puffe: Det blir så larvigt. Precis alla är överens om att Karlin och Hinken är det bästa som har hänt MoDo på länge. Det betyder inte att allt de gör är perfekt.
Karlin och Holmström tycks vara direkt blinda när det gäller att se vilka spelare som passar ihop. Att de sedan gör tusentals andra fantastiska saker ändrar inte detta faktum.
Hampie: Det kan bli svårt, med tanke på att även en svagbegåvad babian kan se vad som är fel i hur MoDo formerar laget.
När merparten av alla inlägg som skrivs slår in öppna dörrar (Sveningsson ska inte spela PP, Aagaard och Woods ska inte spela ihop etc.) så är det såklart svårt att osa hög IQ.
Gavelo: De fina nya dyra värven vi gjort gör ingen människa glad. Tre floppar så långt Inte vunnit en match sedan deras ankomst, förutom en flytseger mit vik, som vi borde förlorat
Rytter: Dömer man strikt efter regelboken så är utvisningen på Mannberg per definition inte felaktig. Men när man har släppt rubbet åt ena hållet och sedan plockar denna precis i slutskedet av matchen, så blir det bisarrt.
Bad_Brett: Hampie challenge! Nästa gång du skriver någonting som är vettigt, osar någon form av ett iq över 100 så kommer du att få en gratis öl till valfri match!
Rytter: Nu har du smuttat för mycket på fredags groggen. Vart skriver jag att man ej får kritisera våra spelare någonstans? Jag brukar kritisera spelare själv en hel del det hör absolut till. Jag kommenterade angående gnället på att vi återigen förlorar pga domarna. Men fortfarande så gör vi för lite mål för att sätta oss i en bra sits där man slipper vara beroende av domarn. Skulle vi gjort 3-1 idag så hade Mannbergs spökutvisning tex ej varit dagens snackis.
Domarna gör sitt dom gör en hel del fel med, men gör vi våran del så kommer vi ej vara lika beroende av hur deras dag är. Sedan så kommer det ej räcka alla gånger endå men en bra start är ju att börja skapa sig bra förutsättningar för att slippa vara så jävla beroende om domarn har en bra eller dålig dag.
Nucky: Vi gör en ganska svag match sett till hur bra vi kan spela. men en bra insats med tanke på hur det sett ut senaste 15 omgångarna.
Det finns inte mycket jag kan glädjas åt från dagens match men däremot gläds jag åt att vi håller samma avstånd till Löven, det köper oss tid att få ordning på detta.
Nucky: jag håller faktidkt med, även om jag tror att det hade kunnat gå stt hitts bättre fyngersnde formstioner. För sent nu, så kör på och snart lossnar målskyttet
Just spelförstörande som denna går under ska man ju kolla ifall icke puckförare får fördelar som att kunna vinna pucken, tar bort målchans, hindra spelare från att attackera mål osv. Jag ser faktiskt inget sådant här och den påminner om 99% av kampsituationerna när en spelare viker undan. Bik spelaren viker dessutom av hemåt med pucken under kontroll och är inte påväg igenom eller mot mål. Tänk hur många sådana som sker i mittzon vid spelvändningar t.ex.
Tyvärr har jag inga bilder på brickley och halloran situationen, men där vinner försvarare enorma fördelar av att få ner farten till noll och hindra de från att gå förbi.
Bad_Brett: Ja modigs är bäst ishockey, tycker han borde få chansen i Växjö's första lina nästa år, han är så komplett spelare, gör alltid bra saker på isen, värsta kungen du vet
...Och innan någon nu utbrister "Määh, Dickinson är ju skadad, det räknas inte!" vill jag påpeka att folk gjorde sig väldigt lustiga över mitt utspel i början av säsongen trots att Modigs var skadad då.
hanzon: Fast tycker ändå Woods håller sig hyfsat behärskad? Jämfört med Aagard åtminstone... Sen att han tjafsar och har sig är ju helt ok så länge han håller sig på banan och presterar. Och just nu presterar han väl inte som förr...
