Näsén är ju numera en stor riskfaktor i sitt övermodiga passningsspel, vilket fungerade när han är i form.
Ett sätt att kanske få in honom i spelet igen skulle den här matchen kunna vara. Nu när Bernhards är borta så skulle man helt enkelt lägga ett tydligt ansvar på honom.
Orderna skulle vara. Nu skall du skjuta. Skjuter du inte så blir du bänkad. Näsén har ju faktiskt ett bra skott. Det skulle kanske få honom att koncentrera sig på något annat än att bara lägga över ansvaret på någon annan, speciellt nu när hans passningsspel är så otroligt passivt och med det än mer riskfyllt.
Det vore ett sätt att få tillbaks honom på banan igen och mer koncentrerad på sitt eget själv.
snowden: Ja man frågar sig varje match varför Näsener undviker all närkontakt, även fast han förstår att han kommer förlora duellerna så håller han sig hellre undan och det tycker jag sänder svindåliga signaler.
Såg en försvarsmässigt stor skillnad i försvarsarbetet nyss, hoppas att det är medvetet.
En brynäsare kommer med fart i centrum mot målet. I stället för att mot Leksand skingras för att positionera sig så snörpte samtliga försvarare till tratten och det blev omöjligt att komma igenom.
Framnäs: tycker man kastar bort offensiv helt och hållet... Vad ska ranta kunna hitta på, även svårt att se jasek få många lägen, blir nog mer hårt jobb..
Heyerdal: Alltså herregud vad Näsen är feg. Han går verkligen aldrig in med kroppen och förlorar varje kampduell men grejen är ju att skulle han faktiskt börja jobba på det skulle han lätt kunna bli en top 5 back i hela SHL.
Fattar inte vad karln håller på med för skulle han börja jobba på det så skulle han nog kunna komma ännu längre än SHL men han verkar helt enkelt inte ens vilja det.
Kraket: Den tredje kan ju potentiellt funka som en bra balanserad tredjekedja med defensivt fokus och ändå offensivt kunnande.
Fjärdekedjan är reaktionen WTF på dock. Av alla att trycka ner där tar man Ranta, är han menad att hitta någon fin kemi med OP som är en totalt annan typ av spelare? Nej, den förstod jag inte.
Hans två bästa säsonger för klubben åkte man först ut med 4-0 i matcher mot Linköping, sedan slapp man kval ner till HA på målskillnad (Mora som låg -2 under Luleå på samma poäng).
Tråkigt med Bernhardt om det egentligen spelar så stor roll för tillfället. Det är trots allt laginsatsen som kommer att bli viktig och vi kanske blir tajtare hemåt. Största avbräcket blir såklart PP och en avslutare.
Fan, jag tycker vi verkar vara infektionskänsliga, hoppas inte det är magsjuka, med tanke på att det verkar vara god sammanhållning i truppen. De kunde väl låta bli att dricka ur samma vattenflaska, kramas och pussad för mycket.
Det är ju lättare i ett lag där alla hatar varandra.
Gavelo: Intressant fakta från studion. MoDos defensiv har blivit ännu sämre i de senaste 10 matcherna. Lassi har räddat 7 mål över förväntan i dessa matcher. Utan honom hade vi legat riktigt risigt till.
Frontschwein: tyvärr fel redan nu, så det blir väl ranta som gör tröstmålet istället. Iom att det är livsviktiga poäng på spel för modo och brynäs har väl i princip inte ett skit att spela för så är det en stensäker torsk. Brynäs hade kunnat ställa ut några fåtöljer på isen och ett klackfoder mellan stolparna och vi hade ändå sett till att torska.
Hade oddsen varit bättre kanske det hade varit värt att slänga in sparkontot på modotorsk men det är väl 0,00063 gånger pengarna så inte värt tidsödan.