1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 537015 inlägg · 4132 ämnen
« · 2282753 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Nu är jag här igen...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: När MoDo inte förlorar (som i kväll) är denna sida ganska harmonisk

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
ante08:
Hånberg brukar lyckas rätt bra, räddat Almtuna och VH, gjorde ett kanonjobb i KHK.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Det var en norsk som filmade men förutom det håller jag helt med.

Sv: Silly season
Blake:
Lätt fixat, sluta släppa in mål, då behöver dom bara bry sig göra 1 mål per match för att vinna och har 4 st som kan göra det målet.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
ante08: Man/jag unnar SSK och Eldebrink all framgång så länge de inte hotar MoDo. Hoppas o tror detta är en bra lösning..

dessutom noterar man att Fagervall inte fick den bästa av starter i Stockholms stolthet

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Pelle Hånberg ta över SSK.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Håller med om attityden, den borde gå att överföra till fler sporter. Men du skulle bara tänka dej vårt forum om det var handboll. Här gnälls det över ett antal (max 10 kanske) tveksamma domslut varje gång MoDo spelar. hade det varit handboll hade det ältats cirka 200 tveksamma beslut varje match

sedan har jag alltid varit tveksam till bollsporter där utespelare får fånga bollen med handen, även om Rugby är ganska fräckt. Då får man ju kicka bollen också i o för sej

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Kikar på ssk-vvik, fortsatt jobbigt för ssk, ligger under med 1-0 och har inte fått iväg nått skott på mål efter 14 min.

Sv: Silly season
Amitiel: flest mål vinner! ;)

Sv: Silly season
Amitiel: Tyvärr är ju större delen av målskyttet fördelat på endast 4 forwards, för att gå långt ser jag gärna fler forwards som kan hota framåt.
Men jag hoppas vi hittar en center som är duktig med pucken, typ en Erik J karlssson kopia sen vore det inte dumt med en till ytter inför slutspelet.

Sv: Silly season
jonsson:
Ja eftersom vi har gjort flest mål av alla lag så är det tydligen inte en sniper vi saknar och behöver mest.

Sv: Karlskoga - MoDo 2022-01-28
{5647}:
Det kan bli en av anledningarna till att han lämnar Allsvenskan, han lessnar på den sjukt ojämna/låga nivån, hur mycket han än trivs i MoDo.

Sv: Karlskoga - MoDo 2022-01-28
Tarasov:

Ja kan nog vara så att han tog centerplatsen i andra när EJK klev av.

Sv: Karlskoga - MoDo 2022-01-28
{8399}: Troligen var den värre än sen löjliga Vigge själv stängdes av för. Han är förresten avstängd två gånger den här säsongen för ytterst tveksamma saker. Tycker att han behandlas djävligt skumt av domare. Är det för att han är så stor och stark?

Sv: Karlskoga - MoDo 2022-01-28
hockey_21: Änmälan för vad?

Sv: Silly season
Sniper, vart är du?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Handbollen har kommit långt tycket jag, Stentuffa närkamper inne på linjen när man försker stopp varandra.
Men inte en tendens att urarta?
Ingen gnäller när de blir kapade eller blir dragna i tröjan. Ingen filmar. Ingen gnäller på domarna. Impad av handbollens kultur och tradition.

Får man en utvisning för att man har träffat illa i ansikte ber man personen om ursäkt innen man går och sätter sig! Grymt sportsligt!

Sv: Karlskoga - MoDo 2022-01-28
Skumt att detta inte blev 5+20 och anmälan på blå spelare.

twitter.com/swehockeygifs/status/1487201983937327106?t=8VWZHdnLDh5mXOxUPZF5ow&s=09

Sv: Karlskoga - MoDo 2022-01-28
Modoit i Umeå: Inte bara intervjun som var lång där inte.


Sv: Karlskoga - MoDo 2022-01-28
Rytter:
Flyttades in som center i andra? Men osäker tyckte jag såg honom.


Sv: Karlskoga - MoDo 2022-01-28
M Horava:

Vad hände med modigs i tredje? Såg inte till honom och Aagaard verkade ta hans plats istället. Bänkad eller gick han av?