Gavelo: Jag tycker vi gör en riktigt bra bortamatch, vi är snubblande jävla nära att sätta några fler puckar. BIK har egentligen ingenting under period 1 och 3(period 2 missade jag) Niederbach riktigt bra ikväll igen. Förstakedjan må ha motvind men dom kämpar och skapar lägen. Andrakedjan är nog vär bästa enhet just nu, men även dom bränner en hel del lägen. Tror det är helt fel läge att vaska om i kedjorna när det bara är avsluten som klickar.
Dundee: Gnälls varje match på domarna? Har du varit här senaste 3 månaderna. Gnälls sällan på domarna här, åfan att man gnäller en match. Kollade du på matchen idag så är det orimligt att du skriver detta. Vi förlorar bara pga domarna idag.
puffe: Domaren behöver inte vara "köpt" utan vissa gillar bara att stå i centrum. Lahoz som jag skrev till exempel. Sen pågår det faktiskt match fixning i Sverige, även i lägre divisioner. Inte otänkbart att detta har smugits sig in i hockeyn med.
Tarasov: Det är sjukt nära idag. I första perioden har vi nåt riktigt vasst pp som vanligtvis är mål. Nu när vi börjat skapa lägen är det bara en tidsfråga innan en riktig islossning, det är jag helt övertygad om. Målskyttar som Halloran och Woods kommer inte fortsätta missa på det här viset, det är dom alldeles för bra för.
Jag vet dock att man blir ganska enögd/förblindad när man känner spelare på ett personligt plan och står i båset varje match, ibland kan det vara bra med objektiva ögon utifrån som ser skogen och alla träd.
modomille: Har svårt att tro det, i högre ligor i fotboll kan man ju vara köpt, men tror faktiskt att dom bara hade en mindre bra dag på jobbet. Fast, vem vet, tror dock inte en domarkarriär gynnas av att man vill stå i centrum
" Det gnälls på dommarinsatsen till 99% här inne varje match samma sak idag."
Nej där har du faktiskt fel, rent generellt rycker jag det gnälls ganska lite sett till hur värdelösa domarna är. Möjligen enstaka användare som kommenterar och repeterar det omgång efter omgång.
Men det är aldrig som det var idag, att i princip alla håller med att detta vara en katastrof och en stor anledning att vi inte fick med oss poäng.
Och gnället idag sker med all rätt domarna var värdelösa.
Med ditt sätt att se det så ska aldrig en målvakstavla kritiseras, ett misstag av Bernhardt ska lämnas okommenterad eftersom det inte ska spela någon roll. Problemet är ju att man inte gör fler mål än motståndarna.
Vilket tråkigt diskussions forum där man inte ska diskutera händelser under matchen och har det påverkade utgången.
Alla kan ju vänta till efter matchen, kolla resultatet och gå in och kommentera ifall vi var mentalt starka eller inte, samt ifall vi gjorde mer mål än motståndarna eller inte.
Lika väl som att Guden eller Bernhardt kan ge bort en match så kan domarna det med, och det hände tyvärr idag. Första gången jag känner såhär under säsongen.
puffe: Längtar till slutspel! Tro om Adam P vaknar till då med sin rutin från SM finaler. Låt oss vinna Serien nu! Karlskogavinst på onsdag samtidigt som vi spöar VVik, sen vinst i Umeå så ser det ljust ut!
Keriksson: Josh är Modos enskilt viktigaste spelare.
Jag håller tummarna att Karlin vågar göra förändringar nu, det är alldeles för många som åker omkring till synes desorienterade och får ut lite och ingenting av all sin skridskoåkning.
Confusius: Jag har sett några matcher genom åren när motståndarna klagar över domslut som gynnar oss, speciellt när vi spelar hemma. Detta att vi alltid har domarna emot oss är bara trams(även om dagens domarinsats inte fick 5 ugglor). Som du skriver, vi vinner troligen serien och då ska vi vara mentalt förberedda, resten blir historia