Rytter: Såg första 30 den matchen. Tycker Tingsryd spelade en ganska rolig hockey. Kändes nästan lite bekant med skridskoåkningen, platsväxlingar och fina genomskärande passningar emellanåt. Löven har ju såklart en mycket bättre trupp men noll struktur i jämförelse. Öppen gata rakt in i zon. Typ samma trupp som ifjol också vilket gör det hela än märkligare.
Mora och kanske VIK har växlat upp vilket känns lite roligt. I övrigt så känns det som Brynäs race än så länge.
Löven förlorar mot Tingsryd och släpper alltså till 43 skott mot sig.
Såg inte hela men det jag såg var inte smickrande för Löven. Tingsryd var bättre och hade mycket farliga lägen, bättre fart och kamp från dem.
Känns som Löven inte riktigt har något stabilt eget spelsystem utan det är mycket individuell skicklighet som ligger bakom det som skapas jämfört med ett stabilt och tryggt grundsystem.
Är de en verklig utmanare i år? Kommer Stråhle vara kvar säsongen ut?
Bad_Brett: Ja! Tänkte mest på hans huvud kontra knäppet på hjälmen. Knäppet gör väl exakt ingen nytta för att hålla kvar hjälmen på huvudet ifall han ramlar m.m.
Robin Moberg: Själv tycker jag det är en jävla pissregel. Vems fel är det att han är för långsam att få pipan in i munnen. Pipan ljöd inte så då är det inte avblåst, punkt.
{10015}: måste göra om regeln. 2min om hjälmen är uppknäppt och alltid ta en tvåa om man sliter av någons hjälm. Såg ju vad som hände med Ståhl Lyrenäs. Tänk om han inte hade haft hjälm på
SuneMangs: håller med, dock enligt reglerna så var det korrekt. Däremot så kan jag tycka att det var tur att han inte fick in pipan snabbare i munnen eftersom pucken gled in o såldes bör räknas som mål ifall denna regeln inte fanns...
Bad_Brett: Här är alltså förklaringen. Domaren försökte blåsa visslan tidigare, men var för långsam, så man anser att spelet egentligen var avblåst innan pipan ljöd 😅
SuneMangs: Haha, solklar spark men han dömer ändå mål!? Har tappat det helt. Man vet att domarinsatsen är usel när jag blir upprörd trots att jag inte sympatiserar med något av lagen.
Var ju riktigt stor skillnad första matcherna iaf, var väl inte en enda utvisning mot malmö t.e.x.
Sen kan man ju diskutera nivån, malmö-fansen verkade inte speciellt nöjda. Rundblad fastnade väl med klubban under rosdahls skridsko, förstår faktiskt inte hur han inte kunde åka ut.
{10015}: tycker det är stor skillnad? SHL domarna har pondus och vågar drömma åt båda håll. HA är ett lotteri om du får med dig solklara utvisningar eller inte. I SHL straffar det sig att spela spelförstörande ishockey
{10015}: Vad trodde du skulle bli bättre med TV4? Bottenskrapet i mediadyngan. Nu är det t.o.m reklam i de dyra sportsändningarna. TV4 är enbart 'bra' när dom kör galor som hyllar sina egna program, en vidrig klubb för inbördes beundran
Hoppas de lägger en superorder nästa gång, för folk verkar helt sjukt köpsugna nu när det går bra i ligan.