{10015}: Då ska du se AIKs match. Almtuna leder med 20-0 i skott efter första. Var längesedan jag såg 0 skott av ett lag efter 20 min, när AIK dessutom ska vara bättre. Helt sinnes att Blomman är kvar.
Ranta är en annan jag vill ha kvar. Sjukt mycket hockey i honom och han har alla attribut för att vara en toppspelare i SHL. Stark, snabb, bra skott, orädd.
Tror att han kommer ligga i toppen i interna poängligan när säsongen summeras.
Har trots sämsta tänkbara start och förutsättningar med avstängning och en kedja som inte klickar samt den som ska servera honom går skadad skrapat ihop 3p på 6m och har haft bud på fler mål, bara lite oflyt med stolpar och ribba som hindrat honom från att ha en 2-3 mål till.
såg att allehandas podd hade släppt nytt avsnitt, har inte hunnit lyssna än men en av punkterna är vilka dom tycker ska ha nya kontrakt
tycker fortfarande det är alldeles för tidigt, men woods, dickinson och södergran skulle ligga nära till hands för mig. sen kommer det ett gäng där jag vill vänta och se ännu längre, med walli, lassi, bernhardt, rubins, där lassi ligger klart först.
kanske missar nån solklar men resten tycker jag nog är lite mer kan stanna, kan gå, gör mig inte så mycket.
{5647}: reflekterade över att Figren tycker att vi har 2 SHL mässiga ”lines” utvecklar dock inte vilken av Tilltänkta 1:a , VWWS eller Woods kedja som inte håller måttet dock.
Costanza: Jag såg precis det avsnittet och OEE fick kritik för sitt rörelsemönster, dvs precis det jag påpekade. Annars blir man bara glad när man hör Warg. Oerhört skön människa.
Bad_Brett: Läser kommentarsfältet i Allehanda och det är lite komiskt hur de pratar om att Oregano blir petad från förstakedjan för att han får lira med Södergran och Walli istället.
dBrobban: Känns rimligt. Oregano fungerade fint med Södergran och Walli. Big Dick, Woods och Aagard fortsätter. EJK, AP och OP borde fungera också, även om AP har inlett katastrofalt dåligt.
Monno: Tittar på reprisen av Rögle - Oskarshamn. Jösses vad dåliga Oskarshamn är. Tänk om de åker ur och vi värvar tillbaka Karlkvist och Tambellini... det hade varit något.
*1921*: Hoppas på tidig förlänging med Bernhardtz. Han är för ung för att dra till Schweiz och tjäna kosing, så om han inte spelar till sig ett NHL-kontrakt, borde MoDo vara en bra plats att spela på.
Förlänger vi även med Södergran och Woods så ser det lovande ut.
Monno: Det som talar för att Rundblad stannar är att han fått kaptensbindeln, att han får återförenas med bästisen Byström nästa år … och att han har kontrakt med Modo ett år till. ;-) Näsén, Norén och Wahlberg har också kontrakt. Rubins, Bernhardt, Brickley, Folin och Berg är dem vi kan tappa (… eller göra oss av med).
puffe: 47 guldtackor var ju lite imponerande. Men som du är inne på, dessa personer som "erbjuder" IPTV och folk brukar ha en del annat i bagaget också... Var väl någon i Husum (eller vart det var) som åkte dit, han hade ju en hel del narkotika hemma också...
*1921*: Vare sig vi är kvar eller ej kommer vi ju mest troligt tappa någon vi vill ha kvar. Allt annat är nog lite naivt. Som BB är lite inne på så gör Rundblad en bra säsong och SAIK har en lucka att fylla så får vi nog muta honom med bra mycket pengar för att han inte ska flytta hem.
Nyckeln för att behålla Bernhardt är nog att han får fortsätta spela med Näsén =)
{7639}: Att se MoDo blir aldrig för dyrt, bara en fråga om prioriteringar. Betalar hellre för trygga sändningar än att ge ''gängkriminella'? lite whiskey o några hundra miljoner. Bättre pengarna går till att vi fortsättningsvis kan se alla matcher i våra högsta serier
{7639}: Silly är en klok man! Vem sa något om 4 backpar? Däremot kör Karlin konstant med 7 spelande backar. I detta scenario ser jag Rundblad, Norlinder, Byström och Rubins som topp 4. Bernhardt, Näsén och Brickley som topp 7. En hungrig Norén med uppgiften att överglänsa minst en av de sju. Lägg därtill att skador alltid avlöser varann under säsong, så kommer samtliga i topp 8 få en hel del speltid.
Därmed inte sagt att vi ska förlänga med vare sig Brickley eller Bernhardt redan nu. Gradin är ju inte direkt känd för förhastade beslut. ;-)
Norris har förmodligen tagit steg är en spetsback. Brckley kommer också ta kliv och bli en spetsback Bernardttar steg 8ch blir en spetsback. Näsen tar också steg och kommer leva lite på hans fyndiga passningsspel med Bernardt Rubins blir nog inte kvar.Han drar vidare Noren kommer att matchas försiktigt. Det blir tack för gott arbete till:
Två Gävlebor döms till fängelse i två och ett halvt år för att ha bedrivit ett illegalt streamingnätverk, skriver DI Digital.
De ska också betala över 196 miljoner kronor i skadestånd till C More, Viaplay och Discovery.
Enligt åtalet hade nätverket närmare 13 000 användare. En anonym tipsare uppgav att denne betalat 2 900 kronor för en box som gav tillgång till det illegala iptv-nätverket.
Vid en husrannsakan hittade polisen whiskey för 1 miljon kronor, 47 guldtackor och drygt en kvarts miljon kronor i kontanter, skriver DI. Dessutom kunde 450 000 kronor i bitcoin säkras.
*1921*: Lite svårt men kan tänka mig ha kvar Berg, tycker det är bra back som fyller sin roll som 6-7. Men det handlar lite kostnad och vad som ligger på bordet. Rubins har jag gärna kvar. Men om man spekulerar lite så kanske det ser ut så här
(Rubins) - Rundblad Bernhardt - Näsen (Brickley) - X Noren - x
Ser gärna att man behåller Bernhardt, för hans slutspel för oss ger legendstatus. Rubins/Brickley har mer att ge.
Bad_Brett: Grattis! Har själv också kommit in i en annan fas, under de mörka åren kände jag tvungen att nästan tvångsmässigt supporta och hitta ljuspunkter i allt. Tänkte att det kunde påverka, men har gått in en mer avslappnad fas. Skall inte säga att jag inte bryr för det gör jag men det mer än avslappnad glädje. När vi gick upp kände jag en enorm lättnad, tror aldrig jag har varit så glad över något MoDo-relaterat som uppgången. Det känns nu som det andra glada halvan av 90-talet med MoDo. Romantiserar säkert den perioden men ni fattar :)