TickledDonkey: Fast då ifrågasätter jag dig för då läser du bara det du vill läsa! Ingen skriver enbart det du beskriver, däremot förekommer åsikter om hinken i diskussionerna och det är fullt legitimt, så med det sagt så kommer vi diskutera Hinken och om han är värdelös eller ej även fortsättningsvis.
TickledDonkey: Hatar? Nej, ledsen och besviken över att han tog MoDo tillbaka till Hockeyallsvenskan och möten med Almtuna en fredag i november. Åhhh… mörkare än så blir det ju inte.
Confusius: Anser att vi behöver en bättre backup än Eltonius. Det får inte bli så att vi står med en klar 1a målis som om han blir överkörd av nån grisig Lövenspelare gör att vi kollapsar helt i slutspelet Bröderna på väg ut också mot Sundsvall, skönt.
Keriksson: Min kollega berättade en historia om när han spelade i Skara för längesen och mötte Vimmerby borta. Hans lagkamrat hade glömt skridskorna hemma så han fick låna ett par. De såg ut att vara från tidigt 1900-tal.
Han lyckades göra två mål från mittcirkeln, det gick ju knappt att åka på dom. 😅
Robalob: Hade du tänkt detsamma om någon annan som gjort 33 poäng på båda sina SHL-säsonger? Är ju givet att en sådan spelare inte tittar ner mot HA. Han har bevisat att det inte var nybörjartur första gången och kommer få fina bud.
TickledDonkey: Jag hatar inte Hinken men han är inte en kompetent sportchef, tyvärr. Hade han inte varit MoDo sen barn hade han fått sparken det kan alla se.
henkeiskogen: Ni får tycka att jag är tokig men jag tror Aagaard kan överväga att stanna kvar hur mycket han än vill spela i shl, han vill ju helst göra det i Modo och i det bästa av världar är det bara ett år bort, förstår ni vilket legacy han skulle ha i Övik om han stannade nu.
SPOODI: Är det Magnus Byström med Magnus bil som väljer att inte sponsra så förstår jag det, och blir glad och slippa se den idiotens reklam på MoDomatcherna. Jag hoppas ingen blir lurad och köpa en bil av den bilskojaren, och att han konkar.
Vikingmodo : Vi kommer antagligen gå på en del förluster mot sämre motstånd, man är nyfiken vilka vi får i premiären. Vill att TAIF åker ur. Lite kortare resor till Vimmerby och vi har aldrig mött dom innan.
JoJo2613: Fast vad har Hinken uträttat i Ha? Visst satt han som sportchef när vi gick upp, men laget i stort och stjärnorna ärvde han. Inte ens i Ha har han ett speciellt bra track record trots kanske störst budget
Sigge: Hinken borde surra vidare med freddan om att gå in som head coach tillsammans med Karlin nästa säsong, skulle bli en bra combo några år framöver!
Zource: Väsby och Troja var inte i allsvenskan då. Det var faktiskt Västerås och Södertälje som slutade bakom oss och VIK åkte ur.
Minns att Modo förlorade första hemmamatchen i allsvenskan mot Pantern och det var en riktig chock. Nu är man dock härdad och en förlust mot Hudiksvall eller Visby/Roma kommer inte kännas något speciellt den här gången
SPOODI: ok. kul för dom. Visar bara att dem inte har något MoDo Hjärta skulle jag nog säga. Och ger någon annan sponsor chansen att ta deras plats istället. MoDo är mer än bara Hinken. Hinken tog för fan upp oss han har mitt fulla förtroende när det kommer till HA.
Gavelo: Får Hinken verkligen hänga ut en sponsor sådär? Seriös fråga. Det är väl inte hans område. Hur kan han ens veta dagen efter uttåget att de står enade.
SPOODI: Jaså, ja det är ju trist om det är så. Läste också att sponsorerna var tydliga med att pengarna skulle spenderas väl så helt nöjd med Hinkens arbete är nog ingen, med all rätt för maken till usel sportchef får man leta efter.
DrCox: André Petersson är stolt över att ha klarat av utmaningen MoDo:
- Det är hela laget som gör det och ingen enskild individ. Det kan jag känna stolthet över. En laginsats mot Modo som är minst lika bra som oss. De var värda att vinna match fyra och match sex, där spelade de bättre än oss. Så det är en stolthet över gubbarna som klarar ut det här för klubben och hela staden, säger André Petersson.
Visby-Troja
Semifinalerna