1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 532535 inlägg · 4126 ämnen
« · 2162859 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: Trevligt att kunna tiita på ångestmöten när MODO inte är inblandat.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson: Förstår inte riktigt varför jag hejar på Dif idag.😉

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson: Tittar på eländet, men tagit fart nu. 1-0 LHC nu...1-1 nu...Ser den stora väggen på ståplats dä det står "13 SM-GULD". Imponerande, kan bli 14, men vi vet ju att högmod kommer före fall, även om vi självklart är världens bästa klubb. Tungt för våra spelare om vi hade haft en vägg som säger "NI KUNDE HA VARIT LIKA BRA SOM FOPPA"

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: 2-1 i matcher till Timrå men alla vet att sista matchen vinner. Verkligen spännande!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Om ni inte har nått annat för er så är det ett ångestmöte nu mellan BIF-LHC.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: Vore skönt om vi höll Dahlen från protokollet så JJ får fortsätta ha rekordet gällande poäng:)
Åtta poäng på tre matcher kan väl inte Dahlen knäcka:)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Final imorrn. Pirr i magen. Bästa laget i serien ska utses. Spännande! Bengaler i Ö-vik eller Sundsvall, haha!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: LP skadad, finns inte med i Karlskronas uppställning ikväll, kanske åkt hem

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9233}: Eller 30-0 till oss. ;)

Karla har bara 27p upp till Dahlén. Vi måste fixa det.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9233}: Vårt spel har inte varit skitbra senaste veckorna och ni gav löven en rejäl omgång, känns helt öppet, hoppas på ett bra sista derby för säsongen iaf.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Njäe, egentligen inte. Men kan vara intressant att se hur laget spelar utan noll press. Hoppas de passar på att gå in och göra bra matcher även om det inte spelar någon roll.

För min del, så blickade jag mot nästa allsvenska säsong så fort slutsignalen gick i söndags.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8839}: haha, vi har ju inget att spela för, så lär väl bli Tikvinst

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Kalabalik på Timråsidan ..vem är vem är den stora frågan och inte matchen imorgon ??
Vågar man tippa ..nej

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB:
Är det någon som bryr sig om att vi har 3 matcher kvar?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Skulle dock vara skönt om vi kunde stärka upp med en till ledarposition i föreningen. Typ en junioransvarig, så vi får ett till bollplank till Glader.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8384}:

Kan han bevisa detta nu genom att sätta en stark centersida från start så kan denna säsong varit nyttig för Glader då han lärt sig något och tar med sig den erfarenheten.

Låt honom köra ett år till säger jag. Han har ju ändå visat upp vissa fina sidor och hittat spelare som är intressanta dels förra året med Tamby och Bartosak, och nu i år med t.ex rockwood som hade helt rätt profil som kreativ center och det vi sökte, ytterell som gått in och dominerat på backplats osv.

Resonemanget tyder ju på att han reflekterat och vågar vara öppen med vad han kunnat göra annorlunda. Skulle gissa att han nu kommer jobba stenhårt för att inte göra samma miss igen.

-Men en sak: vi skulle ha gått på en klar förstecenter och en back till och sedan skulle vi ha tagit Heponiemi och Jesper Lindgren utöver det. Men sedan finns det fler saker som jag kanske hade gjort annorlunda, men ångra är ett starkt uttryck.

-Först och främst vill jag att vi sätter en tränare på plats som är delaktig i truppbygget. Sen kommer vi att prioritera en stark centersida och ett bra målvaktspar, men vilka individerna ska vara ska tas i samråd med vår ledarstab.

Sv: Silly season
{9315}: Har bekanta som känner honom. Situationen kring hans sparkning från KHK va ganska absurd. Han hade inte stöd från ledargruppen fast det gick riktigt bra för föreningen. Det var uppenbarligen nåt som inte stod rätt till bland de ovanför honom. Men nog är han en riktigt bra tränare. Har Modo chans att ta honom ska man ta chansen. Dock vill nog inte Kloten bli av med honom så gärna.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: förutom att jag inte tycker vi var bra någon gång denna säsong ( det är jag det^^ ) så är det kul att läsa att han tar lärdom av säsongen samt ger exempel på vad som kunnat gjorts annorlunda och viss prio för nästa år. Känns öppet och bra samt känns motiverad till tusen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB:
Trodde Tommy E var bänkad i helgen men tydligen blev han skadad på lördagen

"Samma spelare som i söndags är tillgängliga. Tommy Enström som skadades i lördags har spelat klart för säsongen. Det är tråkigt för Tommy, och tråkigt för oss"

Sv: Silly season
KB: ja, senaste dagarna

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bra artikel med Glader.

