1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 530794 inlägg · 4121 ämnen
« · 2037267 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Längtar efter hjärtat logo tillbaks i MODO tröjan ! Vad tycker ni ?

Sv: Modo-Kristianstad 2020-02-21
jonsson: Kom till arenan😀

Sv: Almtuna - Modo 2020-02-19
Rytter: Varför inte bara ignorera den där mannen?

Sv: Modo-Kristianstad 2020-02-21
{8384}:

Endast stream?
Gud förbannat

Sv: Almtuna - Modo 2020-02-19
{8399}:

Försök inte med någon bortförklaring, tydligt att du mest vill provocera, du gör bara bort dig mer.

Tror det är klart för alla att du inte har någon framtid som scout.

Modo-Kristianstad 2020-02-21
matchdags igen då! På tå direkt och kriga till oss 3 skulle sitta fint. Man kan ju börja smälta in att vi har klarat en topplacering i år! Kom igen och kriga nu Modo sista matcherna så bärgar vi andra platsen! Go Modo!!

Sv: Almtuna - Modo 2020-02-19
Rytter: Som jag skrev ” Jag ser inte tempot eller de tekniska färdigheterna hos honom som jag förväntat mig."

Det betyder inte att har problem med tempo eller teknik utan att det inte är på den nivå jag förväntat mig. Han är ju inte långsam, långt ifrån men jag trodde på en liten raket och att det skulle vara en kille som utmanade mer och gjorde sin gubbe. Självklart så är han en kompetent spelare på HA nivå men ingen spetsspelare som jag förväntat mig.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Oavsett vilka som nu får möta Leksand. Vinn! Det laget ska inte vara kvar i SHL. MoDo förtjänade att åka ur också. Inget snack. Samma sjuka.

Sv: Almtuna - Modo 2020-02-19
{8399}:

Är du på riktigt? Du kommer inte ihåg vad du skrev efter vår förra match?

"Nu skiter jag väl finrummet men jag måste säga att jag inte ser mycket potential i Kangasniemi, visst några fina mackor har han lagt men sen? Jag ser inte tempot eller de tekniska färdigheterna hos honom som jag förväntat mig."

Kan man tolka detta på något annat sätt än att han har problem med tempot och inte är vidare teknisk?

Sluta nu göra bort dig, blir bara pinsamt.

Sv: Almtuna - Modo 2020-02-19
Gusse: Fyfan vad tragiskt. Hoppas verkligen inte det stämmer.. hoppas han lyssnar på kroppen och låter det ta den tid det tar oavsett om det blir resten av säsongen eller kanske längre än så. Han är ung och har 15år kvar av karriären så hoppas inte han stressar något.. såna här nyheter är alltid tragiska :/

Sv: Almtuna - Modo 2020-02-19
Rytter: ”Konstigt det där med Kangas, både en krönikör i expressen samt vår brynäsvän här har ju förklarat att han har problem med tempot och tekniken.”

Om det nu är jag som är brynäsvännen så vill jag dementera, jag anser absolut inte att Kangas har problem med tempot, och inte heller med tekniken.

Sv: Almtuna - Modo 2020-02-19
Gusse: Inte värt risken enligt mig om det är så. MoDo har parerat för detta med de senaste nyförvärven. När jag hörde även nackmuskel tänkte jag på whiplash. Sanny L sa ju att han nog haft 12-13 hjärnskakningar men varit i det läget att han känt sig tvingad att köra på. Hälsan går alltid först. Ingen kommer att tacka dig och det sa Sanny också. Hoppas Norlinder inte känner nån stress utan bara försöker bli bra. Ta en resa och kom bort från Ö-vik är mitt förslag.

Sv: Almtuna - Modo 2020-02-19
Costanza: Går tyvärr rykten att det är färdigspelat för Norlinder i år. Kan vara så illa att karriären är över. Hörde nått om fyra hjärnskakningar redan. Får hoppas att det inte stämmer utan bara är olyckskorpar som kraxat.

Sv: Almtuna - Modo 2020-02-19
jonsson: Norlinder skulle må bra av att åka till Thailand. Nu när vi har kvar Enström och Hedman, samt fått in en galen Tjeck å Slovak i målet som fått en skön säng att sova i. En liten finne med många K i namnet får gärna hänga dit den avgörande mot laget som börjar på L.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Ska på årets första match imorrn, trevligt.
Känner en kille som är Kik-fan. Säger att en supporterbuss åker 02 från Kristanstad, lång resa de😬

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
dempa: Kanske borde man bara gå och kika på Conny i Teg, låtsas vara ett fan. Äta en varmkorv. Blir ju billigare. Spara pengarna till Färjestad borta. Hänga med lite epa-raggare då istället innan match.

