
puffe: Timrå är ju också ute och fiskar och frågan blir hur länge kan man vänta på dom om dom nu inte redan är klara. SHL skall först göra sina val och Finnar och andra lag skall se över sina lag .å vi får dom som är sådär det är ju självklart . Men det är lite spännande att se vilka som inte platsar i våra lag . Eller tråkigt .
Ogie Ogilthorpe: Håller med, Boivin slutar även spela i vissa situatoner(i egen zon då) , han är allt vår nye Lintner, en av de mest tongivande anfallarna, men när vi inte har en Timander därbak river det upp onda sår i försvaret.
Håller även med om Rockwood, fast inte att han är lyckad(beror på vad han kostar och vad syftet var med honom).
Nu är min negativitet nerspräntadkriven. I morgon vinne vi igen
snowden: Ja, tyvärr enda nöjet vi har snart. Brukar inte yla mest efter avgång, men snacket om att vi ska in med toppcenter, ytterforward med spets mm. Börjar brinna i knutarna nu.
Nucky: Harju är inne på det du beskriver. Han nämner det även i intervjun igår. Vissa spelare klarar inte av att vara påslagna i 60 min. Varje dag, varje match.
Enormt stort problem om inte alla drar åt samma håll i en lagsport.
Visst är det så, Öhman kan ju vilja ta en nystart.
Han har varit svag bakåt som alla vet, men vad har han fått för chanser egentligen? Under Björn var han helt misshandlad, fick nöta bänk och läktare och när han väl fick spela gick han med Hedberg som verkligen inte tog fram hans bästa sidor.
Med rätt coach och rätt backpartner samt självförtroende tror jag öhman kan vara en riktig tillgång i HA.
Så har inget emot att ha kvar honom som en del av laget. Förlängning på 1år istället för att ta in en liknande spelare i Ytterel på 1år skulle jag gärna se.
Tror Ytterell kan bli eran bästa back då jag tror han kan vara en stabil SHL back om han får rätt miljö och möjligheter.
Med Leksand i SHL så var laget mil ifrån tillräckligt bra för att tampas med andra SHL lag och i HV så fick han inte rätt möjligheter om jag förstått det rätt.
Rytter: Jag håller med dig ang. ersättare till Öhman i s f.. men man får ju inte glömma att Öhman då har en lika stor part i en eventuell förlängning också. Det förutsätter att han vill vara kvar, samt att det till syvende och sist ändå då sker en förhandling. Vi har ingen insyn där, eller? Någon?
Nisse på Mon or: Jag tror det är rätt självklart att ett lag som går väldigt bra i serien och där många presterar väldigt bra löper mycket större risk att tappa spelare. Ingen spelare har väl överpresterat direkt i Modo och därför kanske vi kan behålla fler spelare än förra säsongen. Och, jo, har man pengar så är det också lättare att behålla spelare.
Nisse på Mon or: Enligt Widebro så har man dragit ner rejält på personal och permitterat tidigt, samtidigt som man fått behålla sponsorintäkterna. Utöver det lite staliga bidrag så det skall bli ett överskott.
Med de intäkter man genererat från sponsorer, supportrar och statligt bidrag så låter det som det kommer bli nära ett nollresultat i år, vilket får se som fantastiskt bra. Sedan har man ju gjort besparingar genom permitteringar, ingen J20 serie innebär en besparing, samt att man kanske har förhandlat med banken om amorteringsfrihet på lånet detta år, så ekonomin är i ordning iaf.
Eget kapital är ju bara en bokföringspost, det är inte ett kassa med tillgängliga medel som ligger på ett konto som man kan ta av. Problemet för klubbarna har ju varit att klara de löpande utgifterna dvs likviditeten, men här har sponsring, insamlingar, soffbiljetter, permitteringar och statligt stöd hjälpt till att klara likviditeten.
{5647}: Hade man vetat att varenda sparad krona denna säsong hade gått till spelarköp inför nästa säsong så hade jag sagt skippa allt va tränare o nyförvärv heter denna säsong. Men så lär det inte bli. Vi lär få se en halvdan satsning i år som knappast lär vara nog för att spela någon roll. Och sedan så kommer ledningen spela dum och vara helt ovetandes om varför det gått som det gått. De fick väl fram ett: Grannens grabb fungerar inte om de inte är bra nog. Ja det borde de kommit på klart mycket snabbare och faktiskt förstå att vi inte kan köra med 4-5 juniorer halva säsongen om de inte är bra nog. Samt då da att denna åsikt borde gälla även mot tränarstrojkan.
Känner nu att jag inte har koll på min tankebana längre. Men hur som, så borde förvärven dyka upp snabbast möjligt. Det hjälper ingen om de dyker upp när de inte kan påverka positionen vi slutar på. Eller spelet vi spelar.
Robin Ztorken L: Angående Styfen. Om jag minns rätt så fanns det ingen plats för honom vare sig i juniorlag eller i seniorlag på ledarsidan i Timrå. Var väl helt outbildad som tränare...förutom 12/13 i Kovland, är det 8e säsongen och samtliga inom Modos organisation. Märkte ingen under alla dessa år att han inte var något coachämne?
Nisse på Mon or: Du vet ju att vi har DEEEG😉 Nädå, hans senaste säsong i Finland verkar inte vara superimponerande så ganska säker på att han inte har förfrågningar från SHL. Ska vara IKO eller liknande isf.
Rytter: Idealt hade ju varit att man hittar ök med Karlin och sedan börjar uppvakta Kinnunen, Kapla och Jardeskog för att komplettera vår backbesättning. Nu tycker jag iof. att vi har en ganska bra backbesättning till nästa år om vi kan behålla alla och ha en skadefri Viklund. Enström är på gränsen då jag upplever att han är hyfsat skadebenägen.
Nisse på Mon or: Jo, men vi har väldigt bra koll på ekonomin. Får vi bara in en riktigt bra coach (vilket kanske redan är klart) så spelar den här säsongen ingen roll. Kanske bara är en fördel då vi förmodligen har större chans att behålla spelare.
Sven Tuta: kan inte frågan ställas varför Ytterell vill gå till Modo? Efter en minst sagt svajig säsong för Modo...måste ju vara nedköp från Finland och HV. Får han bra betalt eller blivit lovad satsning?
Ytterell och Corrado spelar inte i samma liga ens, Corrado är 1,2 och 3 snäpp bättre.
Som ersättare för Öhman då undrar jag inte ifall man ska behålla Öhman istället, tycker han är lojal och har inte gett upp trots att det gått tungt. Finns dessutom mycket uppsida ifall man kan få honom att vara lite stabilare defensivt och spela med självförtroende. Så istället för att ta in en liknande spelare med liknande brister så förlänger jag hellre med Öhman, med rätt omgivning och backpartner och förtroende kan vi räkna med en hel del poäng från honom och det ska kunna vara en poängstark spelare i HA.
{9252}: Glader kanske redan nu har fått indikationer om att en spelare som Corrado inte blir kvar efter denna säsong där av tittar han på typ Ytterell .
Vår process tycks hålla på till kvalet mot KIK drar igång.
Vi får hoppas vi är ur den tills dess👍🏾👍🏾👍🏾