Angående nästa års lagbygge:
– Först och främst vill jag att vi sätter en tränare på plats som är delaktig i truppbygget. Sen kommer vi att prioritera en stark centersida och ett bra målvaktspar, men vilka individerna ska vara ska tas i samråd med vår ledarstab.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Men så har dom ju inget damlag heller.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: För alla timrå-iter som aldrig verkar kunna få nog av Sture Andersson, finns en artikel i mittmedia att läsa.
www.hockeypuls.se/artikel/modo-hockeys-basta-damspelare-genom-tiderna-sture-andersson-plockar-ihop-sina-favoritfemmor

Sv: Silly season
Nucky: Vi hade det spelet under Säcken och var ganska menlösa, underpresterade.

Vidare är inte Sunkens spel snabbt. Det är en rätt långsam hockey där man ska vinna sina dueller. Passar rätt illa för oss.

Att kalla det tica-taca hockey är fel, det handlar om att lägga pucken på ledig yta, för att därifrån kunna lägga ett längre uppspel.

Sv: Silly season
Tarasov: Tror inte att Örnsköldsvik skulle passa en swinger som Roger Melin, men Hånberg skulle säkert uppskatta stadens höga densitet av frikyrkor. Jag har länge tyckt att Hånberg verkar intressant, men jag tror att han blir kvar i CH.

Sv: Silly season
{9315}: Är det nyligen han börjat följa? Annars ser jag att han följer en hel drös med olika svenska lag och personligheter.

Sv: Silly season
Tarasov:

Intressant namn som inte fanns på någon lista här, lite intressant att han också följer klubben.

Sv: Silly season
Rytter:
Lyckats med varje klubb han varit i, vill minnas att KHK ändå låg hyfsat till när han sparkades.

Sv: Silly season
{9315}:

Gillar ju denna kommentar från honom:

"Men jag gillar utmaningar. Och gillar man inte utmaningar då ska man hålla på med något annat. Då ska man ha ett jobb där du går 7-16 och går hem.
– Jag har med mig jobbet när jag går hem, när jag går och lägger mig, när jag sitter på toaletten, på helgerna när jag är ledig, och det är en konst att kunna stänga av. Men jag tycker att det är så kul och hockeyn har gett mig så mycket. Jag gillar utmaningar och då får man vara beredd att förlora.
– Vi är inte rädda att förlora. Då ska man inte hålla på med sport. Jag är inte rädd för att förlora även om jobbet är tufft. Det är tråkigt att förlora och tråkigt när det går emot. Men man måste lära sig att tycka om dom dagarna också. För då tänker man, hur jag ska jag bli bättre imorgon? Det är det som är drivkraften."

Så är han intresserad så är han ju definitivt ett intressant namn, erfarenhet har han ju i mängder. Känner han att det intressanta är att bygga upp något från grunden så får han ju denna utmaning hos oss.

Sv: Silly season
{9315}: Hmm, vad kan det vara för lag. Du kanske tänker på forna SHL-laget Karlskrona HK som harvar på i ettan?

Sv: Silly season
Rytter: han har bara varit i nlb, kloten är ett tidigare storlag som åkt ur och nu försöker hitta sin väg tillbaka, känns igen från nån annanstans men kan inte riktigt sätta fingret på det

Sv: Silly season
Tarasov: Situationen han beskriver i Kloten är identisk med vår.

Sv: Silly season
{9315}:

Intressant, bra spaning. Då borde han ju vara en kandidat kanske.

Var väl med och tog upp KHK och fick sedan gå när de var i SHL. Ingen tränare jag har speciellt bra koll på.

Men ser att han varit i NLB och NLA senaste säsongerna, och headcoach för Kloten är ju inte en värdelös merit.

Någon som kan han bättre, jag minns honom bara från tiden i KHK och att han då var ett spännande och hyllat namn för det han gjorde där, men vet inte vilken hockey han står för och vad hans styrkor som tränare är.


Sv: Silly season
Rytter: man kan ju fundera på varför pelle hånberg börjat följa modo på twitter

Sv: Silly season
KB:

Absolut, jag gillar Zykov. Stark som en oxe på pucken, har en teknisk sida och ett bra skott. Får han bara upp matchtempo och får lite fart på fötterna och kroppen så skulle han vara en gigant på denna nivå.

Sedan att han går in med fysik och tacklar är ju underbart att se, man kommer minnas flygturen mora spelaren fick och nu senast var det ju gnäll Alex som fick känna på Zykov.

