1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 532533 inlägg · 4126 ämnen
« · 2116052 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season - 2020
Olli Nomadinen : Nu ser du att det finns rejäl förbättringspotential i detta lag, Mike 😂

Sv: Silly season - 2020
Frontschwein:
"skulle hellre se en extra modologga på isen än Öhman"

Jag bugar mig inför denna pärla av sågningar 😂😂🙏

Sv: Silly season - 2020
Frontschwein: "Skillad men livsfarlig" är en bättre beskrivning av Öhman.

Sv: Silly season - 2020
{5647}: skulle hellre se en extra modologga på isen än Öhman. Maken till intetsägande spelare

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Tror att det är tveksamt då Brynäs just nu bara har sju backar, Billins oräknad. Däremot finns det en del dödkött i form av forwards.

Sv: Silly season - 2020
Silly: Tror verkligen inte vi kommer att jaga en back om vi inte gör oss av med exempelvis Öhman. (Denna Hellkvistvärvning som verkligen inte var lysande).
Där tror jag förvisso att både Modo och Öhman skulle tjäna på att Öhman lämnar för ett lag där han kan få en stor roll och blomma ut.

Sv: Silly season - 2020
Costanza: Glader Ring Sundlöf nu och ställ frågan om Josef,
Han kan inte kosta mycket, Och Bra ålder!
Uppladdat:

500x0-von-anka.jpg


Sv: Silly season - 2020
Costanza: Tror att Bad Brett får sjunga nationalsången:
www.youtube.com/watch?v=cZDjS8hxSVo

Sv: Silly season - 2020
Nucky: Riskabelt. Vi vill ju inte missa avfarten till Karlstad när vi ska svänga höger på E4 i höst.
Uppladdat:

500x0-wallet.jpg


Sv: Silly season - 2020
Tarasov:

Brynäs med sin dyra trupp fortsätter spendera. Dom ska inte vara ute i media och gnälla hur mycket minus de går. Det är ju till viss del självförvållat.

Sv: Silly season - 2020
Costanza: Glader spenderar just nu växelmynten som ligger mellan sätena i Modobilen.
Plånkan har man iaf tagit fram ur handskfacket, ligger nu på instrumentbrädan och skymmer sikten.

Sv: Silly season - 2020
Costanza: In och rösta fram vår Vigge till Jerringpriset:

sverigesradio.se/artikel/7624659

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Du menar att Storplånkan bara har öppnat myntfacket hittills? Lyfter han MoDo idag, tveksam....

Sv: Silly season - 2020
Tarasov:
Brynäs tar in Chad Billins, en skall ut Ingman lär ligga bra till för att dumpas. Kanske Hedberg men det känns som att det tar sig för honom. Ingman har dock bara säsongen ut kvar.

Sv: Silly season - 2020
KB:
Han skall in mellan Harju/Karlkvist och göra det bättre än Jellvert. Med lite tur hjälper han dem tom så de kan hålla 1.1-1.3 per match och själv kan han förhoppningsvis bara glida med och leverera vassa pass.

Vikfancentral skrev en gång att det kan finnas bra fynd där bland de lite yngre spelarna.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Synd att lärarna gjorde svenska till ett av de tråkigaste ämnena när man gick i skolan. Eller annars var man för omogen för att njuta av grammatiken.

Lästips i lättsam form under julledigheten. Grallimatik av Tage Danielsson

Musiktips under julledigheten, se nedan.

Sv: Silly season - 2020
KB: Grejen är väl att Echl är farmarliga åt vissa Ahl klubbar och därför är Echl en väldigt ojämn liga, lite som allsvenskan, hockey 1an och div 2 i samma serie.

College hockeyn Ncaa/Whl/allt vad som heter samt även juniorligan Bchl åldrarna 16-20 kan ju innehålla mycket bättre spelare än Echl och kanske även i Ahl även om det senaste nog är mer sällsynt.

Eftersom det är som du säger att det satsas helt olika så kan säkerligen en del guldkorn hamna i skymundan i en ”undangömt” klubb.
Det är nog riktigt svårt att scouta spelare från andra sidan Atlanten i ligorna under Ahl om man inte kan se spelarna irl.

Sv: Silly season - 2020
God Jul till alla!

