{9028}: Alltså jag vet inte riktigt vilket stöd du pratar om?! Timrå är en liten ort, med ganska smala framgångar både ekonomiskt och sportsligt, ni har ett väldigt skralt publiksnitt och det är nog inte fler som håller på Timrå ute i landet än tex folk som håller på tex Örebro även om du kanske vill tro det. Inte ens i Sundsvall har man 100% stöd, Timråland räknas från inez gatukök ner till skönvik, ivriga områden är ganska delade.
Men jag ska inte ta ifrån er att ni faktiskt har ett ganska framgångsrikt lag i allsvenskan och stundtals i SHL trots att Timrå som kommun är väldigt liten och att erat upptagningsområde inte r jättestort.
{9028}: Du är rolig du😆 I kategorin hopplösa losers är ni nummer 1! Är det vad du försöker säga?
Hur vårt stöd sett ut utan vårA guld är helt omöjligt att spekulera i och därför också helt meningslöst. Men att Modo har större fanbase som läget är just nu är inte ens en fråga
Costanza: Nu går du ifrån snacket, du drar upp 3 klubbar som vunnit guld, 2 av de som har och är i skrivande stund väldigt framgångsrika i högsta ligan.
Jag snackar om klubbar utan större framgång, utan guld, utan en final ens. Ganska klart och tydligt att Timrå rockar skiten ur alla i det området, vad gäller stöd m.m
Ni har bra stöd, säger inget om det. Men ni skulle inte en chans i världen ha samma stöd om ni aldrig vunnit guld, som jag skrev, TimråLAND är något helt eget.
Gavelo: Tror ni blir frustrerad över hur det utåt sett ser ut som en match på "liv & död" för oss, oavsett vilken match vi snackar.
Det där är mer till för oss själva, vinner vi imorgon, då tar ju "vi" 3p, vi tar ju inte "era" 3p. Hela hetsen från timråhåll är solklart medvetet för att öka sina chanser, eller vad trodde ni?
{9028}: Antal skribenter på HS har ju väldigt lite med intresse och stöd runt klubben att göra. Snarare slump och tillfällighet som gör vart supportrarna samlas.
Eller menar du att Leksand och Frölunda knappt har några som är intresserade av dom?
Otroligt få klubbar utan guld som skulle kunna ha detta stödet, denna storhet på alla möjliga sätt, runt om i Sverige och även utrikes.
Att ni vann 2007 förde ju med sig ett och annat kan man ju lugnt säga, men ändå så är det fler timråskribenter/inlägg på hockeysnack t.ex. Då har ni ändå varit i ett antal finaler + 2 guld, vi har noll finaler/noll guld. Som sagt, andan är helt annan i TimråLAND.
Kolla Lhc, Rögle eller Örebro. Alla står på noll guld, men har de på något sätt samma stöd, supporterkultur, dra-åt-samma-håll?
{9028}: Jag kan nog mycket väl misstänka att fler än jag är avundsjuka på Timrås sätt att komma ihop som lag i möten mot Modo. Jag beskrev det häromdagen lite som att Timrå spelar med hjärnan medans Modo med hjärtat!
Det har aldrig varit fel på Modos kämpainsatser mot Timrå, med särskilt smarta har dom aldrig varit!
Bragd-Birger: Jag är uppväxt i Sundsvall och har aldrig tyckt matcherna mot Timrå varit något derby. Sundsvall-Timrå det är derby i mina ögon. Och så har jag tyckt i alla år så tar inte åt mig något alls. Sedan är det väl såklart roligare matcher när det är mer folk på dom men derby nä inte i mina ögon. Men folk får ju tycka vad dom vill kan ju bara tala om vad jag anser själv. Följt Sundsvall sedan 90talet och sett och upplevt många derbyn mot Timrå det är äkta derbyn i mina ögon kommer alltid vara så.
Hassan: Du vet att det finns en sida som heter Dagenshockey.se va? Där kan du välja vilken liga och lag du vill se och alla nyheter som lagts ut i media som i mitt fall innehåller MoDo dyker upp. Så nej jag behöver inte lusläsa någon blaska utan den nyheten kom upp på MoDos sida. Nu fick du lära dig något nytt. Det är inte lätt att vara timjåååit!
Bragd-Birger: Tyvärr ligger det något i det du säger. Vår svaga statistik mot er de senaste åren gör att man ”kräver” vinst, och matcherna mest handlar om ångest. Finns en risk att spelarna känner likadant. Dessutom gillar jag Inte Fredrik Anderssons sätt att spela, matcherna blir sällan så rolig som dom borde bli, men såklart spelar sånt bara roll om vi torskar ;)
Dundee: haha. No offense, men jag tror i n t e att det låtit så om vi inte hade vunnit typ 90% av matcherna mot er dom senaste säsongerna... "Vi bryr oss ändå inte, som att möta Tingsryd!!!1"
Bragd-Birger: Era spelare taggar till mer för möte med oss och våra spelare taggar mer mot löven. Så har jag i alla fall upplevt det sedan vi hamnade i allsvenskan. Och lyssnar man på intervjuer så säger ju många av våra ledande spelare att det lag dom vill slå mest är löven medans era vill slå oss. Därför tycket jag stämningen fast många av er försöker behålla den dött av sista åren. När vi båda var i shl då var det ett helt annat intresse och lite mer hatkärleks stämning. Men nu är det som vilken match som helst i serielunken för min del och verkar ju som spelarna verkar tycka likadant.
