hockey_21: Jag läste att han skadade sig under våren och att det också var anledningen till att han inte vann Norris. Eller i alla fall tappade rejält i racet.
MorganaLefaey: Det säger han egentligen inte heller. Lite politikersvar där, men han säger inte rent ut att de klqrqre eit med hedern i behåll, bara att det var målsättningen.
MorganaLefaey: Jag har ställt in filtret optimalt och den perfekta värvningen är: Zac Dalpe, han har allt, meriter, skridskoåkning,, bra skott, rätt ålder och cool namn.
Costanza: Bara att lägga bud på alla och hoppas att någon nappar och att och det i så fall blir en flipp. Jag tror att det är de som fyllt 28 som kan vara aktuella.
Här är i alla fall alla högerskyttar som är free-agents i NHL/AHL ålder 24-30 år och gjort 0-20 matcher i NHL denna säsong. Listan hade krymp rejält om man hade kunnat bocka i "Kan tänka sig lira i Hockeyallsvenskan".
Men, det var i samma typ av lista långsamme korpliraren Tambellini dök upp en gång i tiden, så allt kan hända.
Sedan finns det säkert andra lirare i AHL/ECHL med högerslägga som är duktig på att vräääka in pucken.
MorganaLefaey: assisterna är nog från tidigare matcher, men så kul när en målvakt hittar nätet. Bonus att han jublar redan när pucken bara är halvvägs fram
puffe: ganska galet ändå att va så involverad så man får 1mål + 2ass i en o samma match. Som målvakt.... Blir så glad när jag ser o lyssnar på det där.
puffe: Precis. Krizans medium sa ju åt honom att han skulle åka iväg till en kall håla i norr, göra mål och vinna guld. Nä, nu får inte tråden spåra ur, haha! Det gick fort...
Costanza: Varför har inte MoDo ett heltidsanställt medium som spår i abborrar o kaffesump? Ska vi nånsin tillbaka dit vi hör hemma, måste vi tänka lite mer utanför boxen när vi värvar spelare.
""Johan Harju då? Om jag fattat "Hinken" rätt så är han fortfarande intressant för Modo, utöver den där poänggörande forwarden, men där har Harju pucken då han inte bestämt sig för hur han ska göra med sin hockeyframtid.""
nils: Vem vad sämst? Boyce-Rotevall? Varför citerar du mig där? Tänker du på att Timrå hade bästa 14e forwarden? I sådana fall tar jag mycket hellre någon från ett annat lag än både JBR eller Pelle Svensson...
KB: rimmar med vad jag har hört från mina scoutkompisar, men tredjehandsinfo då de inte sett honom spela eller ens visste vem han var men de har i sin tur frågat sina kollegor... 20-25 poäng fick jag höra att det fanns potential för, mer trodde dom inte om det inte blir förstakedjan men också medräknat att karlins lag inte brukar ha några poängsprutor heller
Ogie Ogilthorpe: Håller helt med... militära förband har en viktig funktion även i fredstid och helt andra resurser och insats möjligheter än hemvärnet.
Japp, mycket bra med återupprustingen. Särskilt i mellersta norrland. Helt hål i huvudet hur man kan lämna landet mellan Kungsängen i söder och Boden i norr helt utan militära förband. Det är ett avstånd som är större än ett snitt över det centraleuropeiska fastlandet, dvs från tyska östersjökusten till italiens norra medelhavskust. Kan ni tänka er det, att det inte skulle finnas några militära förband i hela centraleuropa?
Behövs bandvagnar från BAE också. Inte för att han är min favvis, men Löfven fixar jobb till både Sollefteå och Örnsköldsvik...
Kapten Långnäsa: Årets besättning på MoDo-båten har jag fullt förtroende för att de vet vad de gör jmf med tidigare. Mer transparenta, raka besked inget jäkla lallande, spela för märket, här är ett kontrakt, ta det eller försvinn. Sånt gillar jag, det här blir förhoppningsvis jäkligt bra. Ha en positiv syn på det hela.
MoDo har värvat store centern Sam Vigneault som har fina meriter från många säsonger i AHL. Senast i tyska Crimmitschau (DEL2, andraligan) där bloggen talade med en expert på den klubben:
– Vigneault – precis som Jeremy Williams långt tidigare – kom till Crimmitschau under pågående säsong. Förstecentern, Scott Timmins, hade en skada, så vi behövde en ersättare.
– Sam är en väldigt lång center (196 cm), därför kan han täcka pucken mycket bra. Hans händer är ganska bra. Fötterna är genomsnittliga. Tuffhet/hårdhet är ganska låg.
– Enligt min mening måste han förbättra sin poänginstinkt/offensiv och han kan vara lite mer självisk framför nätet för att lyckas göra fler mål. Men om han får offensivt starka yttrar, som han hade i Mathieu Lemay i Crimmitschau, kan han vara en mycket värdefull spelare för varje lag. Hans stora AHL-erfarenhet är också värdefull.
Bloggen går även igenom centersituationen i övriga lag, även om de satt Sylwander som vår fjärde av misstag. Kanske lätt hänt då han ofta tekar. :)
Icke hockeyrelaterat men intressant... Jonas Karlsson, överste, utsågs till regements chef för I21 och fältjägar kåren. Spännande det som nu sker i Sollefteå och Östersund och övriga Norrland. Teddy Larsson utsågs till regements chef för K4 Arvidsjaur.
{5647}: Det hoppas jag verkligen dom gör. Men hoppas dom väljer bland andra spelare. Vore ju jävligt illa om man värvar någon som varit långtidsskadad som kanske inte blir helt återställd som innan skadan. Jag fick nog med sånt förra säsongen.
Kapten Långnäsa: Fast nu sades det att han skulle ta ett beslut närmare säsongen. Dvs, om han och Malmö kommer överens om att avsluta kontraktet så sker det inte förrän i augusti har det sagts.
Även om ditt resonemang låter vettigt, så har motsatsen kommunicerats...
Har velat jobba med Alex länge och nu kom chansen.