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Har försökt läsa på lite i dagarna. ECHL verkar vara en sjukt ojämn/medioker liga med undantag av ganska många talangfulla målvakter, då det i princip är de enda som är satt på någon sorts utveckling där av NHL-klubbarna.
Det finns dock väldigt många skickliga utespelare som har gjort korta sejourer genom ligan, men man vill inte riktigt göra karriär där, om man säger så.

Det som talar lite för Rockwood är att han fortfarande är ung samt bara har gjort någon enstaka säsong i ECHL och han har gjort det bra också. Att gå från junior/college-hockey till ett kort besök i AHL för att sedan göra en säsong i ECHL verkar inte alls vara särskilt ovanligt för många spelare som sedan har lyckats i karriären och i vissa fall tagit plats i NHL. Shane Harper är ett exempel som är bekant för svensk hockey, han studsade upp till AHL efter en sejour i samma lag som Rockwood. Ännu ett exempel är Kodie Curran (även där Greenville Swamp Rabbits) som har gjort samma sak, fast han hamnade i Danmark och Norge efter ECHL innan han tog sig där han är nu.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Mera sådant tack 😉

Sv: Silly season - 2020
Gavelo:
Ja faktiskt, den sålde man in väldigt bra.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: När man ställer normala Allsvenska värvningar från Ahl/Echl/Whl/Ncaa mot värvningen av Adam Tambellini så undrar jag hur i tusan Glader lyckades med den?!

Sv: Silly season - 2020

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Ja det kan jag hålla med om för det kan ju bara inte bli sämre, får vi hoppas.

Sv: Silly season - 2020
Robin Ztorken L:
Vi har väl värvat det man normalt får tag på i Allsvenskan, andra klubbar i Allsvenskan lyckas med sådana. Jag tycker den här värvningen känns bättre än Gagnon.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Misstänker att de kommer att tillåta spelare i sådana fall. Det viktiga för SHL verkar ha varit att de ska stanna hela säsongen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Hur ställer sig SHL till lån om Ahl/Echl ställs in resten av säsongen ?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Colorado börjar nog den 13e janurai i Bell Arena. Får se om Kaut är där.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Själv är jag lite svag för reciproka verb. Baea ordet reciprok är häftigt.

Sv: Silly season - 2020
Bad_Brett: Håller med, men diskussionen handlade mer om fysisk och matchstatus och där är nog jämförelsen mer relevant

Sv: Silly season - 2020
Sven Tuta: Nu har ju dock Harju spelat på en väldigt hög nivå och öste in poäng i AHL, så jämförelsen är kanske inte helt rättvis...

Nog för att hans kurva pekar nedåt, men han är trots allt bara 34 år.

Sv: Silly season - 2020
jonsson: En mörkhårig V Olofsson, kan inte gå dåligt för Rockwood i Modo😉

Sv: Silly season - 2020
Robin Ztorken L: Hur tycker du Harju har skött sig? Helt ok enligt mig. De båda har vad jag förstått samma tränings/match status.

Sv: Silly season - 2020
Robin Ztorken L:

Nu ska Rockwood vara ersättaren till Gagnon, enligt Glader.

Sv: Silly season - 2020
Robin Ztorken L:

Tror man vill avvakta och se vilka spelare som blir tillgängliga i vår. Kommer inte ahl igång så finns det en uppsjö av spelare lediga och då är det dumt att knyta upp sig just nu. Tror man hoppas på Heponiemi oxå.
Tycker man har ett kapabelt lag nu men man ska ju spela som ett lag oxå.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Jaha, då har vi värvat något billigt och osäkert men vem ska vi ersätta Gagnon med undrar jag.
Gagnon hade väl en lön värd att spendera på en ny spetsspelare kan jag tycka.

