1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 497693 inlägg · 4179 ämnen
« · 2136178 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season - 2020
Rytter: En stor förlust för transparensen (och för föreningen och oss supporters) tror jag var den dag Frank lämnade. Många som efterfrågat en ersättare per omgående, men jag köper faktiskt att man inte ersätter honom den här säsongen. Det är en lönepost man kan ta närmre nästa säsong.

Hur som helst var han väldigt bra utåt sett, och utifrån det kan man tänka sig att han gjorde ett bra jobb bakom kulisserna också.

Sv: Silly season - 2020
Rytter: Köper vad du säger, men Hunter Fejes förefaller inte vara Tambelini. If you know what I mean.

Väsbys värvningar kan lika gärna bli Bessiga.

Sv: Silly season - 2020
Rytter: Jo, hur gick vi från fantastisk transparens och en genomtänkt strategi till det här? Tog det bara en lyckad säsong för att all erfarenhet skulle glömmas bort?

Sv: Silly season - 2020
Majbrasan:

Tråkiga är ju att det förtroende och den transparens man byggt upp under flera säsonger kan raseras helt på en säsong.

Widebro talar om att det finns pengar och det ska förstärkas, finns pengar kvar i vår original budget, Glader pratar om en spelare till en forward som kan gå center (låter som en breddspelare för att vara ärlig och inte en förstacenter). Någon har snappat upp att man söker minst 2 forwards (center+ytter) och en back. Någon säger att vi hugger på det mesta som finns tillgängligt av klass (rykte).

Vart står vi, vad söker vi? Denna ovisshet är väldigt störande.

Sv: Silly season - 2020
Rytter: Hela säsongen har det spelats farligt - med lånen, tränarrekryteringen, andra rekryteringar.. ja, jag vettefan.. för tre veckor sen gick ordförande ut och sa att målsättning om topp 6 kvarstår. Arbetet för att nå topp 6 ser man dock inte mycket av utåt sett, och klockan tickar, omgångarna rullar..

Ska man extrapolera hela säsongen nu med en tillbakablick handlar det nog om att hålla undan från negativt kval ända in i kaklet. Däremellan har det blivit mycket floskler och mycket passivitet.

Sv: Silly season - 2020
Monno:

VH tar in Lavoie och nu Hunter Frejes. Blir inte lättare att nå dessa lag med deras förstärkningar.

Har vi bättre spelare vi siktar på eller väljer vi att avvakta? Hur är det med snacket om att vår ekonomi är i ordning och att vi har mycket pengar kvar att spendera?

Hur kan lag som gick ut och sa att de var nära KK värva så mycket nytt samtidigt som det är tyst från Modo?

Glader spelar just nu ett farligt spel.

Sv: Silly season - 2020
Monno: Lavoie är inte så bra. RockePocke är troligen nyttigare för MODO än vad Lavoie skulle vara. Han behövde mycket tid och plats för att få ut max effekt. Det fick han inte i Timrå...

Sv: Silly season - 2020
Costanza: Ja fast är hur mycket vi här på forumet vaknar är det ju Modo hockey som måste vakna om något ska se.

Ja menar Lavoie måste väl precis vad vi skulle behöva. Men Glader verkar sikta på Crosby eller gud vet vad?
Kommer det en center och han inte är klasser bättre än Lavoie ska vi ju skämmas.

Visst, pengar är inte allt. Men för spelare som varit arbetslös ett år och får spottstyver överallt är det konstigt om vi inte ska kunna buda till os nån.

Sv: Silly season - 2020
Costanza: skickar in min ansökan att bli biträdande till biträdande sportchef tarasov, här är min ansökan för nästa säsong om modo klarar sig kvar

tränare:
1. karlin
2. rutinerad assisterande utan koppling till modo, in med fräscha ögon
3. assisterande, egen produkt-tränare, bryr mig inte jättemycket vem det är men det verkar vara viktigt för modo

fokus: fungerande försvarsspel med tydlig väg hur puck ska återerövras och förflyttas till anfallszon. när det sitter är det fritt fram att lägga på ytterligare detaljer i spelet

