{5647}: Säkert helt rätt, har sett fjärde mot dem också några gånger. Oavsett så matchas de båda mot deras bästa kedjor och gör ett förtjänstfullt arbete.
{5647}: Det står i allehanda, som jag för övrigt måste passa på att hylla då jag tycker att man hljy sig avsevärt i och med Mattias. De kan fortfarande liverapportera mer träningar, men jämfört med flera andra tidningar är det klass. VK i Umeå skriver mer, men är så usla på hockey att man bara häpnar.
Hur som helst står det. "Där har kedjan med Adam Pettersson, Daniel Mannberg och Johan Södergran gjort ett mastodontjobb under hela slutspelet. I semifinalsserien mot Mora har trion endast varit inne på ett enda baklängesmål, samtidigt som de fått offensiva stjärnor som Daniel Ljunggren och Johan Persson att bli osynliga."
Vilket får mig att tro att APs kedja matchats ganska tydligt mot Ljunggrens. Givetvis främst på hemmaplan.
Padrone78: EJK snittar nästan 15 minuter per match (har iofs spelat i första då) Vela sticker ut med 19 minuter, osäker på varför. Sebbe 12 minuter.
Jag tror vår styrka är att vi kan köra hårdare på 1/2 när vi behöver göra mål och 3/4 när vi ska stänga ner matcher.
AP i tredje har också mycket istid. Jag tror att våra spelare förstår att det handlar om att vinna matcher, inte endast visa upp sig i en förstakedja och producera. Det är minst lika viktigt att stänga ner deras offensiva kedjor, där EJK är helt jäkla briljant tillsammans med Sebbe och OP. Har ni ens sett Ljunggren och kompani den här matchserien?
Jag har varit kritisk till niderbach som center i andrakedjan, speciellt där i januari/februari då jag tyckte han inte höll som center varken framåt eller bakåt.
Men i slutet och under slutspelet har han höjt sig rejält. Produktionen och offensiven har kommit igång, han har hittat kemi och stabilitet med Halloran och Vela, han sköter defensiven bättre och känns som han tekar bättre än under grundserien. Han är vår givna andracenter.
EJK är inte mer kreativ än Niderbach, att byta plats på de två kommer inte göra laget bättre.
EJK är den perfekta 3/4 centern i ett topplag även om han hade varit 1/2 i ett mitten/bottenlag.
Nej vi leker inte med laguppställningen den här tiden på säsongen. Vi har fyra stabila kedjor nu där 1/2 sticker ut lite mer offensivt. Låt oss köra på med detta som grund och sedan ev ändra under match om det behövs.
Tarasov: Exakt. Fjärdekedjan med OP/EJK/Ohlsson var vår bästa enhet under ett gäng matcher. Stark defensivt och kunde även utmana offensivt. Sen får EJK även istid i bp osv så ser inte riktigt problemet att vi inte skulle utnyttja hans potential
Confusius: Det är meningen att man ska få ut max av laget MoDo, inte av spelaren EJK. Hände dessutom inte speciellt mycket när han senast fick spela i 1:a med Woods och Aagaard. Rent offensivt tycker jag Niederbach är klassen bättre och förtjänar definitivt sin plats i 2:a. En jävel på att vinna närkamper och gräva fram puckar/skydda pucken och fin blick för spelet. Bra samarbete med Halloran. Vela tar också ansvar defensivt och är stenhård i närkamper. Jag tycker dom varit MoDos bästa enhet många matcher under slutspelet och tror definitivt inte de kommer säras på.
Confusius: Vill man diskutera Björklöven så finns det ett levande forum för det härinne. Nu har dessutom Klåparna varit så vänlig och bistått med en tråd 🧵
Confusius: Nu är det ju så att första och andra är grunden i pp och tredje och fjärde är grunden i bp. Med ditt förslag så skulle inte bp2 bli särskilt bra. Det jag skulle ändra från Karlins uppställning är att jag skulle byta OP mot Jacobsson och ge Noren mer speltid med Ingman.
Tycker Jacobsson gjort en så pass bra säsong att han förtjänat en plats i laget. Kan dock förstå om Karlin/Holmström tycker att han är för liten och vek i slutspel.
Från Hörnefors: Ja eventuellt! Eller kör honom på OP´s plats. Tycker inte riktigt Niederbach håller som center, hans defensiva beslut kunde vara bra mycket bättre.
Skulle dock kunna tänka mig en 4:e med Niederbach - Jacobsson - Ohlsson med OP och Svenne på sidan. Tycker OP varit otroligt meh!
Confusius: EJK var offensivt som bäst när han spelade med OP och Ohlsson. Förstår inte varför det är så viktigt att avväpna 3/4- kedjorma. Det är precis det som är skillnaden på årets mot fjolårets lag. Vi har i år en bredd som avgör matcher.
Heyerdal: Bra att Brickley får vila upp sig så mycket som möjligt om han inte är 100%, Han kommer bli SJUKT viktig i en final serie mot Björklöven eller DIF.
modomille: Vill vi få ihop två stycken potentiellt högproducerande kedjor tycker jag att man ska köra:
Vela - Dickinson - Woods Halloran - EJK - Aagaard
Nu känns det som att man bara prioriterar 1:a kedjan som producerande, och sprider ut resten i dom 3 andra kedjorna. Och när Woods är så blöt som han ju är just nu är det inte speciellt lyckat. Dessutom en nästan lika liten Aagaard brevid blir ingen hit.
In med Vela som ytter i första, då får vi både honom och Dickinson som kan spela fysiskt. Vela kan ju även göra mål, och bana väg för dvärgen Woods.
Aagaard och EJK funkade ju riktigt bra tillsammans förra säsongen. Och EJK vaknade ju till när dom fick spela tillsammans den här säsongen. Och en stekhet Halloran på sidan där tror jag skulle bilda en riktigt vass 2:a kedja!
www.moratidning.se/sport
Samma inloggning som allehanda.
Kanske är samma texter, men mer framträdande så man hittar dem lättare.