Bragd-Birger: Tror faktiskt Modo är lite avundsjuka på oss här ;) Alltid känts som att vi ger betydligt mer i detta. Att vilja, att tagga till, att få alla att dra åt samma håll, att visa sin kärlek och stöd till max helt enkelt, som till slut leder till seger.
Utöver det så borde väl Modo & hemmaplan spela in en del, men 2-1 åt något håll (Efter ord.tid) säger jag.
hockey_21: dom kanske vill tagga er lite, så att ni bjuder upp till kamp? Känns ju trist att åka ner om modospelarna bara ställer sig i parterr direkt vid nedsläpp.
hockey_21: Av en tradition att sista åren förlora såna här viktiga matcher i slutet av säsongen, sen har ju inte Modo direkt imponerat sista matcherna.
Foppatofflan: Tycker vi har bra chanser att bli topp 2 även vid en förlust på Onsdag. Vi har haft vår svacka nu, och bör bli starkare och starkare framöver. Vi förlust ska de hämta in 4 poäng, å de ä int’ barra!!
hockey_21: alla tar inte ut en timråseger i förskott, knappt någon härinne ser jag efter att ha scrollat och läst. Många är oroliga men tar inte ut en torsk i förhand.
Tarasov: vi får nog se upp för Timrås långa uppspel från försvarszon, längs med långsidan till anfallsblå, särskilt med tanke på att vi sätter så hård press. De är duktiga på snabba omställningar.
modomille: Vilka vill ni helst möta av IKO och Leksand i kval? Ser ut som LHC kommer reda ut detta.
Personligen känner jag mig rätt kluven. IKO har ett sämre lag på pappret, och borde därför vara den enklare motståndaren, men kommer samtidigt kunna spela utan i närheten av samma press som Leksand.
En till degration för Leksand skulle bli otroligt tung för dem tror jag, nu när de slantat upp så pass mycket för årets trupp.
puffe: Ja skulle också bli besviken, topp 2 är viktigt för att åtminstone få lite hetare slutspelsmatcher så att man kan göra om satsningen till nästa år
Bamse: Varför tar alla ut en Timråseger i förskott? Varför hypar nästan alla här inne upp Timrå till något superlag som kommer gå om oss? Kollar ni oddsen på matchen så tycker spelbolagen i snitt att MoDo har 55% chans till 3p, Timrå har 27% chans.
puffe: Modo har klättrat år för år i allsvenskan, så att säga det är ett skämt att ej nå topp 2 tycker jag är lite väl hårt. Visst klubben har pratat om nå topp2 utåt men så länge man har en chans till att få kvala så kan man ej säga man misslyckats. Jag trodde vi skulle hamna 5-6 Inför säsongen så grabbarna har gjort det betydligt bättre en vad jag ens kunnat drömma om. Det handlar mycket om vad man själv bygger upp för förväntningar.
Jag ser fortfarande inte storheten i detta lag vi har. Tycker många andra lag i serien inte är så mycket sämre spelarmässigt däremot så har många ej fått ihop lagbyggena tidigt och därav fått en lång transportsträcka. Löven har det.bästa laget på papperet sedan tycker jag vi Timrå Och nån till är ganska jämlika.
Visst Oskarshamn och Leksand har lyckats skrälla sig till shl men att det ska inträffa varje säsong har jag väldigt svårt att tro. Nä det blir ett intressant slut på serien och det känns som att matchen på onsdag är lite avgörande för vilken placering vi kommer att få. Förlust och det blir plats 3-4 eller vinst och det ser ut som att man kan knipa andraplatsen.
Hur som helst så är jag personligen väldigt nöjd med grabbarna och dom har redan överbevisat mig under säsongen. Så hur det en kommer sluta så har dom gjort en kanon säsong i mina ögon.
erjo: Hur kan du säga det när vi nu på onsdag med största sannolikhet tappat 12 poängs försprång till 3? Klart att det där flaxlaget kan hitta sätt att vända detta. Dom har betydligt lättare schema än oss framöver också. Det är klart när det är teoretiskt och praktiskt omöjligt för Timrå att gå om.
Bamse: Jo men alla babblar om Björn Hellkvist. Hans lag är alltid bäst i slutet med mera. Fast håller med dej, men tappar vi detta är vi inte värda nåt mer. D¨å ska allr´t rivas o byggas om på nytt men jag tror vi fixar detta
erjo: MoDo har en målsättning att nå SHL denna säsong. Klarar vi inte topp 2 nu är vi inte värda chansen att spela om det. Vi är klara, annars får vi lägga ner Herr--sektionen
Timrå är en liten ort, med ganska smala framgångar både ekonomiskt och sportsligt, ni har ett väldigt skralt publiksnitt och det är nog inte fler som håller på Timrå ute i landet än tex folk som håller på tex Örebro även om du kanske vill tro det.
Inte ens i Sundsvall har man 100% stöd, Timråland räknas från inez gatukök ner till skönvik, ivriga områden är ganska delade.
Men jag ska inte ta ifrån er att ni faktiskt har ett ganska framgångsrikt lag i allsvenskan och stundtals i SHL trots att Timrå som kommun är väldigt liten och att erat upptagningsområde inte r jättestort.