målvakter:
1. peters
2. ny andramålvakt som kan utmana peters

backar:
1. ny back, typ kapla i västervik
2. corrado
3. viklund
4. josef ingman
5. alexander ytterell (för att jag måste)
6. dahlroth
7. styf
8. arvidsson

centrar:
1. ny center, toppkvalitet offensivt
2. ny center, toppkvalitet offensivt
3. ny center, tvåvägs. typ kalle jellvert om kalle jellvert var lika bra som vi önskade
4. oscar nordin/max tjernström
5. oscar nordin/max tjernström

forwards:
1. karlkvist (går nog till leksand tyvärr)
2. åhström
3. ny ytterforward, erkänd målskytt
4. linus pettersson
5. ohlsson
6. harju
7. aaaaagaaaard
8. sylwander
9. lindewall
10. strömgren

25 spelare. ska vara klart till midsommar. inget mer fjantande att vi tittar under säsongen och hoppas nåt blir ledigt

noter: mikkelson, tack o hej. wallinder drar säkert hem till hans moderklubb frölunda, egen produkt som han är. rockwood var jag fundersam på men ser inte vem han petar i ovanstående som ytterforward, center verkar han inte vara lämpad för men gissar att jag får lite mothugg här det är helt okej man kan inte alltid vara överens :)

Sv: Silly season - 2020
Nucky: Problemet är att Karla står rätt enligt Styf och Omark. Det är inte ett misstag att han inte är där pucken kommer, utan ett medvetet val. Jag hänger alltså knappast ut Karla för att han gör precis det han blivit tillsagd att göra, men det förklarar också varför många andra spelare blir tveksamma för INGET annat lag jag någonsin sett har spelat på det viset. (Och inte ens Hellkvist längre, då han ändrat spelsystemet vilket gjort att man fått ett enormt lyft).

Sv: Silly season - 2020
{9315}: Det är många sovande tomtar på det här MoDo-forumet som inte fattar läget.

Sv: Silly season - 2020
{9315}:

Jo man är kluven, har varit inne på detta att spara tidigare och inte ösa pengar på laget så länge vi inte har en tränare/ledning som kan få ut max av spelarna.

Å andra sidan kan det vara bra att få in två toppspelare och öka konkurrensen och stärka oss inför slutet av serien, tänk att möta Väsby som förstärkt och har RL som spets, då skulle två nya toppspelare kunna vara skillnaden till vår fördel.

Sv: Silly season - 2020
Costanza: ska vi vara ärliga, hur svårt kan det vara att bygga ett hockeylag om man har bäst ekonomi och är största föreningen i serien? satans jävla underbetyg till den här föreningen år efter år.

ja jag fattar att det är svårt att bygga ett hockeylag men det kan fan inte vara lättare att bygga ett hockeylag i mora eller västervik?? nu behöver jag ta ett djupt andetag och gå ut i luften ett tag :)

Sv: Silly season - 2020
{9315}: Vi ska ligga sexa med den här truppen eller snarare med budgeten. Fattar inte klubben detta så ligger vi riktigt jävla illa till. Jag börjar bli van, men för helvete...AGERA!!!

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Det är sjukt enkelt att lyfta ut misstag som görs vid i princip varje mål, oavsett vem som spelar.
Blir bara trött på hetsjakten som blir på vissa individer.
I år är det Styf, ifjol var det Hedberg och till viss del Norlinder.

(Och nej, jag är inte nöjd med Styf som tränare, men någon jävla sans måste det finnas)

Sv: Silly season - 2020
Costanza: står verkligen på två olika ben här

ena sidan av mig vill att modo håller i alla pengar. kommer inte komma nåt bra ändå.

andra sidan vill att modo värvar och tar sig i kragen. svårt att veta vad som är rätt eller fel... hade varit enklare om modo kunde gjort rätt från början känner jag

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Nu får du börja leverera som biträdande sportchef. Gör som Freddan och faxa ut till alla i världen att du vill ha 4 nya toppspelare.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Hästen är det tyvärr. blir nog svårt att nå ikapp dom

Sv: Silly season - 2020
Nucky: Jo, men tar vi det mest tydliga. Vid SSKs första mål så står Karlkvist precis vid den egna stolpen. Det är för mig så djävla dumt att jag höll på att ramla ur soffan. Du och coacherna kanske tycker att det är "enkelt", men det förändrar ingenting.
När sedan pucken kommer ut i slotet, så är inte Karla där pucken kommer och pucken kommer EXAKT dit jag tycker att ytterforward på icke pucksida ska stå. (Dvs, något närmare målburen än egna målet, dvs lite närmare blå än förlängde mållinjen).

