Smurfen: Sett highlights från både MoDos match och Dif:s match mot Oskarshamn idag och det som jag reagerade på är att ,herregud vilken skillnad det är på ljudet från arenorna och dess mål jubel och publik ljudet . Publik siffra Hägglunds arena : 1670 och Hovet hade 781.
Ljudet från Hovet så kändes det som om det vore fullsatt och med ljudet från Hägglunds typ knappt 200 !!
Golden boy : Ok, tack för info Jag bor 12 mil från Västerås, är det någon idé tror du och åka upp till arenan och kolla av om man får gå in om det finns plats? Jag messade kansliet i går om möjligheterna till biljett.
Köpte precis innan biljett till SSK - MoDo nu på onsdag, och det gick fin fint!
Från Hörnefors: Västerås spelade i Fredags och har därefter spelledigt till vi möter dom på Lördag. Vi möter SSK på Onsdag, BIK på Fredag och nämnda Västerås på Lördag..🥴
DrCox: för det första så hade ju även Timrå covid eftersom man smittades av löven (som smittades av Karlskoga). För det andra så kan det ju spela in att löven tröttnade snabbt i matcherna för dom hade typ 4 backar att tillgå, resten var skadade eller avstängda. Den detaljen var väldigt uppenbar i match 3 och framåt, löven hade inte en chans och kunde i princip aldrig etablera någon press dom sista 3 matcherna i något skede av matcherna.
dempa: Med Woods är det lite som om han behöver något lite extra för att vakna till. Han behöver galna fans, fullsatt eller ett prekärt läge. - Då djeflar!
Gavelo: Du har säkert rätt. Vi får se hur covid påverkar Löven, de har spelat 4 färre spelade matcher än oss och blir ett test på deras covidspelare då dessa matcher ska in i ett tätare spelschema. De lär väl ha några som inte kommer upp i nivå också, vilket gör det svårare för dem att klättra så mycket som de vill i tabellen.
MorganaLefaey: Jag börjar faktiskt tro att den här covidsjukan gör sig påmind i laget, spelare som Max Tjernström, OP, Olsson, Modigs och några till som normalt brukar vara tuffa att möta ser helt orkeslösa ut redan efter 25-30 spelade.
henkeiskogen: Tycker vi gör en ok match, naturligt med en dipp efter HV. Vi startar rätt dåligt men tycker ändå man kommer tillbaka och skapar lite. Men visst inte jättematch men inget bottennapp heller.
Det är något speciellt med dehär laget, hur många matcher har man kvitterat/avgjort sent trots man ej förtjänat det sett till matchbilden? Nästan magiskt
jonsson: woods alltså! håller med en tidigare skribent som inte trodde på honom i början på serien, tyckte han såg lite för klen ut osv, men gosse va han är bra i anfallszon
Publik siffra Hägglunds arena : 1670 och Hovet hade 781.
Ljudet från Hovet så kändes det som om det vore fullsatt och med ljudet från Hägglunds typ knappt 200 !!