Men han har nog betytt mycket för den kedjan så de kan hålla puck i anfallszon längre och vinna kamper runt sargerna och skapa därifrån, sedan går han ju in framför mål och uppehåller backarna så de måste ta markering och inte kan släppa honom. Så han betyder mycket för oss med spelet utan puck.

Sedan tycker jag han sökt sig till bra lägen när han inte har puck men han har inte fått passningarna för att kunna nyttja sitt skott. Samma i spelvändningar så tycker jag han har rätt intentioner men inte riktigt fått puckar att jobba med, men dom har ju inte spelat ihop så mycket och har väl inte hittat rätt i sin kemi än.

Men en riktigt bra spelare som fulltränad är för bra för denna nivå, han ska ju spela AHL och slåss om en plats i NHL.

Sv: Silly season
Rytter: Ser att Joachim Löw kliver av förbundskapten i Tyskland.. det kan INTE vara ett sammanträffande!
Han får gärna ta med Neuer som backup till Peters

Sv: Silly season
uppdatering om hasa. inget är klart än, modo är ett starkt alternativ pga tidigare utveckling hos unga backar, utmanas i första hand av södertälje och aik som även kan erbjuda en närhet hem. vi får se hur det går

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8399}:
Hur många poäng är han god för i allsvenskan tror du om han lirar med Karla?

Sv: Silly season
Rytter: Tycka vad man vill om värvningen, men Zykov var ju direkt avgörande i att helt säkra kontraktet för oss, med 1-1 målet och följande PP-mål mot Löven. Sen hade det kanske gått bra hur som helst men det är omöjligt att säga.

Sv: Silly season
Silly: Skulle vara kul för Dahléns pojken. Äntligen få komma till favoritlaget. ;)

Sv: Silly season
malkin:
Det är någon bugg

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: "Tänkte fråga dig Axle..

Tror du att Tomi Sallinen gör sin sista säsong i Brynäs?
Kanske en Center Sundqvist skulle kunna locka till Modo?"

Jag tror att han gör sin sista säsong i Brynäs och absolut att det är läge för honom att byta till kanske Liiga eller HA. Sen var han ju en favoritspelare för Sundqvist, absolut. Jag förstår att Sundqvist gillade honom, han är väldigt smart i sitt spel och gör få misstag, en gammaldags centertyp som passar Sundqvists spel

Sv: Silly season
malkin: Klubbarna ligger på samma webbplattform så alla spelare har ett id och kan hamna hos alla klubbar så att säga. Om du hittar Karlas id så kan du klistra in honom hos Timrå också.

Sv: Silly season
malkin: Jo det händer ibland

Sv: Silly season
Steken84:

Ja han har verkligen kommit in bra i Väsby, men skulle gissa att han spelar i en betydligt högre liga än HA nästa år.

Trodde verkligen inte han skulle ha denna säsong, tyckte han var ganska dålig där i början och var inte så imponerad av det jag såg av honom, men bara lyfta på hatten och inse att man hade helt fel där och han bara behövde en startsträcka.

Sv: Silly season
{5647}:

Ja han har väldigt dålig koll på hockey, duktig att få fram scoop och intervjua och gör sig bra i poddformat.

Sedan att han tyckte att vi lastade in spelare i slutet och att vi borde sparat pengarna, jag tycker det var rätt att stärka truppen med spelare som Haag, Tex, Ytterell, Persson, Zykov för kommande kval. Kan garantera att vi inte hade varit klara med 3 matcher kvar ifall vi hade "sparat" pengarna. Dessutom var ju tanken att dessa skulle vara försäkringen ifall vi hamnade i kval, en sådan som Zykov hade då varit i bättre form och kunnat spela en avgörande roll mot KIK eller Väsby.

Detta med att värva sent är ju hål i huvudet precis som du säger, det vi behöver är en trupp som är klar tidigt som får träna tillsammans och komma ihop som grupp och där nya tränaren är med tidigt. Att värva sent minskar ju denna tid tillsammans.

Sedan kanske vi ska krydda truppen sent med 1-2 riktigt bra spelare beroende på hur marknaden ser ut där i Augusti.

Sv: Silly season
Snabb googling visar en träff på Linus Fröberg under en "spelare"-sida på hemsidan, men jag har ingen aning om hur/varför.
Brukar väl inte vara sådan data för ev. bortalags spelare?

www.modohockey.se/spelare/qQ9-5798WyYp7

Sv: Silly season
{9399}:
Är han klar för oss? En svensk center på 27 år som gjort 30 p i SHL. Vi utgick ifrån att det var en felpost.

Sv: Silly season
Jag skulle kunna tänka mig Smith från Väsby.

www.eliteprospects.com/player/26388/colin-smith

« · 2162859 · »