Sv: Almtuna - Modo 2020-02-19
jonsson: han var tydligen i arenan i onsdags och såg pigg ut, men har ju inte varit på is på evigheter känns det som. Enström skulle ju eventuellt ha gjort come back den här veckan, enligt Hellkvist förra veckan, men har inte varit på is den här veckan.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: först socialkontoret, en sväng till häktet o lämna cigg till brorsan, sen bolaget.

Neeeej justja det var ju SMÅLAND och de andra sköna Timråiterna det kom jag på 😆

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Vet du var Modoiterna brukar samlas innan matcher i Stockholm? Är det samma gäng som MoDo Syd? Blev lite sugen på att besöka Hovet för första gången.

Sv: Almtuna - Modo 2020-02-19
{9025}:

Inge nytt om Norlinder, om det går framåt eller bakåt?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Kunglouie: Nu såg jag inte allt som hände , men det jag först reagerade på var att det var fullt med folk i övriga klacken (lite längre upp) som ville att dom som stod längst ner vid räcket/sargen och viftade med flaggorna mitt under spelet skulle ta ner dom, men då blev det bara ännu mer flaggandes istället.

Strax efter såg jag klackledaren blev helt tokig och sprang igenom hela klacken upp till herrarna som står längst upp mot väggen och började tjafsa med dom, så både vakter och publik värdar sprang dit också.
Men det lugnade ner sig ganska snabbt.
Vad som hände just innan som gjorde att han sprang upp har jag ingen aning om .

Efter den händelse valde flera av dom äldre att flytta över på den sida jag står på (andra ståplats sidan)

Sen i period pausen direkt efter så var det flera olika som hade sina diskussioner med både publikvärdarna och vakter såg jag.

Som sagt var, detta var bara vad jag såg.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Trilske: får inte bli så att de litar för mycket på honom så de släpper en del i försvarsarbet

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Det ska bli intressant att se hur försvarsspelet utvecklar sig med Bartosak, för det lär väl justeras lite efter hans önskemål.

När han får komma ut och utmana skytten 1v1 så känns han rätt omutlig, förhoppningsvis kan spelarna anpassa sig och arbeta för att han ska se skotten istället för att täcka/skymma hans sikt, och istället fokusera på att förhindra överspel och plocka bort eventuella returer. Första målet han släppte in i Modotröjan är nog ett typexempel på hur han inte vill att spelarna agerar - en olycklig styrning som ställer honom.

Och även om motståndarna har "gata in" så känns det som att det ska mycket till för att överlista honom, så länge han har hyfsat fri sikt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Kunglouie: Tror dom blev sura när klacken inte ville ta ner flaggorna under spelet. Det blev lite tjafs då.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: vad hände den kvällen då flaggförbudet hävdes?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
RedNek: Pratade själv med några av dessa som har bytt sida och dom var ju inte precis nöjda hur det har blivit som där på "klacksidan" , så nu tror jag att dom vägra å stå där !

Tror säkert det var 10-15 st som flyttade över plötsligt under matchen när Flaggförbudet hade hävts.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8399}: Du tror inte Brynäs är där och rycker? Farsan hans och Sundöv måste ju ha lirat ihop.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB:
Går vi inte upp är Finland sannolikt, såvida vi inte har såpass bra ekonomi att vi kan kliva mot 70-80 månad.

Sv: Almtuna - Modo 2020-02-19
SKiLMY: helt ok. Hade några mindre lyckade ingripanden, men i det stora hela så är och var han bra.

Sv: Talangen fick aldrig chansen i Modo gör nu SHL-debut
NorrMod: Han som lyckats bäst utanför MoDo är väl Tobbe Å som vi har på kontrakt nästa år.

Sv: Almtuna - Modo 2020-02-19
Hur skötte sig Nässén?

Sv: Almtuna - Modo 2020-02-19
{6870}:

Tycker Björklund gjorde en bra match igår.

Sv: Talangen fick aldrig chansen i Modo gör nu SHL-debut
Djuunaz: Jag älskar Modo. Många spelar som spelat juniorhockey i Modo men inte fått chansen men som spelat bra hockey i andra allsvenska klubbar som det gått bra för. Nog om detta

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
RedNek: Samma problem finns i Gävle med Kamratkompaniet som är de" tuffa". det skall inte vara brynäsfärger utan det är typ jeans och svart munkjacka som gäller.
De kan ju dra igång som fan och hoppa och sjunga men de skrämmer ofta andra, speciellt barn och kör gärna sina egna märkliga sånger.
En del pyroteknik har de dragit av och varit inblandade i bråk med vakter osv.
Just nu bojkottar de ståplats så det är ganska dött i arenan men de är ändå ett gift som trots allt gör mer skada än nytta.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen:
"den äldre generationen som har bytt sida ifrån klack sidan till den andra sidan av ståplats"

Har inte tänkt på detta, är det sant är det ett problem. Då är TIFO i sig ett problem. Vill TIFO vara jättetuffa & "höja" sig till typ huliganstatus? Ser man upp till våldsamma förebilder från storstäder
& tror det är uppskattat av övriga supporters eller av MODO Hockey? Föreningen vars lag vi sjunger för på match.
Genom detta, att sätta sig själv över laget & övriga supporters visar att de har jobb att göra angående sin egen självbild.

