puffe: Ursäkta? jag bildar min egen uppfattning om en person om hur dom beter sig på forumet det kan inte du komma och berätta till mig hur jag ska tänka inför varje individ?
henkeiskogen: Finns väl nån enstaka Löven fan man kanske vill låta få se sitt löven i SHL , en av dom är Jose men resten är rent ut sagt lite väl osmaklig
MorganaLefaey: Haha, alltså att Löven går upp behöver inte vara negativt för oss. Gissa om JFK och BadBrett skulle få spel när Stråhle på egen hand öyckas ta upp Löven i SHL.
Nåja, 3 år, 3 finaler, helt klart kan jag unna alla vettiga Löven fans SHL.... De gjorde nästan inga misstag mot oss medan vi bjöd bort flera matcher. Det får man inte göra i slutspel...
Blir iktressamt om de kan följa upp detta. Nu tittar jag inte på matchen men gissar på att de dragit ner på tempot med konstanta fasthållningar så att HV spelarma får dra rumt cirka 90 kg extra i anfalöszon...
{9682}: av egoistiska skäl önskar jag löven blir kvar i HA (mer pengar till modo) . Men samtidigt vore det skoj att ens födelsestad går upp, men mest vore det en suverän knäpp på näsan på både HV och all vi köper ett superlag o går upp direkt mentalitet.
Men fatta nästa säsong om både HV o DIF spelar i HA. Iom det så skulle ju dessutom ett av lagen minst tvingas till ytterligare en säsong. Då kanske vi snart blir av med bara 1 lag som kan gå upp o i stället får mer liknande fotbollen.
Rytter: fasthållningar osv. brukar ju domarna nästan släpp helt så här långt in i en serie. Sen vet jag inte om jag håller med om nån orättvis fördelning. HV71 har åkt på en slashing som var en sen eftersläng precis framför domaren. En tvåa för en horribel bentackling som borde varit matchstraff och sen en crosschecking som kanske var gränsfall. I övrigt är det ju dubbelutvisningar och gruff. Vi ser ju uppenbarligen matchen med lite olika glasögon så du håller säkert inte med mig men jag tycker inte löven haft några lika solklara utvisningssekvenser som dom HV71 åkt ut för.
Rytter: Tycker en bentackling är värre än en vattenflaska faktiskt. Tattarbeteende är inget bra ordval heller för den delen. Sedan kan man aldrig bara titta på antalet utvisningsminuter. Tycker du att man ska ta en kompensations-tvåa för ett lag bara för att andra laget fått med sej 2? Om man tar på sej objektiva glasögon är det en härlig slutspels-match, man behöver inte alltid försöka hitta konspirationer från domare eller använda 'hat' mot ett lag som argument. Man kan försöka vara hyfsat saklig
Rytter: Vad det surras och gnälls på domare, lagen och enskilda spelare här! Fan det är ju slutspel, syns ju att spelare och publik älskar detta. Njut av hockeyn!
Det ändrar ju inte det faktum att det är väldigt konstig fördelning på antalet utvisningar. Tycker Löven har haft väldigt många spelförstörande sekvenser med fasthållningar mm och något av dessa borde man våga ta.
Rytter: Oavsett så är jag nästan beredd att krypa till korset och erkänna att det där med stämning i truppen nog är grymt viktigt trots allt. Denna match visar verkligen hur det ska se ut när två lag med spelare som ställer upp för varandra i krig och som gör allt för att vinna möts.
Hatten av för Hult och Kentää som verkligen lyckats hitta de rätta karaktärerna och vet hur man får gruppen att dra åt samma håll. Det är nog där rutinen som sportchef kommer in i bilden - att begripa att det i första hand handlar om att bygga ett LAG, inte att hitta individuellt skickliga legoknektar som max gör en säsong i klubben.
Jag hade tänkt att slopa finalerna men inser att dessa lag bjuder på den hockeyunderhållning som jag hade hoppats att MoDo skulle bjuda. Grymt kul att se!
Soulless: Han är inte blind vad jag ”ser ” Svinigt ..hmm HV ärliga utan efterslängar och tjafs . Han som var på HVs målvakt efter signalen , hur är det med honom man undra .
Rytter: Det kanske inte var en boarding på torp i slutet där men vet du vad? Ibland blir man utvisad för att man är ett rövhål när man drar en tackling i ryggen på motståndaren när man vet att det är 1 sekund kvar av perioden.
Rytter: Man ser det man vill, men häftig match, slutspel! Tycker Löven stör Hv riktigt bra. blir kul att se kommande period(er). Undrar om Huhtala hinner skada någon mer innan han får sin avstängning
Smurfen: Oj oj oj, om det scenariot blir verklighet. Det skulle sluta i stor panik i HV, det hade dom i såfall aldrig kunnat räkna med , med tanke på alla miljoner dom satsat för att ta sig tillbaka.
Kanske är det så att nerverna börjar att spöka nu, en torskade hemmamatch o nerverna kommer dallra 🙈
Så fel att Lindgren ska spela med denna säsong, borde varit 9 matchers avstängning. Hoppas de inte går i Modos fälla och lägger fokus på domarna för de verkar tillåta Lövens grisspelande.
{9108}: Det är lite lustigt det där. Vissa lag verkar få videobedömningar och domarkonferenser per automatik och andra lag verkar helt gett upp att ens få en dialog med domarna efter avblåsningarna.
Tarasov: Svårt att jämföra med hvs budget dock… Ja ser hellre att man värvar in 1-2 spelare in för ett slutspel och då får spelare börja flytta back ett hack.
{297}: Jodu den där bentacklingen både var sen och jäkligt ful, hoppas det blir en efteranmälan på den sen att det bara bli en 2a på den det är för mig ett stort frågetecken, men Wessner säger väl allt
tänk att han har lämnat in en ansökan till att bli SHL domare nästa år :D
Smurfen: Det är ju bara oärligt att antyda att lövenspelare skulle vara skyldiga i dagens match. I ena situationen blir grön spelare intacklad i målvakten och i andra åker blå spelare in i grön spelares armbåge när grön spelare spelar bort pucken. Bentacklingen på beduin dock, solklar avstängning.