Sv: Karlskoga - MoDo 2022-01-28
Silly: Ja, BIK gjorde helt rätt att gå på Sam. Vi är sårbara när han är i gungning. Jag tycker att han ganska lätt går att få i gungning. EJK med Svenning och Aagaard behöver visa att de är minst lika bra som förstalinan. Just nu saknas det lite där. Därför borde en riktigt jävla vass center vara högst upp på önskelistan som kan fylla upp tredjelinan så att den blir ett offensivt hot.

Sv: Karlskoga - MoDo 2022-01-28
Nucky: Han sa det efter matchen på Cmore.

Sv: Karlskoga - MoDo 2022-01-28
Nucky:
Utifall Hasa läser här vill jag bara säga att du är Tarasov approved vilket brukar betala sig i det långa loppet!

Sv: Karlskoga - MoDo 2022-01-28
Foppatofflan: Var säger han det?

Sv: Karlskoga - MoDo 2022-01-28
Snipan: Karlin sa också att konsekvensen blir att han får ”vila” vissa spelare som förstör för laget.

Sv: Karlskoga - MoDo 2022-01-28
{5647}: Har väl varit exakt tvärtom. Vi är överlägset bäst på att ändra en matchbild till det bättre.

Sen har det varit en del matcher där vi tappat poäng på grund av individuella misstag, men det är knappast att vika ner sig.

Sv: Karlskoga - MoDo 2022-01-28
Pekka Arbelius: Varför tycker du att vi har en förmåga att vika ned oss när det gäller? Vilka gånger i vinter har det hänt?

Sv: Karlskoga - MoDo 2022-01-28
Silly: Tror som Hörnefors är inne på att det nog räcker med Norén tillbaka på backsidan som kan komma in och avlasta en kväll som igår. Han tycker jag påminner lite om Enström, spelar oerhört klokt och känns starkare än Hasa i defensiven. Dock inte samma offensiva uppsidan ännu.
Angående att man vek ner sig i fysiskt spel, OP och Sylle var giganter mot HV senast så man ska nog inte dra för stora växlar av denna match.

Ännu en sak som jag tror kan påverka är dubbelmöten, precis som mot Löven kan det vara att man känner sig ”nöjd” med 3-3 på två matcher och man lättare släpper bortamatchen. Så var det iaf med Lövenmatcherna åt båda håll. Dvs spelarna släpper lättare gårdagens match med vetskapen att man snart får revansch.

Sv: Karlskoga - MoDo 2022-01-28
Silly: Tycker det var en fel satt rubrik, Hasa slarvade bort tre poäng!

Sv: Karlskoga - MoDo 2022-01-28
Lite rolig rubrik i ÖA,
Modo slarvar bort 3 poäng?
Var vi nära bara för att vi tog ledningen i matchen?
Sedan var vi väl aldrig nära ??? 🤔🤔

Sv: Karlskoga - MoDo 2022-01-28
Snipan: Vi får ju en drömstart på matchen och med ett psykoligiskt viktigt 0-1 mål i slutet av första perioden.
Därefter är det väl ingen överdrift att säga att Hasa ligger bakom deras tre första mål, dom bjuder han på.
1-1 målet är ju helt galet dåligt, få bara inte hända, det var ju inte direkt första gången Hasa bjuder motståndet på mål, han är livsfarlig i egen zon

Sv: Karlskoga - MoDo 2022-01-28
Snipan: Håller med om att Hasa spelade juniorhockey igår och även vid många andra matcher. Blir många misstag från den pöjken. Sen kan han vara glimrande mellan varven
Hoppas bara att Nocky har fel om att det kanske är Covid i truppen eller ngt annat skit.
Personligen är jag mkt nöjd med spelet och placeringen, men dessa bottennapp mellan varven gör en till en pillerknarkare. Tror inte HV går upp i år eller fullöven. Känner att det är dax för vår anrika klubb, även om vi förlorar sådana grismatcher som igår

Sv: Karlskoga - MoDo 2022-01-28
Silly: Jag är enig i din analys, så det är därför viktigt att man hamnar högt upp i tabellen och får hemmaplansfördel. Av denna anledning var jag otroligt frustrerad när man förlorade hemma mot Troja-Ljungby. Det var väldigt onödigt.

Förvisso tycker jag att man kunde vunnit igår om vissa inte varit så generösa bakåt, men BIK borta är en mardröm (speciellt när domarna inte håller högre nivå). Nu hade jag precis sett Mora-Löven, så jag var faktiskt ganska nöjd med mycket av det jag såg.