Men, med det så blir Karla passiv. Han vet inte riktigt om han ska åka rakt ut eller vad som förväntas av honom. Ja, han blir nog frustrerad och känner att han inte bidrog, men felet är inte att han inte ville bidra. Felet är att spelsystemet gör att han automatiskt kommer på mellanhand.

Så, du och jag har olika åsikter i det här. Jag tror att om vi verkligen skulle spela ett både enkelt system och ett system som gör det enkelt för spelarna att veta vad de ska göra. Då tror jag absolut att vi har karaktärerna för att kämpa och "vara där" under matcherna.

Sv: Silly season - 2020
Monno:

Om man är egoistisk så kanske misslyckandet i Finland var det bästa som kunde hända för oss. Han bytte klubb och fick en tråkig upplevelse och kom tillbaka dit han får förtroende, speltid och chansen att bli assisterande.

Sedan kanske SHL klubbarna tar med detta i beräkningarna, vågar man chansa med ett kontrakt till en spelare som misslyckats i en lägre nivå än SHL (Finland)? Erbjuder man en roll och ser detta som en chansning så kan vi ju dessutom ha en bra position att konkurrera med lön för en stjärnspelare. Karla själv har väl sagt att det han blev erbjuden tidigare i SHL var lägre än vad han fick som stjärna i Modo.

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Jo jag har spelat själv, både fotboll och hockey.
I varje intervju man sett säger både tränare och spelare att man ska tillbaka till grunderna och spela enkelt. Med det antar jag att man menar hålla sig på insidan om motståndarna, chippa ut vid tillfälle osv.
Det bör varenda spelare ha i ryggmärgen och knappast nåt som kan vara svårt att lära ut/förklara.
Tror alla kan skriva under på att Styf inte är något ledarämme att satsa på just nu, men att både han och hela ledarstaben ska misslyckas med att förklara hur man spelar enkelt har jag svårt att tro.
Det alla spelare också återkommer till i varje intervju är att man inte var ”där”, vilket kan få en att fundera på om vi har för få spelare med rätt karaktär? Vilka drar lasset, har man för få ledare på isen?
Det i kombination med en osäker tränare, svaga centrar, ett evigt ändrande i kedjorna och många juniorer tror jag är minst lika stora anledningar.

Sv: Silly season - 2020
Monno:
En nackdel för honom är att klubbarna sannolikt inte går över 50-60 månad.

På väg till Sverige enligt Vikfancentral. Tror det är vi.

Sv: Silly season - 2020
Rytter: Det stora problemet med att behålla Karla är ju att tyvärr börjar tåget gå för honom snart för att inte "fastna" i HA. det haglar nog inte SHL kontrakt över honom, så om han väl får ett erbjudande är frågan om han vågar vänta.

Med det sagt tycker jag Karla är en betydligt bredare och bättre spelare nu är för bara 2år sedan. Är man bara tydlig är jag säker på att han kan spela i typ en 3e kedja i SHL också om han inte räcker till en producerande roll.
JJ t.ex. är/var betydligt mer endimensionell.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9315}:
Linus ”väggen” Ullmark

Sv: Silly season - 2020
Tarasov:

Hoppas Karla känner av stödet han fick vid insamlingen och vill hedra kontraktet som är skrivet på 2år. Måste vara ett svårt beslut att dra efter 3/4 säsong när supportrarna samlat in pengar för kontraktet. Sedan kanske beslutet att göra honom till assisterande kan verka till vår fördel, han vill ju utvecklas som spelare och säkert som person och att få vara en ledare i laget kan spela roll för hans val istället för att gå till SHL eller annan liga och kanske bli en spelare i mängden i en tredjekedja.

