Saleva: Riktigt dåligt spel just nu, tyvärr bjuder Modo in till detta spel när man åter slår bort på tok för mycket puckar i försök att anfalla när hela laget är utspritt.
Kunglouie: Missförstå mig rätt, länk till modochannel finns längst upp på hemsidan. MEN att de har en inför match sändning, helt gratis, varje hemmamatch. Den infon framgår inte någonstans, det bör de länka till i inför match artikeln åtminstonde.
Så här stod det 13.30 igår på MoDos hemsida. Läget i truppen?
– Theodor Niederbach spelar med Frölunda och det innebär att William Strömgren kommer in i matchtruppen. I övrigt ser det ut att bli samma manskap som senast. Frank Corrado är åter i träning och är mycket snart redo för match.
Varför länkar inte modohockey.se vidare till modochannel? Det här uppsnacket som är inför varje hemmamatch är gratis, ändå har man inte en aning om att det sker pga. noll information på hemsidan? Vill de inte ha några tittare eller?
När de nu anstränger sig med att producera det till varje hemmamatch, så är det väl en liten sak att påa programmet?
Costanza: Jag ställer mig något fundersam över att man använder Styf och Öman i samma backpar, Modos 2 största säkerhetsrisker bakåt tillsammans, kan bli roligt för Mora!
KB: ” Theodor Niederbach ska hem till Frölunda – och tillbaka till Modo Hockey igen. Lägg därtill att Frank Corrado är spelklar, Valentin Zykov är på ingång, Tex Williamsson ansluter endera dagen och Tobias Viklunds säsong är över”
Smurfen: Ett inte helt otänkbart scenario samtidigt meddelar Glader att ryssen försvunnit från jorden yta och går ej att nå. Ingen vet var han är och gjort sig okontaktbar, fattas bara det, då måste jag få tillgång till Sven Tutas pillerburkar
Gavelo: Formuleringen från MoDos håll var igår att han ”åter är i träning och mycket snart redo för match”. Ska man vara optimistisk så tänker jag att de helt enkelt inte vill stressa honom i spel för tidigt.
När det gäller covid så har Västerbotten störst spridning i landet just nu. Gäller att Löven håller bra koll på sina spelare så ingen åker på nått. Kan bli väldigt kostsamt att få en sjuk trupp nu.
KB: skönt. Nu vet man ju iof att shl som styr svensk hockey kan ändra sig på en grisblink samt än mer komiskt att man kan spela i denna skit men inte avsluta förra. Lekstuga på svensk hockey🤪
{8399}: MoDo sa väl aldrig direkt ja till den där ligan, till skillnad från en del andra? Sen diskuterades det ganska seriöst inom föreningen och tror definitivt vi var ganska positivt inställda till förslaget. Majoriteten av SHL-lagen var väl det?
Nucky: Övik har ju fortfarande sommartid Eller är det tvärtom, Dock trist när man börjar kika 18.40 rikssvensk tid o Mora precis gör 3-0. Hände senast mot Mora, får inte upprepas idag
{8399}: Säkert, eftersom 5 kotletter smög iväg och förhandlade med KHL så blev MoDo säkert avundsjuka på miljonerna de skulle gå miste om. Men som sagt, MoDo brukade skita i den där ligans regler också, så jag får väl vara tyst nu och gratulera Brynäs till att klara sig undan kval.
hanzon: iom hur det faktiskt ser ut i samhället och hur svårt det är för folk att följa direktiv i allmänhet. Så skulle jag faktiskt bli förvånad om det inte blev stoppat i år igen. Vore grymt taskigt, men kanske det bästa om man tänker efter.
Hoppas jag på att det sker? Nej. Men i vårt läge vore det ju mest positivt. Även om det vore grymt tråkig avslutning och då speciellt för timrå o löven typ
hanzon: haha shl är ett skämt. Och i år kan man tydligen utöka men inte förra.... gör de slag i saken blir det ju bara än mer pajaserier av den ligan. Men så länge vi riskerar att åka ur lär de väll inte stänga ha iallafall^^ ända bra med stängning och inget slutspel är ju att leksand lägger till ännu en pajassäsong och man kan ju då bara önska att de skall gå bankrutt och få en riktig katastrofsäsong nästa säsong.