{9252}: Glader kanske redan nu har fått indikationer om att en spelare som Corrado inte blir kvar efter denna säsong där av tittar han på typ Ytterell .
Tarasov: Ytterell alltså, tveksamt inställd. Har inte sett honom spela sen han drog till finland men minns honom som en bra offensiv back med problem i defensiven. det känns igen :)
Rytter: Man får ändra hur mycket taktik man vill, men vinner du inte kampmomenten har det nästan noll betydelse. Det är där du börjar, vinn din kamp och ta det vidare därifrån. Modo ändrade säkert något inför 2:a perioden i det taktiska men vad man framförallt gjorde var att man tävlade och vann närkamper.
"Ett bra exempel från igår är 2:a perioden där man kommer ut som ett nytt lag och är först på puckarna, vinner man-man situationer osv. Då tog vi oss plötsligt också igenom mittzon betydligt enklare och lyckades etablera ett visst tryck mot deras kasse."
Fast andra handlade ju om att man ändrade och korrigerade spelet, SSK:s tränare bekräftade ju detta i intervjun, att vi kom ut i andra och hade korrigerat spelet så dom var tvungna att korrigera sitt spel igen. Så det handlade ju mer om taktiska direktiv än att spelarna kom ut och gav 100%.
Har man rätt taktik i en match är det lättare för spelarna att prestera nära 100%, känner spelarna att det är fel och taktiken inte fungerar kommer de inte heller prestera 100% och se långsamma och slarviga ut. Hade vi kunnat utnyttja vårt övertag i andra hade denna match varit vunnen, men tyvärr släpper vi in ett jobbigt mål i slutminuten och fick inte utdelning på vårt övertag i andra när vi var riktigt bra, i tredje orkar vi inte hitta tillbaka + att SSK justerade sitt spel och deras spelare justerade bäst.
Jag tycker det största problemet är det taktiska, det tar inte fram det bästa ur våra spelare. Snarare detta som är problemet än att spelarna inte vill, inte är påslagna osv. Vi har för dåligt och för lite taktiskt kunnande i vårt bås för att få ut max av laget och spelarna.
Ogie Ogilthorpe: Samtidig ser inte juniorer till att vi kan behålla pucken, och har väldigt svårt att få fast pucken i anfallszon. När de är inne så handlar det mest om att överleva, iaf såvitt jag kan bedöma.
Ogie Ogilthorpe: ser framför mig hur linus blir ungefär som jesper olofsson och josef ingman, slår igenom nån annnanstans och vill inte komma hem sen pga behandlingen
Sven Tuta: Härligt när han ska hämta käk i restaurangen och morsar på modos styrelse och ba ”tja, det var jag som såg till att ni har 40 miljoner mindre i omsättning och bär ansvaret för att ni nu åker BUSS till Kristianstad för att spela hockey i lador” 😜. Väldigt kristet av Modo att vända andra kinden till där dock, det kan nog bli bra. Ska man som timråit vara lite självkritisk på området så kan man nog säga att det är svårt att trashtalka med Dahlroth som först spelade upp Timrå ena året och sen spelade ner Timrå året därpå. Han kan fan inte slå ett förstapass men han har makten att döda och/eller ge klubbar liv.
Nucky: Till viss del landar den delen på Glader och Styf.
Man har kvar en spelare som Svenningsson som spelar riskabelt, förlorar närkamper, producerar inte och som jag helt enkelt inte ser brinner för det.
Samtidigt har man skeppat iväg Linus Petterson, grannens grabb, killen som kommer först till träningen och går sist (och om inte det är att brinna för det så vet jag inte) och som producerade 16 poäng på minimalt med speltid förra året.
Är det nån på allvar som tror att LP hade producerat mindre än Svenningsson med en istiden och det förtroendet? Som menar på allvar att Svenningsson spelar med större margninaler och tar mindre risker?
Man har ju valt bort spealre med hjärta i 2 säsonger nu. Jag tycker inte att man följer den strategi som Widebro pratar om, bland annat i periodpaus igår.
Smurfen: Är nog ganska säker på att eran ledning vill avsluta den här säsongen lite snyggt, och har redan nu börjat bygga för nästa! Tråkigt för er fans men i mitt tycke ett klokt beslut!