Att behålla honom nästa säsong gör ju att vi har en extremt viktig pusselbit på plats och vi har en offensiv produktion i en kedja säkrad.

Men först ska vi ju överleva säsongen och klara oss kvar först.

Sv: Silly season - 2020
Nucky: Jag tror att det är mycket lättare att spela i underläge, när man känner att man inte har så mycket att förlota. Då kan man chansa mer och släppa handbromsen. Minns att sista året under Harald så låg vi under väldigt många matcher innan vi släppte handbromsen och spelade bättre andra halvan.

Hade spelet som vi hade i andra varit cementerat, så tror jag att vi hade presterat så mycket oftare än någon period per månad. Vet spelarna hur de ska spela, så kommer de släppa loss mycket mer. Man slipper åka omkring och fundera på var man ska vara, vem man ska markera, hur man ska båga osv. Hockey går alldeles för fort för att man ska hinna med att fundera på isen.Jag tror att man måste ha spelat hockey för att förstå vad jag menar, för jag upplever att många tycker att "man kan väl kämpa ändå". Jo, man kan kämpa, men man bränner oerhört mycket mer energi också.

Snackade med någon som såg Löven och som sade att man var mycket bättre i tredje perioden mot SSK. Då var det som att man kastade Wallssons plan åt sidan och släppte loss. Sedan var ändå segern knappast rättvis, men jag upplever det som att både Modo och Löven har stora problem med att spela som coacherna vill.

Och, jo. Jag kan lova att det diskuteras en hel del nuförtiden (äntligen). Problemet är prestigen och att det verkar vara en "eko-kammare" där alla tre (Omark, Styf och Glader) förstärker varandra i sin tro. Lite som anti-vaxxers som bara sluter sig samman mer när de får mothugg.

Glömde Niederbach som också är draftad, men Strömgren och Nordin spelade väl inte många minuter alls?

Sv: Silly season - 2020
hanzon:
Ja det vill vi, förhoppningsvis stannar Karlkvist också då blir det nog lättare att locka en 1 center också.

Sv: Silly season - 2020
hanzon: hoppas! Harju känns som en sjukt viktig spelare att ha i laget

Sv: Silly season - 2020
hanzon: Ja, vi kan locka kvar honom en säsong till genom att värva lillebror Harju.

Sv: Silly season - 2020
Nucky: Visst ska vi ha kvar Harju nästa säsong?

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Sist var det Wallinder, Niederbach, Lindewall, Strömgren och Nordin. Lägg därtill Åhström och Tjernström som är i skiktet ovanför.

Så du menar att ingen i ledningen ser det du ser, och fortsätter mala i tron att förlora skotten varje match med 20-40 är helt normalt?
Hur förklarar du att man kom ut i andra perioden med helt annan intensitet och flyttade spelet mer till Ssk’s planhalva, tog sig igenom mittzon mycket lättare och skapade faktiskt en del lägen.
Bytte man spelsystem i andra perioden för att sedan byta tillbaka till 3:e?

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Och framför allt kan man jobba hårt och smart om man vet vad man ska göra. Vet du inte vad du ska göra jobbar du sinnessjukt mycket i onödan och hamnar ofta i knät på dina backar och målvakt då man överarbetar..

Sv: Silly season - 2020
Nucky: Har vi under någon match spelat med 7-8 juniorer? Sist var det väl två (förutom några byten med Styf Jr).
Det är dessutom två draftade spelare, vilket brukar borga för viss kvalité...

Givetvis bottnar det absolut mesta i att vi inte får ut något ur spelsystemet. Visst hade vi varit bättre med bättre centrar, men det finns ju också anledningar till att en sådan som Jellvert är mycket sämre i vinter (som de flesta spelarna). För mig är det tydligt att den här osäkerheten gör att alla ser sämre ut.

Det är som att ha en chef som gapar och skriker att man ska jobba hårdare, men inte berättar vad som ska göras och hur. Det är sjukt mycket lättare att jobba hårt om man vet vad man ska göra.

Sv: Silly season - 2020
Vi får nog leva på hoppet ang nyförvärv överhuvudtaget. Glader verkar inte få napp annat än i lårviken, om ens det.