Svårt att få fart om man bromsar i uppförsbacke

Sv: Silly season - 2020
Rytter: Bekymmersamt att han inte spelat hockeymatcher på en väldigt lång tid.
Han har alltså inte tillhört något lag denna säsong,
Vi får hoppas han tränat bra då, i alla fall

Sv: Silly season - 2020
Rytter:
Jag är väldigt nöjd med Rockwood.
1. Priset - vi får anta att det är väldigt billig värvning, om man kollar en vanlig säsong skall denna typ av spelare kosta 20-30 000 euro nettolön för en hel säsong. Jag kan tänka mig att vi kommer undan men 130-150tkr plus sociala avgifter, allt inkluderat.
2. Bra stats från Ncaa/Echl visst inga toppligor men vi skall värva spelare som skall till allsvenskan inte KHL. Jämförbara spelar är Fitzgerald/Vesel som visserligen har AHL erfarenhet men Rockwood hade säkert kunna fixa deras siffror där.
3. Passningsspelet verkar sticka ut, kanske kan han lyfta några spelares målskytt förhoppningsvis är passningsspelet SHL-klass. Statistiken indikerar det.
4. Vi ligger inte topp - 2, att Timrå/Björklöven inte plockad en sådan spelare begriper jag, men vi måste få ett fullt lag. Då är det rätt att chansa lite.

Tror han kommer göra avtryck rätt snabbt och accelerera efter 10-12 matcher

Sv: Silly season - 2020
Robin Ztorken L:

Fast han är ju inte collagespelare utan var. Han kommer från echl samma liga vi plockade Molin från.

Skrev det tidigare att det är en risk i denna värvning, men den är förmodligen väldigt billig och vi kan väl ge grabben en chans att visa upp sig innan vi sågar honom.

Fördelen är ju att han verkar vara den spelartyp vi söker för att förbättra offensiven.

Jag är.försiktigt positiv pga detta och att han beskrivs som en renodlad playmaker som vill sätta upp sina medspelare främst.

Ger detta 5 matcher innan domen kommer.

Sv: Silly season - 2020
Robin Ztorken L: Fredrik Olofsson kom ju direkt från college och var ju inte värdelös sedan spelade ju inte rockwood ncaa senaste säsongen.

Sv: Silly season - 2020
JoseGonzales:
Jag tycker faktiskt inte han är mer tveksam än exv Vesslan när han kom till er, Rocky hade nog klarat den statusen i AHL -lag

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Heyerdal: Ja, i massmedia och offentliga sammanhang är det väldigt störande. Liksom när man blandar ihop 'tack vare' och 'på grund av'.

Blir ofta fel i massmedia. "Tack vare en gängskjutning dödades 20 förskolebarn i morse". Blir ju helt sjukt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Heyerdal: Man får ha i åtanke att många lider av tex Ad/hd och andra läs och skrivsvårigheter och kanske därför har svårt att sätta samman meningar etc.

Fördelen när man skriver fel nu för tiden så kan man alltid skylla på Autocorrect ;)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Hank: Däremot har Modo-sidan vissa problem med personliga pronomen..

Vissa skribenter lider av ett s.k. Zlatan-syndrom. De beskriver sig själva i tredje person när första person känns klädsammare.

Det finns t.o.m graverande exempel där första person singularis byts ut mot pluralis.

Exempel. Jag tycker inte om Timrå.

Någon tokskalle kan då i stället skriva.

Vi tycker inte om Timrå.

Man tar alltså på sej ansvaret att prata för alla MoDoiter. Bör beivras i de flesta fall.

Sv: Silly season - 2020
JoseGonzales: En collegespelare som knappt spelat på 6 månader känns inte ok någonstans!
Luktar desperation

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: jag ryser varje gång jag ser de som skriver fel, menar inte speciellt här men det förekommer ofta i dagspressen där jag tycker att de som skriver borde ha en någotsånär utbildning

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Hank: Kasus funkar bra med.

Timrå är inte mitt favoritlag Nominativ Timrå

Timrås supportrar är ömsom vin, ömsom vatten. Genitiv Timrås

Sv: Silly season - 2020
JoseGonzales: skulle gissa på att klubben försöker hålla nere kostnaden. Är inte direkt läge att dra till med en dundervärvning i dessa tider.

Sitter och hoppas att alla klubbar klarar sig igenom dessa tider..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Hank: Hade jag fått välja en tempusform, hade pluskvamperfekt varit mitt val. Det låter så kul.

Hade jag varit moderator härinne skulle alla inlägg strukits, som ej hade skrivits i pluskvamperfekt.

Sv: Silly season - 2020
JonteD: Tack detsamma

« · 2116052 · »