MadHawk satt och lekte med tanken lite kring MoDo i dagens program. Han tyckte att Hinken skulle slå en signal till LHC:s sportchef Peter Jakobsson och fråga om han kan få hyra Marcus Högberg i månader för ca 2 Mkr. LCH kommer missa slutspelet Högberg har spelat klart för säsongen och vi får SHL bästa målvakt? Sanny tyckte att det är fullt möjligt men inte särskilt schysst, Han tycker att man borde förbjuda att hyra in spelare från en serie uppifrån! Mad Hawk visste att det har varit diskutioner om det, men så länge det är tillåtet kan man göra det :-)
MadHawk satt och lekte med tanken lite kring MoDo i dagens program. Han tyckte att Hinken skulle slå en signal till LHC:s sportchef Peter Jakobsson och fråga om han kan få hyra Marcus Högberg i månader för ca 2 Mkr. LCH kommer missa slutspelet Högberg har spelat klart för säsongen och vi får SHL bästa målvakt? Sanny tyckte att det är fullt möjligt men inte särskilt schysst, Han tycker att man borde förbjuda att hyra in spelare från en serie uppifrån! Mad Hawk visste att det har varit diskutioner om det, men så länge det är tillåtet kan man göra det :-)
{9315}: Jag hoppas att det inte blir Sveningsson. Ja han må vara dålig i PP men tycker han tillför lika mycket om inte mer än vad Södergran och Niederbach gör i spel 5-5 när han är i form. Södergran skapar mycket och är bra på ingångar i anfallszon och väl där skyddar han pucken bra, men det här är saker som Sveningsson är bra på med. Och Sveningsson producerar faktiskt lite till skillnad från Södergran som måste ha någon förbannelse över sig. Niederbach är spelskickligare än Sveningsson men långsammare på rören och inte lika bra i närkampsspelet. Sen så kommer Niederbach flyttas ut på en kant igen när Josh är tillbaka och där är han inte lika bra tycker jag. Han kommer mer tillrätta som center.
Sveningsson verkar också vara en riktig vinnarskalle och bidrar med karaktär till laget. Ingen slump att han var inblandad i viktiga mål i kvalspelet mot Timrå 2019 och mot Löven förra säsongen.
Rytter: Jag talar av erfarenhet då jag har haft både hel och halv hälseneruptur. En hel tar som du säger lång tid, man brukar räkna med 4-6 månaders rehab, för mig tog det 8 att bygga upp styrkan i vaden igen. Men en halv hälseneruptur är inte lika allvarlig och för mig tog det 3-4 veckor innan jag kunde idrotta som vanligt utan att ha minsta problem (dock kan den ju gå av så läkarna rekommenderar 4-6 veckor innan man är på’t igen)
Dessutom uppkommer ofta rupturer på hälsenan när man varit borta från idrott eller ansträngningar ett tag.
Jag tror snarare att det inte är en hälseneruptur. De brukar ta mycket längre tid än 4-6 veckor att läka och innan man kan gå tillbaka och idrotta på denna nivå.
Standard är väl snarare månader till ett halvår istället för veckor om man får en hälseneruptur.
Ortos används för betydligt mer än hälsenor. Så fort foten måste hållas stilla för att förbättra läkningen och förhindra sneställning eller liknande sätter man en sådan.
Vi vet att han bröt ett ben i foten vid skottet, så antingen någon bit som är lös eller att det också var en skada på ledband, senfästen eller liknande som gör att foten måste vara fixerad under perioden det läker.
Så min gissning är att det inte är en hälseneruptur för då hade man nog kommunicerat att säsongen var helt körd.
16 jan kommunicerade man att han blir borta 5-6v. Han skulle ha gips och kasta det efter 10-14dagar. Det är ju fortfarande ganska enligt plan då det är 14dagar sedan 16 jan nu.
Sedan kan han ju ha skydd för foten utan att vara gipsad och kryckor är ju alltid bra för att avlasta.
Så vi får väl se om ca 2v till hur läget verkar vara, är han fortfarande gipsad och hoppar på kryckor då ser det jobbigt ut.
Men innan annat kommuniceras räknar jag med att han gör någon match i slutet på serien och deltar för fullt i slutspelet.
{5647}: eventuellt fel tråd men om det nu är tal om byte med malmö så bör det vara sveningsson, dels för att jag tror att han är bättre än södergran men cokså för att han har utgående kontrakt, chans för honom att visa upp sig inte bara för malmö men för andra klubbar också. bör åtminstone vara det som modo erbjuder malmö
det hoppas jag på iaf, vill se södergrans utveckling i modo nästa säsong oavsett serie
{5647}: Ser förövrigt nu på instagram att Aagaard och flickvännen tillsammans köpt hus i Övik. Gör att man får förhoppningar på han även kommande säsong. Oavsett SHL eller HA.
