Confusius: Tyvärr ligger det någonting i vad du säger "vi är för bra för att åka ur HA" otäck inställning. Som det ser ut just nu är vi seriens klart sämsta lag, dock inte på pappret men på isen in real life! Högmod, du vet...
Nesse: Oscar Pettersson i Västervik kommer väll också från Modo. Verkar som modo gör sig av med bra ungdomar och spara inte så bra spelare. Wernblom, Oscar, Skager mm
KRM: Vi släpper inte bar mittzon, vi släpper även egen zon där vi saknar tyngd o muskler, falller ner för djupt och har svårt att ens få tag i pucken eller spelare
{6870}: I match efter match nu blir vi totalt utspelade av lag på nedre halvan, undrar när man tycker det är läge att agera? Vi behöver byta ut tränarduon och värva en 4-5 spelare, gör det NU!
Eller är inställningen densamma som när vi åkte ur SHL "vi är för bra för att åka ur"?
Gavelo: kan säkert sitta i tränarna lite med kommunikationen. Men fan det är proffs på isen dom ska kunna klara av det utan man står med hela handen och pekar. Spelat massa olika sporter på olika nivåer själv och haft massa olika tränare i slutändan handlar det om att spelarna gör sitt jobb.
Dundee: jag håller med om att laget inte är öika stark som ifjol och undrar hur man tänkte när man t.ex. ersätter tambellini med Svenningson. Men det här laget är bra mycket bättre än plats 12 och med rätt tränare hade vi inte behövt fundera över negativt kval.
Hur kan det vara så svårt att få ihop ett bra lag i hockeyallsvenskan med störst plånbok? För att lyckas i hockeyallsvenskan så kanske man borde värva de bästa i samma liga och krydda med några spelare. Man ska inte värva så många spelare utifrån som inte vet hur allsvenskan fungerar.
Robin Ztorken L: som sagt flera ggr här: felet är ju att vi släpper mittzon och backar hem. De få stunder vi integör det, som i början av andra, då får vi juchanser och ngt som ser ut som ett spel. Tror vi ör så rädda att släppa in mål attvi därför omedvetet bidrar till just det.
Det sitter inte i tränarna laget är för dåligt byggt. Har man en målsättning att vara med och slåss i toppen av Ha så måste man värva mer spets. Laget ifjol var spets laget i år är ljusår från det material vi hade ifjol.
Våran sportchef har misslyckats totalt i att ersätta dom spelare vi tappade ifjol. Han trodde nog han lyckats men det är bara kolla på hur det sett ut hitils tränaren lämnar första centern slutar Olhaver lämnar spelare som Sveningsson Mikelsson Tjärnström mfl är rejäla floppar.
Sedan kan man ej ha samma mål i år som ifjol när truppen i fjol var 10 gånger starkare. Vi hade ju tex en spelare som Björklund i 4e kedjan han leder mål ligan i Ha nu det säger en hel del.
Nä släpp sargen nu Widebro och Glader och erkänn ni misslyckats totalt. Nu gäller det att rädda denna säsong så man slipper kvala och så börjar vi om på en ny kula nästa säsong. För det här materialet har inget i toppen att göra det är så jävla fel att förvänta sig det.
Tyler Durden: Den fungerar inte för man spelar med en iskall Sveningsson och en urusel center. Karla måste får spelare vid sin sida värda namnet, till och med han orkar inte och försvinner och blir lika dålig som de andra
Tyler Durden: Ner med juniorerna i 4..... rullar på 3 som får maximalt med speltid förslagsvis Karlk-Rockwood-Harju Hedberg - Aagaard - Sveningsson Ohlsson - Hägga - Sylwander Åhström kan avlasta
Nucky: Kan man misslyckas mer än vad Glader har gjort? När man såg han plocka in Nieminen så förstod man att det skulle gå åt helvete fullständigt denna säsong.
{7639}: Dackell har räddat oss från ett ännu större underläge. Vi ser ut som små kaninungar som slits i stycken av vargar.
Toker måste inhandla muskler/kilon, försvarmässing är det ängsligt och klent och vi hänger inte med där. Mikkelsson ser mest orörlig ut och tar inte vara på sin storlek.
Kan nog rinna iväg upp emot sju, även i afton, sen väntar TIK x 2 där blir det nog inga pinnar heller :-)
Tarasov: Oroväckande att coacherna inte gör någonting. Man märker ju att Karlas kedja inte fungerar bla. Nä jag tror spelarna behöver en ny röst i båset. Som Omark sa spelarna gör något helt annat än det vi pratat om. Då kan dom ju inte tycka spelsystemet funkar. Eller är alla spelare för dumma?
{8384}: Det fanns ju tillstymmelse till spel fram till att Dackel släpper in flippen från mittzon, sen rasar allt igen. Stillastående stirrandes puck. Finns inte något som talar för en vändning.
Gusse: Hur många mål i baken blir de mot Timrå? Nån som vågar se..? Ser ut som som ett juniorlag mot ett seniorlag idag och Timrå är klassen bättre än Västervik
En av få glädjeämnen denna dystra tid är att få se sitt hockeylag spela och man vill bara slänga ut tv:n genom fönstret. FYFAN VILKET DÅLIGT JOBB LEDARE OCH SPORTANSVARIGA HAR GJORT! Det är bara modo som kan spela med hela huvudet under armen match efter match! AVGÅ
Som det ser ut just nu är vi seriens klart sämsta lag, dock inte på pappret men på isen in real life!
Högmod, du vet...