Bad_Brett: Det är ju rätt så negativt i de fall det skulle visa sig vara sanning. Men jag böjer mig för att hålla med sett till hur matchen såg ut. Tyvärr är vi inte i det läget att vi kan "Lojja" oss igenom matcher utan snarare så behöver vi ta en 5-8 trepoängare i rad snart för att verkligen ha en chans att utmana om SHL-platsen
Bad_Brett: Jag tänker inte på den här matchen. Jag tänker på de kommande slutspelserierna. Då har man inte råd att köra dessa lösningar, HV har största truppen idag, och dom kommer köpa fler till slutspelet. Det gäller att ha en stor trupp med bredd på spets. Löven kommer också handla!
Dexter : Men i ärlighetens namn. Vi har haft spelare borta i COVID. Oklart hur hårt det tagit på dem men vi har väl inte tränat så mycket de sista veckorna och det är klart vettigt om de är försiktiga innan de börjar träna stenhårt. När man själv haft flunsan med feber och allmän sjukdomskänsla så är det inte de bästa löppassen man drar efteråt. Brukar ta någon vecka innan man är fit for fight till 100%.
Vi har en nyckelspelare borta, center dessutom, där vi redan saknar 1 center som är långtidsskadad. Modigs är rätt blek just nu men han var väl en av dem som fick covid?
Det blir säkert bra snart igen. Om vi zoomar ut är det väl ingen som på förhand vågade tro att vi skulle ligga där vi ligger idag i början av säsongen?
M Horava: Gärna en till toppforward också som är kvalificerad att spela i en 1:a lina. Så vi slippet ha en brunkare där som inte är i närheten i speltanken att lira där!
henkeiskogen: Säsongens sämsta match, med råge! Är det sjukdom i laget tro, för det såg så ut. Vi öppnar 1:a dåligt, sen blev vi sämre och sämre tills vi var helt utspelade av ligans sämsta lag som dessutom hade en enorm skade och sjukfrånvaro.
Tikkanen är överlägset bäst i Modo men ändå är han helt värdelös på straffar, det säger ganska mycket om hur värdelösa nästan alla andra var.
henkeiskogen: Blir nog två raka förluster nu för första gången denna säsong? Gissar att man gör en heroisk match mot HV men släpper in ett skitmål i slutsekunderna. Bitter, jodå.
Tarasov: Ja, där gick nog tåget att haka på HV.. MoDo måste få in en center till för att kunna vara stabila när vi har skador på någon forward. Helt uppenbart idag vi bara har två producerande centrar i laget. Där en just nu är avstängd.
Sir: hade modo haft ytterligare 1 center som kan slå Smarta pass och faktiskt bära en offensiv formation. Då hade vi vunnit denna match även med Sam borta. Jag går så långt som att säga att om modo inte införskaffar sig en ny center inför slutspelet. Ja då vill man inte ens ge laget chansen.
{7639}: Många är sorgligt dåliga idag. Svenningsson, Näsén, Bernhard och så vidare. Makalöst dålig inställning. Bara tur att de inte fick pp när Hasa hakade nyss.
Silly: Det blir helt fel för Svennis i PP2, står i en hög bumper men all puck är på höger sida så han blir inte farlig för direktskott, står mest och har ingenting att göra. Borde kunna utnyttja spelarmaterialet bättre.
Gavelo: Karlin står och hoppar i båset nu och bävar för Troja ska utjämna med bara några minuter kvar av matchen, Troja fick med sig ett PP nu också, väldigt lägligt….