Smurfen: Angående Styf och vår högst märkliga spelidé, det ska han absolut ha skit för. Men att spelarna kommer ut i match efter match och ger bort initiativet genom att förlora precis varenda närkamp och inte gör jobbet fullt ut.. Det måste ha med spelarnas karaktärer att göra, att vi har för få som är beredd att göra skitjobbet i alla matcher, inte bara i derbyn mot Löven och TIK. Det är bedrövligt när heltidsproffs inte ens orkar vrida ur allt de har i kroppen, att man inte bryr sig om att tävla tillräckligt. Börjar tro att det handlar minst lika mycket om karaktärerna i laget som ett dåligt grundspel. Ett bra exempel från igår är 2:a perioden där man kommer ut som ett nytt lag och är först på puckarna, vinner man-man situationer osv. Då tog vi oss plötsligt också igenom mittzon betydligt enklare och lyckades etablera ett visst tryck mot deras kasse. Detta är något jag har svårt att lasta Styf för, snarare är laget byggt på fel karaktärer. Sen hänger det såklart ihop med att om man har en spelidé som kanske inte spelarna köper rakt av, eller vill spela så blir det svårare att motivera alla att göra jobbet till 100%
En intervju som var befriande ärlig och lika gärna kunnat handla om Modo var DIF-intervjun med Jocke Eriksson:
Ogie Ogilthorpe: Wallinder har varit ganska dålig enligt mig de senaste matcherna. Gör en hel del misstagoch ställer vänner i dåligt läge osv. Tror han skulle må gott av att få vila en del. Sen är det förståss korrekt att det inte är han som ska lastas för att vi ligger där vi ligger. Han befinner sig ju i ett sådant läge som gör att det mer är OK att han blandar och ger.
Steken84: Det är knappast juniorernas fel att det går dåligt. Lindewall är helt klart en av våra mest stabila forwards defensivt. Wallinder är grym. Nordin har gjort det riktigt stabilt när han kommit in. Bra beslut, vinner mycket närkamper och rätt duktig på skridskorna för sin storlek.
Problemet ligger snarare i seniorspelarna spelar f-n med huvudet under armen. Igår: - Boivin missar helt i merkeringen på SSKs 4:a. - Dahlrot följer sin spelare ner i hörnet när det står en spelare framför mål på SSK:s trea. - Rockwood är en lyckad värvning, men han förlorar sjukt mycket närkamper och markeingsspelet är ett skämt. Han är konstant på FEL SIDA om sin spelare. - Svenningson spelar med oerhört mycket risk i många situatuiner där pucktapp kan bli ett mål i backen. Och tappar lite titt som tätt puck i offensiv zon. Vissa grejer igår var helt sjuka. Hade LP spelat som svenningsson så hade hans arsel varit bänkat. Vinner få närkamper. Och producerar noll. - Jellvert är inte direkt dålig, han tar sina kamper och ligger rätt. Men han har gått ner sig oerhört sedan ifjol och presterar som en fjärde center. Ingen kritik här för det inte.
Tittade på highlights från matchen igår då jag inte kunde se hela. Alltså vi har stora problem med att markera spelare i slottet. 3 av målen görs där. Tror inte att backarna vet vem som ska markera vem så vi zonar lite istället. 1-0, 3-2 och 4-2 är så oerhört dåligt att släppa in.
hanzon: Vi skall inte ropa hej än!, beror på SHL SAXAT:
1. Modo värvar ”Mododödaren”
Säg Alexander Ytterell och Modofansen minns honom med skräck. Vi blickar tillbaka till den 1 april 2016 och det står 3-1 till Modo i den sjunde och helt avgörande matchen mot Leksand. Först assisterar Ytterell när Jon Knuts styr in 3-2. Sedan skjuter Ytterell själv 3-3 med mindre än minuten kvar och tar matchen till en förlängning. Sedan dess har Modo harvat i hockeyallsvenskan.
Men vet ni vad? Nu hör jag att Alexander Ytterell är klar för Modo till den kommande säsongen. Jajemen! Signat och klart. Ett kontrakt finns färdigt i sportchefens Fredrik Gladers fax. Nu börjar dock en nervös väntan. Ytterell, som spelar i den finska ligan just nu, vill spela så högt som möjligt och agenten Thomas Sjögren jobbar på en SHL-lösning. Alla spelare med kontrakt i hockeyallsvenskan har möjlighet att bryta en bit in i juli, utan att den allsvenska klubben har någonting att säga till om. Det ska väl dock mycket till för att det ska lösa sig, med tanke på att Ytterell kommer från en säsong i Finland där han inte alls presterat på den nivån man kunnat förvänta sig i klubben KooKoo. Så varsågod Modofans, här har ni första nyheten om truppen 2021/2022.
Tarasov: Nejnejnej!!! Porsberger är EXAKT vad detta lag inte behöver. En gamnacke som behöver fulla läktare, vind i ryggen, 10 timmars sömn och en egen personlig mental coach. Om Glader värvar honom lägger jag ner det här, helt jävla sant
Steken84: På tal om att byta tränare, eller göra förändringar i båset. AIK har väl vunnit varenda match sedan Åhlund lämnade, dom har ryckt ifrån oss rejält. Vi borde nog göra detsamma innan katastrofen är ett faktum.
Styf har inte det här laget med sig längre, bara att konstatera nu för ingeting blir bättre, snarare tvärtom. Sen att efter matcherna behöva lyssna på hans floskler gör bara ännu mer ont i hjärtat. Som läget ser ut just nu har vi bara ett sämre lag i serien och det är Kristianstad men vi kan inte hoppas på att slå dom heller i ett kval.