Om äldre generationens supporters flyttar över till andra sidan av ståplats, försvagas klacken vilket inte borde vara TIFO´s mål. Väl?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8399}: Finns det plats för honom i Frölunda? Är en del finska klubbar som har ryktats vilja ha över honom.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hockey_21: Härligt!! Får ni ha kvar honom nästa säsong eller är Frölunda där och rycker tro?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hockey_21: VooDoorekord i VooDoodressen!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vet inte om de nämts än, men Jonathan har slagit Håkan Hjerpes poängrekord på 67 poäng i MoDodressen!

Sv: Talangen fick aldrig chansen i Modo gör nu SHL-debut
NorrMod:
Ja om vi går upp så gäller det att undvika plats 13,14. Det är möjligt om vi får behålla det vi vill och kan plocka en 5-6 som kan höja laget. Men tufft blir det.

Sv: Talangen fick aldrig chansen i Modo gör nu SHL-debut
NorrMod: Modo har ju ett bra lag i år och vissa av spelarna skulle absolut kunna spela i Shl, förstår inte vad grejen är att du snackar ner laget bara för en tidigare junior fått hoppa in och spela en Shl match. Kul för han, ingen big deal alls

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Monno:

Fast som jag skrev igår. Tror det främst är för marknadsföring och sponsring man gör så. Bättre att exponeras 20 gånger än 1 gång. Det är där i sponsring de stora pengarna finns.

Sv: Talangen fick aldrig chansen i Modo gör nu SHL-debut
Gavelo: Är på varenda J20 match som Modo spela hemma så det du säger om Linus tycker jag är fel. Tycker synd om LP som är extraspelare i varje match i A-laget. Borde varit utlånad så killen fått spela mycket hockey. Han spela en del i J20 men borde kanske varit utlånad till ett annat lag. Ett topplag i div 1 kanske. Sen hoppas jag verkligen Modo går upp med för att bli ett stabilt SHL lag behöver man nog byta ut halva laget

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Confusius: Har tyvärr sett många av den äldre generationen som har bytt sida ifrån klack sidan till den andra sidan av ståplats på grund av deras beteende och framförallt efter det som hände ang flaggorna (den kväll som flagg förbudet hävdes) .

Sv: Talangen fick aldrig chansen i Modo gör nu SHL-debut
NorrMod: vilket lag i ha har stora spelare? Jag skulle nog säga MoDo (Enström) och Almtuna (Mårtensson). Sen?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Supertrött: Ganska säker på att man får en bonus av internationella förbundet varje gång man slår världsrekord.
Både inte bara Bubka höjde ju 1cm per gång utan även Isinbajeva höjde ju rekordet typ 20ggr.

Sv: Talangen fick aldrig chansen i Modo gör nu SHL-debut
Gavelo: Finns inga stora hockeyspelare i Modos lag idag. En bra förstafemma som håller bra allsvensk klass tyvärr inget mera

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
RedNek: Tråkig jävla attityd det där!

Har oerhört svårt för folk som tycker att dom är bättre och riktigare supportrar än andra. Vi är väl för fan supportrar allihopa, alla har INTE möjlighet att resa land och rike runt i MoDo´s namn. På plats är det väl viktigare att få upp stämningen än vem som bestämmer vad och när det ska sjungas?!

Tyvärr så vill ju dom där grabbarna vara som storstads-lagens supportrar i fotboll. Tro mig, förutom stämningen är dom INGENTING att efterlikna. Verkar som att det är lite av en sport att bryta mot lagar och regler, vi pratar människor som ser det som status att sno flaggor av varandra och slå varandra på käften, kom igen!!

Har enormt svårt för sådana människor. Känns som ett jävligt omoget beteende.

Sv: Almtuna - Modo 2020-02-19
{7814}: Ja absolut!

Sv: Talangen fick aldrig chansen i Modo gör nu SHL-debut
NorrMod: Nu var han ju aldrig någon stor hockeyspelare i Modo och man lånade ut honom till övik med ganska gott resultat men sen gick flyttlasset till Växjö.
Att han stod med i Växjös 1:a Lina var nog mest ett kul spel för han är väldigt långt ifrån en första kedja i ett bra lag i Shl.

« · 2037267 · »