Alltså vart är skridskoåkningen, vi står ju på hälarna gemfört med Aik. Nä måste upp i alla moment om vi ska vinna denna match. Känns lite som en match i serielunken från våran sida.
Steken84: luktar underskattning, kan inte se att AIK har någon större spets. Ett Modo med rätt mental inställning hade blåst denna serie med 4-0. Nu, ytterst öppet.
NuMo: Nu tycker jag att det där var någonting som aldrig dömts för tidigare i matchserien, men snälla rara Niederbach vad du gått ned dig. Man känner inte alls igenom honom. Eller jo, han dribblar i vanlig ordning för mycket, men nu lyckas han inte. Dessutom svag i positionsspelet.
Herregud vad dåligt vi spelar. Vi är verkligen inga schackspelare som är flera steg före i tanken. Vi är ett eller två steg bakom både i tanke och handling gång på gång. AIK har en mycket mer komplett spelidé just nu.
Det är frustrerande att se när vi jagar ytor där pucken redan varit i stället för att förstå vart pucken kommer att hamna.
{10015}: Sport har tyvärr en tendens att dra till sig en jävla massa avskrap till människor! Hur fan tänker man när man maskerar sig för att hota en spelare och dennes familj för att det gär dåligt för sitt hockeylag, helt jävla obegripligt!!!
Tror man att spelaren och resten av spelarna helt plötsligt ska börja tokprestera när man skrämmer och hotar dem????
Dom där jävla avarterna till människor ska bort, dom ska fan veta vilka misslyckade jävlar dom är. Alltför mycket accepteras nuförtiden.
JanneG: AIK:s enda möjlighet är att spela hårt och typigt, dom har ju kollat på när Modo möter Löven. Men jag tror ändå att Modo är ett mer komplett och bättre lag. Så dom vinner klart.
modomille: Känns som många spelare har nerverna utanpå kroppen. Lär bli bättre ju längre in i matchen vi kommer. Kanske t.o.m skönt för många att att spela 2 borta efter denna