puffe: Du har lite fel. Jag gillar Sveningsson. En Sveningsson med bra fart och aggressivitet tycker jag är riktigt bra. Det jag inte gillar är att han spelas i pp, där han inte är bra och att han saknar självkritik. Han verkar inte förstå sin roll, utan tycker sig vara en spelare han inte är. Ta Ohlsson som verkligen förstår varför han är med och vad han tillför, medan Sveningsson tycker sig vara en Riley Woods medan han har helt andra kvaliteter
jonsson: Om jag får spekulera så tror jag som jag skrev att det handlar om en hälseneruptur. Har själv god erfarenhet av dessa och ”it fit’s the bill” så att säga. En ortos (plastfot) bär man som yttre stöd för att inte kroppsdelen skall hamna i felställningar, när en hälsena eller annat muskelfäste halvt gått av vilket är väldigt vanligt så är läketiden inte jättelång och man kan gå ganska obehindrat på foten men med smärta, Ortosen håller foten stilla och i ett varierande läge som kallas spetstå för att hälsenan skall läka ihop. Det som tar tid är rehabiliteringen, ofta slits senan sönder och blir längre vilket gör att man får en helt annorlunda rörlighet i foten som måste tränas upp till fullgod styrka.
Smurfen: I deras podd så sa Höken att Wernblom är helt klippt från laget nu, de gick ner på tre kedjor istället för att spela honom när Barnekow blev skadad.
Från Höken nu på Twitter, undra om detta gör att Werner får mer speltid nu eller ?
" Hör att William von Barnekow fick axeln ur led i lördagens match. När han är tillbaka? Vet inte. Men det dröjer nog. Med tanke på att Malmö har maxdatum 28 mars i år, så kan det vara tack och hej med säsongen. "
Gusse: Ja hellre AIK alla dagar i veckan före psyk-VIK. Om vi möter VIK så finns det en stor risk att matcherna kommer spåra ur. Bättre då att vi tar ett lite svårare motstånd men där skaderisken är betydligt mindre. Löven får gärna välja VIK dock hehe
Trilske: Det är väl bara att reta Cheech and Chong, aka Cheek and Frycklund, så har vi segern som i en liten ask. Tyvärr är det nog stor skaderisk mot de, framförallt som de förmodligen känner att de har en gås oplockad med Aagaard.
puffe: Jag tror Västerås är ett bra val i kvartsfinal, vi har trots allt vunnit 4 av 4 möten, Almtuna är nog något enklare om det blir en valmöjlighet eller Östersund. Undvik dock Kristianstad för resornas skull. AIK känns lurigt men vi ska vinna mot alla dessa, är i semifinalen om vi går dit som de roliga valet sker, se till att vinna serien först så inte Löven får styra något.
{5647}: Jo, det skiljer ju bara 5 poäng mellan lag 7 och 13 så vi är nog i praktiken redan topp 6. Men att vinna serien vore ett bra utgångsläge inför slutspelet. Sedan är det ju intressant att Djurgården har 7 poäng upp till topp 4.
Västerås låter som en trolig kvartsfinalmotståndare
puffe: Jag skulle gissa att vi är garanterade topp 6 med tanke på att lagen möter varandra och därmed är det teoretiskt omöjligt att alla tar 3 poäng i samtliga matcher-
Men, allt annat än serieseger är faktiskt väldigt förvånande.
modomille: Vi får gratulera oss själva. I och med vändningen igår har vi säkrat minst ett allsvenskt kontrakt kommande säsong. Men vi ligger även hyfsat till att bli ett av 10 lag som får chansen att spela om en plats i den eftertraktade Elitserien(numera kallad SHL)
modomille: Jag mötte Dickinson och Näsén på arenan igår efter matchen. Dom gick från restaurangen till hissen. Dickinson hade en plastsko på foten, det var svårt att se om foten även var gipsad. Han använde en krycka som stöd och haltade ganska rejält. Men det kan ju bero på plastskon, jag har aldrig haft en sån men kan bara tänka mig att den är ganska otymplig att gå med.
Tarasov: Enligt Fohlin när jag surrade med han på Intersport i lördags så rullar dom runt på backarna , en vilar ! Han vilade i fredags mot Mora och då var det väl Nänzen tur igår !
jonsson: En reflektion efter Aagaards 5a igår är att det känns som det är väldigt sällan en 5a utdelas och det inte samtidigt är ett Game eller Match Penalty.
På måndagsmorgonen stod det klart att det är Mikael Frycklund anmäls till disciplinnämnden för vidare granskning, både för fighting och för en möjlig crosschecking som han träffar Aagaard med precis när slagsmålet bryter ut. Samtidigt står det också klart att Mikkel Aagaards tackling på Lukas Zetterberg inte anmäls.
Hej på er, jag har 5 st biljetter till ssk borta 17/2 som jag skänker iväg. 2 st vuxen 2 barn upp till 12 år och 1 ungdom till 18 år. Det är sittplats, första raden ovanför bortastå.
MadHawk satt och lekte med tanken lite kring MoDo i dagens program.
Han tyckte att Hinken skulle slå en signal till LHC:s sportchef Peter Jakobsson och fråga om han kan få hyra Marcus Högberg i månader för ca 2 Mkr.
LCH kommer missa slutspelet Högberg har spelat klart för säsongen och vi får SHL bästa målvakt?
Sanny tyckte att det är fullt möjligt men inte särskilt schysst,
Han tycker att man borde förbjuda att hyra in spelare från en serie uppifrån!
Mad Hawk visste att det har varit diskutioner om det, men så länge det är tillåtet kan man göra det :-)