Gavelo: Vet inte vad det sänder för signaler och går lite stick i stäv med Hinkens devis när spelare är ute i media och indirekt säger att klubben är ett tredjehandsalternativ.
P10Livgardet: Jobbigt läge, inte helt lätt att hitta någon att låna in heller. Hittar de nån så kan man ju hoppas på ett längre lån, typ resten av året iaf..
P10Livgardet: om det är tänkt att MoDo ämnar bygga ett starkt lag bakifrån genom hela säsongen vet jag inte om jag tycker någon av burväktarna känns helt rätt
KRB: Lagen i NHL har ändrat logga hur mycket som helst. Sen har de inte reklam på tröjorna i NHL som du säger (ska dock börjas med en liten reklam-patch nästa säsong tror jag).
Tarasov: Han skriver ju tydligt att utomlands är det han siktar på, men frågan är om någon klubb vågar chansa med tanke på att han knappt spelat senaste 8-9 månaderna och dessutom dragits med skador.
Kan Modo erbjuda en bra lön och ett längre kontrakt så kan vi nog ligga rätt bra till.
Jag klipper in text nedan från MoDos hemsida, inför säsongen 2016/2017, jag tror sponsorer, ledare och spelare är besviken nu över den nya enligt min mening ”störtfjantiga” matchtröjan
MODO Hockeys hemma- och bortaställ 2016/2017 Publicerad: 5 år sedan
Ida Olsson / MODO Hockey Byron Ritchie och Pär Edblom presenterar här MODO Hockeys hemma- och bortaställ för den kommande säsongen i HockeyAllsvenskan. ”Vi fortsätter samarbetet med Bauer Hockey och förutom att designen i grunden är densamma som fjolårets retro-tröja har vi bytt till en lättare och mer modern modell av matchstället som har flera fördelar rent funktionsmässigt”, säger MODO Hockeys materialförvaltare Jörgen Andersson.
MODO Hockey spelar sin första träningsmatch på hemmaplan på onsdag kväll mot Skellefteå AIK och bär då de röda hemmatröjorna som kommer att användas under säsongen 2016/2017 i HockeyAllsvenskan. På bilden ovan ser ni även hur matchstället för bortaplan kommer att se ut den kommande säsongen där ställen även kommer att kompletteras med MODO Hockeys logotyp vid bröstet på spelarna.
– Matchställen som används den kommande säsongen är av samma modell som fjolårets retro-tröja med ”MODO” snedställt. Den matchtröjan fick väldigt positivt mottagande av supportrar och samarbetspartners där den mest återkommande kommentaren var att tröjan borde göras i en ordinarie variant med rött och vitt, vilket även blev basen för årets tröja, kommenterar MODO Hockeys press- och marknadschef Frank Eriksson och fortsätter:
– Det svarta i årets matchställ med byxor och hjälmar har mött viss kritik från supportrar men vi kan försäkra samtliga om att MODO Hockeys färger även fortsättningsvis kommer att vara rött, vitt och grönt. En bakgrund till färgvalet svart på hjälmar och byxor är för att färgvalet ska passa till säsongens samtliga matchställ då vi även i HockeyAllsvenskan kommer att fortsätta stötta välgörande ändamål genom Rosa bandet och Movember och då spela i alternativa matchställ. Det är således även en ekonomisk aspekt samt att de svarta tröjor som användes under förra säsongens Movember-match var enormt efterfrågade som souvenirer.
KRB: Håller med om att de borde behållit det snedställda MODO på tröjorna. Klubbmärket är så misshandlat genom åren så man blir deprimerad. Hur fult det än är så vill jag inte ändra på det, det är redan gjort alldeles för många gånger.
KRB: Vadå skulle aldrig ändra på loggan? typ alla NHL lag har gjort någon ändring, vissa har valt att köra på nytt och vissa att gå tillbaka till orginal igen. Det är något helt nytt man gör med matchtröjan och det största misstaget är att man inte anpassar reklamen på tröjorna så det "försvinner" mer. Kolla på Ö-vik hockeys tröjor tex. Näst nästa säsong får vi ny logga så då kanske även tröjan ändrar sig med.
KRB: Angående MoDos matchtröja igen, Det är helt fel och säga att ” var sak har sin tid” om någonting, vissa saker ska man fan inte ändra på om man vill bevara en kultur inom ett lag Jag anser (alla får naturligtvis tycka olika) matchtröjan är helig, Kolla in de klassiska lagen i NHL, de skulle aldrig ändra på loggan (själen) på matchtröjorna
Den nya matchtröjan ser störtlöjlig ut! Någon mera än mig som håller med?!
Retrotröjan med den klassiska designen där M O D O var skrivet snedställt är den tröja enligt min mening som är den snyggaste laget har haft och borde förevigas, att användas för all framtid
Leksand till exempel har en stilig tröja som passar in på laget, de skulle aldrig någonsin byta ut den mot något annat.
Jag vet också att spelarna i MoDo genom tiderna verkligen gillar retrotröjan.
Rytter: Rättvis ? Denna match sa ingenting om vårt lags kommande prestationer i SHL . Man fick inte se vad som var bra eller dåligt det blev många ????en Jo målvakt var bra Och Löven kommer bli svåra även denna säsong .
Ja det var en rättvis vinst för Timrå, men jag hade trott det skulle vara större skillnad mellan lagen.
Är man Timråsupporter så bör man fundera över varför man inte dominerar mer i 5 vs 5 mot ett lag från en lägre serie och lyckas ta sig in till heta lägen och göra mål, det positiva är att PP spelet såg lovande ut och vann matchen åt dem.
