puffe: Som jag skrev förut så är det ett spektrum. Du och jag finns också med på det spektrumet. Det är i regel inte svart eller vitt. Den korrekta termen nuförtiden kanske snarare är Antisocial Personlighetsstörning:
"Människor med antisocial personlighetsstörning visar brist på ångerkänslor och empati. Detta visas i likgiltighet efter att ha sårat, stulit från, eller svikit någon. De är ofta också manipulativa och impulsiva. Personen har också svårt för ansvar och planering."
Vilket av ovanstående karaktärsdrag tycker du inte stämmer in på Björn i någon utsträckning? Han ville ju enligt uppgifter "stjäla" Bartosak. ;-)
Tarasov: Jag är ju för gammal/ointresserad för twitter mm, bryr nej inte om vad folk äter till middag mm(på facebook) men stort tack för detta. Fick se Britta Häger, en kär gammal vän från förr. Det gjorde min dag
Golden boy : MoDo har säkert 2-3 personer aktuella på varje position. När BH börjar krångla och gå ner i fosterställning efter säsongslutet och då vi lojala MoDoiter swishar som fan, så börjar nog spaningen på två andra alternativ med honom som en Joker om karln kan hitta nån typ av heder och respekt för sitt kontrakt. Nu vet vi svaret och hoppas att klubben kommit längre i rekryteringen än vad som syns utåt. Ser gärna Gudmundsson som Head Coach. Som sagt, alla kommer att hjälpa killen till framgång om han vill träna vårt lag.
S-vikaren: Så han tvekade alltså enligt honom själv innan Leksand kontakta han, varför tog han inte chansen då när Skellefteå ville ha han, är ju bra mycket bättre klubb än Leksand.
S-vikaren: "Jag vet inte om man ska inleda någonting som man inte vet om man kan slutföra. Alltså påbörja en säsong som jag inte vet om jag kan ta i mål, det hade inte heller känts ansvarsfullt"
Snacka skit. Hur rimmar detta med det treårskontrakt han skrev med Modo? Är inte det att inleda någonting?
S-vikaren: känns mest som undanflykter för att man skall tycka synd om han och förstå honom samt låtsas om att han inte är ett svin. För det är ju därför man precis innan tecknar 3årsavtal. Mycket bullshit i den karln...
jag är helt tom på ord hur detta har skötts.. och att detta är en del av " hockey " som en del på AB pratar om. Modo och deras styrelse samt supportrar ska ha mycket bra credits för hur dom har skött detta.
hoppas bara på att Modo får klart med en tränare fort samt att ni får chansen till att bygga vidare och slippa allt elände runt er ett bra tag framöver!
Snipan: Är det en ren tillfällighet tror ni att Gudmundsson kliver av tränarjobbet i Almtuna för att fortsätta sin tränarkarriär på annat håll, samtidigt som Hellkvist håller på att göra sig omöjlig i Modo. Som en händelse har han nu även sökt tränarjobbet i Modo....
Då man hör Widebro sncka om processen då inser man att Modo verkligen har skött detta med Hellkvist med bravur. Leksand dom har däremot skött sig illa, nu ligger Modo hästlängder efter när det gäller ny tränare. Det lär vara en ganska lång procedur kan man tänka, så vi får väl se tiden an. Nåt som kanske kan göra oss glada är väl om vi får in bra spelare till säsongen.
De 2% med dessa drag finns överallt i samhället. Inget konstigt. Så känner du igen en psykopat:
Talför/ytligt charmig Grandiositet Saknar ånger och skuldkänslor Bristande empatisk förmåga Patologiskt lögnaktig Bedräglig/manipulativ Flackt känsloliv Impulsiv Bristande kontroll över sitt beteende Behov av spänning/blir lätt uttråkad Parasiterande livsstil
Har själv erfarenhet i arbetslivet och det som är mest tydligt är att man blir förvirrad och undrar vad fan som händer!. Nån sa det rätt bra här på forumet. När det går bra seglar en psykopat på vågen och skiner i glansen. Får denne en motgång som inte gått att styra så kommer djävulen fram. Då vänder allt....
Rytter: Jag tror man skall vara väldigt försiktig med att dela ut diagnoser. Han har valt en i mitt tycke omoralisk väg, tycker vi kan stanna där. Rent privat kan han mkt väl vara en hur bra person som helst, och kanske skulle man förstå det hela om hade alla kort på bordet. Men som sagt är väldigt besviken på hur det hela blivit.
puffe: Jag håller med om att han verkar vara en narcissist, men att från detta göra honom till en psykopat känns inte helt rätt. Ni gör diagnoser som en läkare borde göra. räcker det inte med att han svek MoDo totalt?
Jag påstår att han visar upp drag som är överrepresenterade hos psykopater (alltså personer med fastställd diagnos). Huruvida han är psykopat eller inte det får hans psykolog eller någon som gör en diagnos på honom fastställa.
Nöjer mig med att konstatera att jag nu är glad att han är borta från klubben så vi kan blicka framåt samt att vi fått en ekonomisk kompensation som jag skulle gissa är den största som betalats för en huvudtränare i Sverige och vi kan lägga denna på fortsatta satsningar. Får vi dessutom in en huvudtränare som överträffar förväntningarna så har vi fått en billigare lösning då Björn lär ha varit dyraste tränaren i HA samt haft en ok SHL lön hos oss.
Bara önska Leksand lycka till och se till att hålla honom motiverad så han inte hittar något annat som "kittlar" för på blir det nog samma visa igen från Björn.
Personligen hoppas jag det går åt helvete för Leksand och man inleder med 2 segrar på 15 första matcherna, det ska bli ett nöje att sitta och se dessa och lyssna på intervjuer med Björn då. När sedan TJ tvingas att sparka sin prestige värvning som han gett en fet lön samt betalat mycket för att få över, kan det bli den dyraste tränaren någonsin.
"Människor med antisocial personlighetsstörning visar brist på ångerkänslor och empati. Detta visas i likgiltighet efter att ha sårat, stulit från, eller svikit någon. De är ofta också manipulativa och impulsiva. Personen har också svårt för ansvar och planering."
Vilket av ovanstående karaktärsdrag tycker du inte stämmer in på Björn i någon utsträckning? Han ville ju enligt uppgifter "stjäla" Bartosak. ;-)