Instämmer i kören som är skeptisk till Hasa. Jag går så långt, så att jag säger att han var starkt bidragande till förlusten. Det går att diskutera hur många mål han ska lastas för, men som ett minimum, så tycker jag att man kan begära att man gör hemjobbet färdigt när man klantat till det i offensiv zon. Dessutom är jag allvarligt allergisk mot puck-out utvisningar.

Skönt att laget får chans till revansch redan på onsdag.

Sv: Karlskoga - MoDo 2022-01-28
Pekka Arbelius:
I gårdagens match såg vi prov på det jag berörde i den här tråden för någon dag sedan.
Och det är även anledningen att HV kan få problem i slutspelet.
Så här kommer spelet se ut i slutspelet. Karlskoga och KIK kommer försöka grisa/ fysa ned oss.
Det var många som såg små ut i går.
Till och med Bernad och Pontus nöp man fast ganska ofta i vår zon dom fick inte vända upp och spela.
Sam var dom.på och proveserade hela matchen. Han måste hålla sig kallare.
Han åkte i isen ett par ggr också. När gjorde han det sist. Mot HV var han ett monster. Där är dom alla små spelare. Hasa och juniorerna såg tunna och lätta ut att fånga in och stoppa. Så här kommer det helt enkelt se ut när det drar ihop sig till slutspel?
Hemma kommer vi vara bättre mot dem tror jag ändå, Då växer tuppkammen på oss lite förhoppningsvis. Och då har vi domarna med oss i en liten större skala. Vi kan spela vårt spel och dom får problem att hänga med när dom.inte få hålla i och haka lika mycket?

Sv: Karlskoga - MoDo 2022-01-28
{5647}:

Kan bara prata för mig själv men jag har höga krav när jag har sett vad de kan och jag tänker framåt. Spelar vi så här i ett slutspel kommer motståndaren äta upp oss. Vi har en förmåga att vika ner oss när det gäller. Jag är sjukt nöjd med MoDos säsong hittills men nu är ribban final till shl och då duger inte sånt här naivt spel. Men fine, nöjer vi oss med en kvartsfinal så kan vi luta oss tillbaka 😊

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Fin hyllning av Lundqvist
Stort

Sv: Karlskoga - MoDo 2022-01-28
Från Hörnefors: Ja, , såg matchen med viss fördröjning, så läser lite nu.

Mycket skit som skrivs, vi borde höja standarden, inte bara på MoDo(som inte kan vinna varje match) utan mer på det som skrivs härinne

www.youtube.com/watch?v=sFk_bDFnj4U

Sv: Karlskoga - MoDo 2022-01-28
Gavelo: Nej, det är märkligt vad mycket sämre tredje och fjärde varit. Det är som att de går på halvfart. De kommer aldrig ösa in poäng eller stå för skönspel, men när inte end Ohlsson vinner åkdueller och då OP verkar halvdöd efter ett 20 sekunders byte är något märkligt.

Sv: Karlskoga - MoDo 2022-01-28
Bössa 68: Plötsligt händer det.. Nån gång...

Sv: Karlskoga - MoDo 2022-01-28
Walle2: Källa på den? Känns det inte lite som att slår på de som ligger när du kommer från en sådan vinnarkultur? Frågar åt en kompis.

Sv: Karlskoga - MoDo 2022-01-28
Walle2: svikta tillbaka du,MoDo spöar alltid löven! Det är sen gammalt

Sv: Karlskoga - MoDo 2022-01-28
Walle2: Hostan wallson 😅

Sv: Karlskoga - MoDo 2022-01-28
{6870}: Skiter i den här säsongen. Tror HV är klar o Wallson kan dra åt helvete.

Sv: Karlskoga - MoDo 2022-01-28
Walle2: Oj fan redan gett upp? Själv är jag rätt säker på att MoDo går upp.

Sv: Karlskoga - MoDo 2022-01-28
{6870}: Jag är för ett köp av Marenis i hästen.

Sv: Karlskoga - MoDo 2022-01-28
Walle2: Stämmer givetvis, vad en sa.
Det var en som sa till mig att Modo är som bäst när det gäller, sen körde vi över Hv71 med 3-1.

Nä dagens match var ingen bra match från våran sida, men det som signifierar ett vinnande lag är förmågan att studsa tillbaka direkt.
Modo är det enda laget i ligan som inte förlorat 2 matcher i rad.

Men vi viker alltid ner oss….

« · 2282753 · »