Lövensupportrarna kan gotta sig åt att de höll upp spelet bra i 5 mot 5. Sedan verkar löven ha gjort ett fynd i Veeti Vainio, kan skulle kunna vara en av seriens bästa backar när vi summerar, tyckte han imponerade på sättet han löste situationer och bidrog med kreativitet och offensiv.
{5647}: såg aldrig första, men tycker löven ändå höll jämt i slutet av 2a, men med alla pp mål så förstår man om de tappar lite gaist. Men jag ser bara halvt. För nu börjar travet också
MorganaLefaey: Tycker Löven var bättre i första, men sedan tog Timrå över och leder rättvist. Timrå borde verkligen vara bättre än vad man är om man vill slippa kvalet.
hockey_21: löven nästan bättre än timrå i 5 mot 5. Men timrå leder med 2-1 efter 2st pp mål. Nämnas skas att jag bara sett halva 2a o halva 3e. Nu wn till lövenutvisning för löven. Ska vi gissa 3-1. Btw så kanske Matchen är gammal. Har ingen koll om det är nytt. Men Live visas i rutan i alla fall.
Tarasov: Avslöjades i MoDo channel igår under Luleå matchen då dom hade honom som gäst. :) Framgår ingenstans hur långt kontraktet är bara att han tillträder 1 sep.
{5647}: Tex har alltså 92,1% på 114 Hockeyallsvenska matcher, vilket är riktigt bra. Han bör vara en toppmålvakt på den här nivån.
Hans svaga siffror för MoDo i slutet på förra säsongen ska vi nog ta med en nypa salt. Killen hade stått typ 8-9 matcher den säsongen, måste ju ha tappat all timing och matchvana.
Juniorernas tröjor var ju mycket snyggare där det inte är ett emblem utan det är direkt på tröjan, ser det även ut så på vårt representations lags tröjor? På dessa bilder nedan så tycker jag juniorerna har betydligt snyggare tröjor.
Rytter: Jag tror att PP ser bättre ut helt enkelt för att vi har ett spelskickligare lag. Om Jellvert är vår bästa center säger det en hel del om hur PP kommer att bli. Nu har vi många passningsskickliga och kreativa spelare som kan styra ett PP. Svenningsson och Ohlsson är typexempel på spelare som inte ska hålla i pucken eller fördela spel, utan ska de vara med så är det för att stå framför mål eller i Svenningssons fall skjuta. Ifjol fick de roller de helt enkelt inte passade i för att vi hade ingen speluppläggare. Niederbach var ett stort lyft när han kom, men ärligt talat var det ett väldigt stort svaghetstecken över förra årets truppbygge.
Känns som att Luleås forecheck inte alls passade Näsen, han fick väldigt lite tid på sig att vara kreativ och utnyttja sina styrkor och då såg det verkligen slarvigt, långsamt och plottrigt ut från honom i andra och tredje.
Tänker inte såga honom efter gårdagen för Luleå är ett av de bättre lagen i Sverige på att sätta hård och hög press, igår när dom kom in i matchen och fick till spelet så är dom riktigt tunga och jobbiga att möta. Tur det är inte denna typer av lag vi kommer möta i serien.
Defensiva försvarare som Folin och Wahlberg såg ju betydligt bättre ut igår just för att de spelade snabbt och enkelt och inte lät luleås forecheck äta upp dem lika lätt.
Ja matchen igår var ett steg bakåt för honom, samtidigt var han bra mot SAIK som du säger. Vi får se när vi möter andra typer av lag hur han står sig.
Tycker något positivt från igår ändå är vårt PP spel, tycker vi satt upp några riktigt fina spel och skapade en del, trots att vi inte tränat på detta speciellt. Man kunde iaf se bra intentioner.
MorganaLefaey: Det kändes väldigt mycket försäsong när Einar Emanuelsson bröt in framför mål igår. Jag tror inte att Wahlberg kommer att tillåta det när serien drar igång.
{5647}: jag tycker faktiskt att både Näsén och Wahlberg såg sega o omständiga ut igår. Men då såg jag inte sista perioden så saker kan ha ändrat på sig där.
{5647}: Ja, jag får inte riktigt ihop det han skriver. Dels att tippa honom på en 16:e plats i mv-ligan och dels att han behöver göra sitt "livs säsong" med tanke på att hans tidigare siffror i ligan talar för att han ska vara en toppmålvakt.
Lägg därtill att han tror att vi kommer ha en av seriens bästa backuppsättningar i år. Jag har extremt svårt att få ihop den matematiken.
Rytter: Är det bara jag som tyckte Näsén gjorde en dålig match? Jag tycker att han såg riktigt bra ut mot SAIK, men kom ofta fel defensivt och såg omständlig ut senast mot Luleå. Kanske bara ett resultat av hård träning, en dålig dag eller liknande, men där har jag större förhoppningar.
Vigge var väl på förhand en "jaha en tredjecenter" värvning, men det man har sett under 2 matcher så har han definitivt potential att vara högre upp och producera.
Gillar kombinationen av teknik, storlek och styrka, han känns som en mer renodlad center än t.ex MacMaster och mer offensiv än EJK, Vigge känns smart som spelare.
Nu är det ju tidigt på säsongen och det kan ju se helt annorlunda ut när MacMaster kommer igång, sedan får vi inte glömma Woods som också kan spela center.
Det är skönt att vi verkligen är starka på centersidan i år och har flera olika möjligheter, stor skillnad mot förra året när vi spelade Jellvert som center i första, nu har vi MacMaster, Woods, EJK, Vigge som alla bör vara en uppgradering mot Aagaard/Jellvert.