Heyerdal: Stort att lyckas bygga det sämsta laget i Modos historia med en jätgebudget inför sitt 100års jubileum. Sen är det skönt att se spelarna verkligen visa desperation och jävlaranamma när man åker runt på en skridsko och flippar bort puckar!
{6870}: skapligt katastrofbygge i år. Alldeles för många fel. Hoppas vi kan lyckas hitta och behålla någon typ av stomme från detta lag att bygga vidare på med bra mycket bättre lagspelare så att vi ändå får någon typ av kontinutet
{5647}: Tex ska ta den där. Corrado borde nog stått kvar, men skitsamma. Nu är det slut. Det syns att det egentligen aldrig varit Peters som varit problemet, även om han inte varit lika bra på slutet. Tex ser otät ut på ettan och trean. Tvåan är ok att släppa in, men han säljer sig lite för billigt för att det ska se bra ut.
Snipan: Obegripligt faktiskt. Rocky är inte sämre defensivt, men mycket bättre offensivt. Svenningsson har bra skott, bra teknik och bra fysik, men kanske seriens sämsta spelsinne.
Olli Nomadinen : Jodu jag har sett mycket hockey i min dagar, och jag har själv spelat hockey sen jag var 7 år , fick lov att sluta pga mina knän inte pallade trycket något mer vilket hände när jag var runt 23..
men jag är okunnig när jag berättar min lilla syn på det hela ? got it
Säger inget om situationen på Dahlén, den tar nog illa. Varken fult eller filmning.
Men kolla iställlet lundin framför mål vid 1-0, satt och garvade på reprisen han slänger sig och skriker efter domaren direkt vid kontakt med Corrado, sådant är bara så onödigt.
{297}: Om man har tappat luften som i detta fall " hände " , så ska man inte kunna spela 1 minut senare eller rättare sagt näst kommande byte to.m. Vilket Dahlen gjorde.. så den kan inte ha tagit så himla illa som ni får det att låta, eller hur?
sen är man väl glad över att det inte ledde till att han blev just skadad, men tare lugnt lite nu vet ja.. ni om någon borde väl veta hur man skadar spelare i år väl?
Bilyaletdinov: Nu presenterar man all statistik för årets allsvenska och vi ligger i botten överallt . Inga positiva tecken någonstans, vi får vara glada om vi överlever detta utan kval och ryssen
{7639}: Sunken bör bänka Styf, Enström och Sveningsson i 3:e, då har vi iaf en chans! Sen måste såklart Rockwood upp på centerplats, allt annat är tjänstefel.
Gavelo: Andra perioden brukar vara våren sämsta, medan när vi enligt dig är helt slut så gör vi bättre tredjeperioder.
Ytterell och Svenningsson har var sitt Idiotiskt beslut, men att vi ändå spelar helt jämt med Timrå är ett bevis på att det finns kompetens. Synd bara att vi bytte tränare för sent.
På sätt och vis är det bra att KIK vinner. Är de avhängda kanske Väsby får sex billiga poäng där.
{5647}: är du säker på att det inte var innebandy du lirade? För i annat fall är du förmodligen blind om du aldrig såg någon inte kunna stå på benen efter att ha tappt luften.
Din retorik är det som hamnar i slasken efter en dåligt lagad pölsa, kan inte tänka mig att du skriver som du gör i annat syfte än att du vill ha diskussion.
Stone Harh: Detta är en katastrofmatch av Modo, inte just målmässigt men hur jävla korkade beslut man ständigt tar!
Sen det mest anmärkningsvärda är hur fruktansvärt dåligt tränade man är rent fysiskt, Modo orkar 20-25 minuter sen droppar intensiteten och skridskoåkning 25-30%.
{297}: Nej, aldrig så. Spelade bara upp till femton års ålder. Såg aldrig någon som hade sådär ont och kunde spela direkt ett byte senare heller. Tappade luften gjorde jag många gånger, men inte en enda gång så jag fick krypa ut.
Att hela Timrågänget sluter upp visar ju egentligen vad ni känner. Hade jag haft fel, så hade ni lätt kunnat släppa det.
{5647}: Jag förstår dig! Timråiterna har för vana att filma. Jag har sett spelare i timrå flyga som svanar och håller sig för truten när klubban tar på axeln. Men denna gång var det nog som Dahlen sa som tur är.
Timrå är ett bättre lag, inget snack om det. Men samtidigt visar Modo i danns mstchen atg ma håller i princip samma klass. Kanske vinner timrå 6 eller sju av tio. Men då borde Modo ligga betydligt högre mään nr 12 i tabellen. För fan
{297}: Även när man tappar luften utan skridskor på brukar man bli rätt mör. Tycker man få ge honom att han kröp av. Han hade ju kunnat bara lagt sig ned också. Det hade jag gjort om jag tappat luften...
{9233}: ja tyvärr fick kik 2 ppäng. Snälla att väsby förlorar idag. Börja bli lite nervig annars. Haha jäklar va många ur dahlenmaffian som e inne här nu^^
Sen är det skönt att se spelarna verkligen visa desperation och jävlaranamma när man åker runt på en skridsko och flippar bort puckar!