Robin Ztorken L: Niderbach skulle ta en topp 9 roll i Luleå med 15 min speltid. Sponsorerna står enade, det är bara Magnus bil som är 50/50 till spons nästa säsong
Vikingmodo : Alla vet att Hinken är MoDoit och vill väl. Men har han kompetensen? Jag är beredd att ge honom 1 år till. Men blir det ett nytt fiasko och nya floppar måste han bort.
Gavelo: Så är det nog men Niederbach kommer få sitta på bänken och kanske få tre till fyra minuters speltid i en fjärdekedja, bättre är han inte för dagen. Så har ju hans karriär sett ut i SHL, förutom i Modo då. Tänker att det för hans utvecklnig vara kvar och en ledande roll i Modo.
Smurfen: Vill Modo toksatsa så kan dom. Jag tror inte Hinken vågar göra något annat nu när han vet att supportrarna är efter honom om det blir ett nytt fiasko. Vilket inte vart verkligheten åren innan och särskilt inte förra sejouren i HA.
Om jag ska försvara Hinken så tror jag han vill väl och om vi supportrar kräver en fullskalig storsatsning så tror jag Hinken kommer vilja föra fram den viljan till ledningen också.
Sigge: fast ambitionsnivån handlar ju mkt om hur man bygger laget, fördelar resurser och spelarbudget osv. Vad man kommunicerar utåt är en annan sak. Jag tror inte det finns nån koppling mellan officiellt kommunicerad ambition om placering och den faktiska kravställan.
Hinken eller annan person i modo kan stå i allehanda och säga vad dom vill. Kravställan gör man på tunga försäsongen, på träningar, på match och det är den som spelar roll. Inte vad man säger i media.
Dexter : Jo men om så många drar från årets trupp så är det ju omöjligt att värva in ett helt nytt lag som ska vara bäst i HA. det kommer behöva sökas med lykta o även testa lite spelare för att se om man kan få en utväxling likt åågåård.
Jag är helt övertygad om att det kommer ta minst 2 år att ens nosa på att gå upp. Synd för nästa år är det krattat egentligen med tanke på att DIF mest troligt (hoppas) går upp.
Dexter : Fast han säger samtidigt att han har 1 år kvar på kontraktet och att han kommer göra allt i sin makt för att vi skall ta oss tillbaka under hans år.
Han säger att det realistiskt tar 1-3 år vilket såklart stämmer och att Brynäs hade ”bäst före” hemvändare likt Olofsson som valde att stanna men vi har bara Olofsson.
Sigge: Han var även supernöjd med truppen och därför värvade han inte någon till spelare.
I HA hade han topp-6 som mål trots att MoDo hade topp-2 budget. Nej, nu är det slut på ursäkter och bortförklaringar. Det finns inget lag i den där ligan som kan matcha MoDo ekonomiskt om DIF går upp i år.
Dexter : Ambitionsnivån i den här klubben har varit på tok för dålig länge nu. Hinken sa innan säsongen att vi hade ett lag för botten fyra. Vilket iofs stämde men det är ju bedrövligt att lägga sig på den nivån. Nu ser vi fram emot en ny ökenvandring på 7-8 år med noll kravställan eller ambition.
19MoDo21: Var på plats förra matchen. Sjukt kylig målvakt med grym spelförståelse. Han lurade skjortan av Brynässpelare flera gånger, vågade släppa ut pucken i precis rätt läge.
Smurfen: Enligt Hinken tar det 1-3 år att ta sig upp och MoDo har inte spelare som kommer stanna kvar som Brynäs. Hinken har redan sänkt ambitionsnivån genom att påstå att det kan ta 2 eller 3 år. Det kommer inte att bli någon satsning. Modo trivs med att vara ett allsvenskt lag!
Zource: Enligt Hinken så utgår från att minst 15 spelare lämnar. Snacket med Agenter börjar idag och snack med det egna spelarna kommer också dra igång här på någon dag.
Vikingmodo : Vore hål i huvudet att inte satsa yngre nu... Första säsongen OP kom tillbaka från Västervik vågade Karlin sätta in honom i PP, vid offensiva tek och liknande. Vi blev ändå tvåa i tabellen endast bakom HV den säsongen. Det är klart att vi måste tänka lite så nu, inte gå i samma fälla som skedde i SHL med chansvärvningar. Upp med OP i en topp 6-position igen. Någon junior för de där offensiva platserna också. Någon annan junior i en tredjekedja med Sebbe.
19MoDo21: absolut, menade inte alls att det var slut. Mer att de redan spelat sin bästa ishockey, alla har spelat massor av säsonger i Brynäs och är 30+ (undantaget kinnvall). Modo hade inte en enda sådan spelare 24/25.
Så det jag menar är att inte lägga orimliga krav på att våra spelare ska krita på för allsvenskan. jämförelsen är inte rättvis
Gavelo: Skulle Jesper Olofsson 33 år välja att gå till en annan klubb så kommer han gå till historien som den sämsta och krokryggigaste hemvändaren Modo någonsin haft. Tror du verkligen han vill sluta så i Övik?
Nä nu tycker jag vi får tro på våra spelare innan något annat är sagt. Jag tror Jeppe har mycket stort Modohjärta och blir kvar. Blir han inte det, ja då har jag fel
Nesse: Att spelarna som blev kvar i Brynäs passerat Zenit är väl kanske sant ur ett perspektiv men på intet sätt är de slut. Bertilsson. Rödin och Larsson tillhör väl avdelningen tongivande spelare i det lag som vann grundserien i år. Även Kinnvall och Scott spelar. Du får nog upp och behålla spelare på MoDos högsta hylla för att få till ett utgångsläge liknande Brynäs.
Robin Ztorken L: Nja, han hade en ganska lång period där han spelade extremt bra, sen helt ok. Mot hv71 inte bra men det mycket begärt att nån som precis börjat slå sig in som en riktigt bra shl spelare ska kunna leverera i det läget.
Han kommer garanterat få chansen i SHL. Frågan är om han är villig att ta ett år med topproll i ha som alternativ.
grimiss: ja Modo är mycket bättre rustade för Hockeyallsvenskan nu med överlägset bäst ekonomi. Jag tror ochså att många av topplagen satsade allt detta år för att försöka komma upp till SHL många har nog inte råd och göra det 1 år till. Man kommer ochså ha väldigt lätt att värva spelare efter som dom som går till Modo kommer gå till ett topplag i serien. Man har stabil organisation med samma tränare sportchef osv det kommer inte bli kaos.
Det är riktigt låga odds på att Modo går upp igen direkt.
grimiss: Tror vi får behålla Niederbach i HA, tror inte Luleå eller annat lag är så intresserade. Ärlig talat så var han urblek mot HV och inte direk dominerat under serien heller.
Han fick en lidnersk knäpp under några matcher när han fick centerrollen men det vara några matcher sen gick det över har varit rätt mycket mellanmjölk från hans sida. Han skulle må bäst av ett år till i HA, det är mera hans nivå för dagen.