Gavelo: Så är det, bra ändå att han hållit igång med skridskoåkningen, men nu match där det flänger fram och tillbaka, måste bli tufft. Samtidigt är han på en hög nivå och har väl varit i liknande situationer tidigare.
{Poffa}: Nu när en hundra kilo NHL-ryss äntligen är bombklar och redo att släppas över Dalarna, så väcker vi denna klassiska, men dammiga tråd. Håll nu alla tummar för att tråden överlever första perioden...
Tyckte det lät mycket med 10 matcher så var tvungen att kolla upp. Så är här har han fått spela. Det är alltså två matcher med Karla och Harju (Kanske 3 för jag har missat en och orkar inte kolla igen).
Kollar man så har han fått hoppa runt mycket och kanske inte så konstigt att han har dålig +/- då han främst har fått spela med Aagaard/Sveningsson som är svaga defensivt.
Jag tycker iaf att han inte har fått chansen i en vettig omgivning där man kunnat spela på hans styrkor och minimerat hans svagheter.
1 - extra spelare 2 - Andra kedja - Harju/Hedberg 3 - Andra kedja - Hedberg/Åhström 4 - Andra kedja - Hedberg/Aagaard 5 - Andra kedja - Hedberg/Aagaard 6 - Första kedja - Karla/Sveningsson 7 - Första kedja - Karla/Svenningsson 8 - Första kedja - Karla/Harju 9 - Tredje kedja - Jellvert/Sveningsson 10 - Andra kedja - Aagaard/Sveningsson 11 - Andra kedja - Aagaard/Sveningsson 12 - Andra kedja - Aagaard/Sveningsson 13 - Andra kedja - Aagaard/Ohlsson 14 - Andra kedja - Aagaard/Ohlsson 15 - Tredje kedja - Aagaard/Sveningsson 16 - Andra kedja - Aagaard/Sveningsson 17 - Fjärde kedja - Max/Åhström 18 - Fjärde kedja - Max/Åhström 19 - Första kedja - Karla/Harju 20 - Fjärde kedja - Max/Aagaard 21 - Fjärdekedja - Max/Ohlsson 22 - Andra kedja - Aagaard/Sveningsson 23 - Fjärdekedja - Max Åhström
"Why the fuck am I playing on the 4th line and not in PP1, i am getting the fuck out of here!"
Bad_Brett: Karla vart väl iskall när Teodor försvann, hade inte Rockwood varit så envis med att spela på vänster position i PP hade Karla målproduktion varit bättre!
Jag förstår det här med att han var den forwarden tillsammans med Svenningsson som var inne på mest - Bara Wallinder var värre i laget! Men då spelade han back väldigt mycket! Och det är dom 2 spelarna som glidit ner i kedjeformationerna från 1 linan till 3-e och 4.,
Men jag håller med dom som säger att man kan spela honom med 2 defensivt starkare spelare vilket han gjorde på slutet när han fick spela men det var han inte nöjd med! Så han valde och bryta!
Rytter: Enligt finska media angående denna värvning av rockwood till Ilves, det ses som en stor värvning och deras svar på tal när deras andra center gick sönder.. där Rockwood kommer ta platsen att leda den kedjan.
om allt går som planerat kommer han spela sin första match redan ikväll
Ja det är ett svaghetstecken hos våra ledare att inte hitta en miljö där man drar nytta av t.ex Rockwoods och Svenningssons spetsegenskaper samt att man bygger runt dessa så svagheterna döljs och minimeras.
För detta är den typ av spelare vi kan räkna med på denna nivå, spelare som har spets i något/några områden men är under medel i andra områden, det är dessa spelare man har råd med och kan locka till HA, för har du någon med Rockys spelsinne och passningsspel samt som även är duktig i det defensiva och närkampsspelet mm då pratar vi om en Sundström-light och denna spelar inte i HA utan SHL eller högre.