Sv: Silly season - 2020
Rytter: Vi måste lära Timrå hur man vinner nåt.

Sv: Silly season - 2020
Costanza:

Jag vet inte faktiskt, men vore ju tråkigt ifall ditt prisskåp är lika tomt som Timrås.

Sv: Silly season - 2020
Rytter: Har du även tagit över min titel som "Forumets största tönt" ? Då måste jag i så fall jobba hårdare här :-)

Sv: Silly season - 2020
Rytter: Jag klickade på det senaste inlägget. Att få svar av dig var ingenting jag hoppades på.

Sv: Silly season - 2020
JoseGonzales:

Vet inte varför du pratar med den mest inkompetenta på HS, du borde fråga någon annan om du vill få ett svar som matchar din nivå.

Sv: Silly season - 2020
Rytter: Ser att Nässén lämnade för Vita hästen igår. Borde det inte vara en spelare som Glader är sugen på?

Sv: Björklöven - Modo 2021-01-29
Costanza: Blir nog som vanligt en tät match med uddamålsseger igen. Med lite derbykaraktär som det har varit på matcherna den senaste tiden så är nog MoDo mer taggat än vid övriga seriematcher. Kanske beror på om Lövens nya, Perron och Brown kommer in med så mycket skills och energi som det rapporterats om igår. DOck har de inte spelat match på länge även om de säger sig ha förberett sig bra på is.

Sv: Silly season - 2020
hanzon:

Ett EP scoutat namn som florerat här ett tag: www.eliteprospects.com/player/62209/morgan-klimchuk

En myt, en dröm, vår räddare.

Sv: Silly season - 2020
Rytter: Vem är det?

Sv: Silly season - 2020
Sven Tuta: Har svårt att se att det BARA är spelsystemet som hackar. Känns som en lite väl enkel lösning.
Tror Styf är för otydlig/luddig/osäker i rollen som tränare och har svårt att dels få alla att dra åt samma håll samt implementera det spelsystem som ska råda.
Dessutom är laget felbalanserat med galet svag centersida, och dessutom är man svårt drabbade av skador och spelare som slutat vilket gör att vi måste spela med 7-8 juniorer i varje match.
Vi räddas just nu av spetskompetens på några få positioner. Jag tror 2 riktigt vassa centrar skulle kunna vända på skutan rejält.

Sv: Björklöven - Modo 2021-01-29
Costanza: Du måste också passa på att ge Styf en lavett från JFK där han säger åt honom att ”Im the boss now” på engelska eftersom han är i A3. Annars fattat inte hälften vad som pågår.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov:

Klimchuck har officiellt inte signat något än, vi fortsätter att leva på hoppet.

Sv: Björklöven - Modo 2021-01-29
{9252}: Säkert. Eller så regnar det rödvitgrönt konfetti från taket efter slutsignal. Det vore nåt för Cmore-sändningen. MoDo-laget hyllar mig när jag klättrar ner från ventilationstrumman. Åker sen ärevarv med mig på isen medan jag samtidigt förklarar JFK:s nya spelsystem för grabbarna :-)

Sv: Björklöven - Modo 2021-01-29
{8399}: Jag kan ju inte vara ensam om att hata cmores sändningar? Om du kollar på typ Cmore live 3 och perioden är slut så borde den automatiskt visa studion i cmore hockey eller sportkanalen om det tillhör samma serie. Det är inte en jättesvår algoritm att programmera in. I dagsläget måste man fan flippa emellan för att hålla koll på matchen.

Sv: Silly season - 2020
{8879}: det är så konstigt. det finns lite viktigare variabler i de upplagor av modo som varit bra än att vi haft spelare från regionen... väldigt kompetenta tränare i sandlin, harald, extremt bra spelare för serien som susse, svarten, timander, skröder... börja i den änden och så kompletterar ni truppen med egna juniorer och spelare från regionen så ska vi se att det går lite bättre

Sv: Björklöven - Modo 2021-01-29
Costanza: jag ska dit, vi ses! Du kommer gråta

« · 2136178 · »