{9566}: Sedan vet jag att han verkligen inte gillades av fansen i HV eller Växjö då han inte hann med, utan var för dålig. Det är ju egentligen bara den sämre domarnivån som gör att han platsar i allsvenskan. Han var ett rundningsmärke i slutet av hans SHL tid och har bara blivit långsammare.
Och jag skämdes för Brashear. Lite samma spelartyp som Rahimi.
Monno: jag ogillar OP då han ofta sabbar mer än fixar och det spelas fult på ett ofta ovårdat sätt. Ska det spelas "fult" får man göra det på ett fint sätt.
Nej jag hade överlevt om både OP o Sylle lämnade. Men så blir det ju inte.
Jag hoppas de inser att man måste ha lite mer hot än 1.5 formation. 2.5 formationer ska man nog ha inför slutspelet.
{9566}: Nej, jag vill ha en stabil defensiv back, men jag vill inte skämmas för att han en fullständigt livsfarlig spelare som gärna skadar andra. För mig som hatar att förlora, så har jag i alla fall någon gräns för hur vidrigt spelare för det lag jag håller på beter sig.
Jag ville inte ha Anton Hedman kvar heller. Han skadade också spelare i tid och otid. I hans fall kanske mer av oaktsamhet, men jag vill inte behöva skämmas för de som representerar MoDo.
KRB: Tycker analysen hos Hinken och Karlin varit rätt tydlig. Dels hade man för många spelare helt utan slutspelrutin. Och sen hade man för lite tunga spelare som skulle stoppat upp i slutspelet. Jag tror man tänkt att OP och Sylle skulle kliva upp men tyvärr hände inte allt för mycket där än om OP producerade lite, ineffektiv "gris" dock då han åker ut själv mest...
Rahimi vet hur slutspelsmusiken ska spelas Slutspels-trashhockey helt enkelt Jag tyckte mig kunna utläsa i en intervju med Hinken och co att MoDo minsann också skulle ha behövt en sådan spelare….
Smurfen: Ja det är mer press än fördel kan jag tycka. Kanske mer fördel i shl där är man trots allt kvar i högsta ligan vid förlust, här står det ett antal miljoner på Spel utöver själva vinsten.
Smurfen: Hur mycket tur har Löven 3 mål , dom 3 första , sen hade HV spelarna otur som inte såg 👀 att det kom en Löven spelar nästa fri . Synd att HV har sån otur idag. !
Smurfen: HV har klart mer av spelet, men slarvar alldeles för mycket. Dessutom har man en målvakt som släpper in nästan det mesta. Det är helt klart en fördel att skada målvakter.
Den här matchen är körd, men HV tar det nog i sjätte. Man har vunnit båda borta mot Löven och är ett i grunden mycket bättre lag.
Sedan måste HV börja ta skotten i första läget. Man väntar, dribblar, tittar upp osv. Gå mot mål och skjut. Ja, det gör skitont, men det var också det MoDo torskade på. Man hade väl 15-2 i skott, men ingen som vågade komma nära psykopaten Rahimi. HV måste ta snabbare avslut, utnyttja att forwards är mycket snabbare än flera av Lövens backar. Nu blir det rätt mycket igelkottsförsvar där Löven kan låta HV skjuta utifrån bäst de vill.
Smurfen: Ja börjar tro det också, de har en match att avgöra blir det 7 så tar Löven det som de gjorde mot oss. Sen går vi utvärdera om det är dåligt eller bra för modo sportsligt, hur satsar HV om de måste börja om ett år till?
MoDo var tyvärr inte lika tung och ”trashig” som Löven, på slutet, Löven spelade en trashhockey likt den som Färjestad använder, samt att MoDos skador och avsaknad av nyförvärv och nyförvärv som egentligen ”floppade”, bidrog möjligen
Löven gör det bra som trycker tillbaka HV, men det är i bäst av 7 matcher…..
Alltså vill man verkligen ha både hv o dif i allsvenskan? Mmmmnnnjaaa jag ville inte ha ner något av lagen så det klingar verkligen dåligt i mina öron. Skål
KRM: Inte lätt heller när Rahimi och de övriga backarna får göra vad de vill framför mål. Snacka om att domarna gynnar de som är sämre på att spela hockey och åka skridskor.
I andra perioden har dock HV börjat överlägset.
För övrigt. Lövens två mål var minst sagt turliga. En styrning med en klubba som itne var inte var många centimeter under ribban och ett klockrent självmål.
Det är ju egentligen bara den sämre domarnivån som gör att han platsar i allsvenskan. Han var ett rundningsmärke i slutet av hans SHL tid och har bara blivit långsammare.
Och jag skämdes för Brashear. Lite samma spelartyp som Rahimi.