Så det är extremt tråkigt när vi hittar spetskvalitet som vi saknar och har saknat i laget att vi inte kan nyttja detta och skapa en omgivning där de får bidra med vad de är bra på. Att man inte testade Rockwood med t.ex Haag/Persson, Haag/Ohlsson eller Karla/Harju är för mig en gåta, istället så spelar man en spelare som håller på att anpassa sig till ligan/landet med en andra spelare som är svagare i defensiven dvs Svenningsson/Aagaard, var inte detta dömt på förhand att vara en kedja som är en säkerhetsrisk?
Det är ju nästan som man börjar undra ifall man ville att han skulle misslyckas och vantrivas så han skulle lämna.
För mig är detta en av de sämsta behandlingarna av en spelare jag sett i modo de senaste åren.
Jag bedömer bara hans egenskaper på isen, ifall det är något annat bakom som skett i klubben eller omklädningsrummet är omöjligt att veta.
Blir intressant att följa honom i Finland, tar han en plats i en producerande kedja där och gör det bra så kan vi kanske vända blicken inåt och fundera vad vi gjorde för fel.
Tyler Durden: Sundqvist känns lite som en Boork-light. Man ska underordna sig honom och hans spelidé, för annars är man inte välkommen. Minns hur Boork förjäves försökte hålla Foppa borta från Modo lockouten -95. Det var nog oerhört jobbigt för Boork att ha en spelare vars status var så stark. (Och i fallet Boork en spelare som fick mycket mer uppmärksamhet än Leffe).
{5647}: Exakt. Det är som att vissa här tror att vi har en oändlig budget och kan köpa in precis vad vi vill. "Nästa år vill vi ha rutinerade spelare redan från start som kan producera minst 40 poäng och är stabila i defensiven". Jo tjenare, vem vill inte det? Men som du säger, det är inte så jäkla lätt att att hitta centrar med så bra spelsinne, framförallt inte till rätt pris. Om de då verkar trivas och dessutom ha bra arbetsmoral, så är det rena vansinnet att slösa bort.
Det känns lite typisk svensk jantelag det här. "Du ska inte tro att du kan glida in och lira powerplay ifall du inte först nöter mitt sarg-ut-spel!"
Gavelo: Jo, han kändes dåligt utbildad, men hade väldigt stor potential. Man hittar inte de med så bra spelsinne särskilt ofta. Visst, han värderade inte situationerna lysande direkt, men har man spelsinnet så är potentialen väldigt mycket högre än för LP eller Svenningsson.
{9315}: Jag tror att Rocky hade kunnat bli en bra tillgång under rätt ledning nästa säsong, men det känns onödigt att spekulera i det nu. Frågan är hur Sunken formerar laget, känslan hos honom är att man skall ha 4 ”jämlika” formationer vilket jag tycker är lite fel väg för Modo eftersom vi faktiskt har för lite kvalite offensivt, att sprida den lilla offensiva kraft vi har över 4 kedjor känns inte så upphetsande.
nu när rockwood har lämnat kan vi sammanfatta hans säsong såhär:
spel med lika många spelare på plan: mål: 1 förstaassist: 3 andraassist: 3 -8 (för referens, endast sveningsson har sämre bland forwards, dock med nästan dubbelt så många matcher spelade. ingen värdering i detta utan det får ni göra själva
powerplay: mål: 1 förstaassist:3 andraassist: 7
och två straffmål
vi förlorar en bra spelare i pp men jag vet inte om det kommer märkas nämnvärt i spel 5 mot 5. vet att jag svär i kyrkan nu men som ni kanske minns är det ingen spelare jag ville ha nästa säsong så det känns som det kan kvitta nu så länge inte väsby går om :)
det roliga med nästa säsong är ju att ett nytt NHL lag kommer in i leken.. och dom ska ju också få in över 30 spelare samt deras AHL lag som också kommer byggas från grunden.
kommer säkerligen locka över mycket svenska spelare till just detta lag och deras camp.
För deras direktör Ron Francis tror mycket på dom svenska spelare samt nordiska.