Välkommen att skriva i Modos gästbok.
Trivselregler
För att mötesplatsen ska hålla hög kvalitet och ha en god stämning så har vi ett antal lättsamma regler som alla skribenter är bundna att följa. Den allmänna regeln är att sunt förnuft skall råda. Vi försöker dock hålla så högt i tak som möjligt. HS vision är att vara den bästa hockey-mötesplatsen i Sverige.
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
---------------------------------
- Regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot är extra uppmärksammat.
- Att sprida elakartade rykten om spelare, ledare och skribenter är inte tillåtet.
- Gästboken är ingen plats för svenskpolitisk satir eller åsikter. Det är per definition en provokation mot medlemmar med annan ståndpunkt.
- Om en skribent skriver inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning. Omedelbar avstängning, utan varning kan förekomma.
- Inlägg som inte tillför debatten något kan raderas. Inlägg som verkar ha till enda syfte att provocera eller håna raderas och kan innebära omedelbar avstängning.(Tänk på att svar till raderade inlägg kan komma att tas bort, även om de inte bryter mot reglerna.)
- Okynnesanmälningar av inlägg tillåts inte.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Klagomål sker via mail, eller bubbla till moderator. Om en moderator kontaktar er via mail eller bubbla i fråga om regelöverträdelse har man skyldighet att svara. Svarar man inte kan man bli avstängd tills svar erhållits.
- Att som gäst utstuderat skenheligt skriva lismande inlägg i gästboken för att sedan visa sitt "rätta ansikte", genom att förlänga den mening man framförde, fast med motsatt innebörd, i annan gb. kan medföra avstängning i Modos gb., om inläggets innebörd bryter mot HS regler.
# Lokala regler kan förekomma i de olika gästböckerna. Gästböckerna kan således ha olika debattklimat. Anpassa dig till det. Är du "gäst" (annan klubbtillgivenhet) i gästboken, så acceptera och anpassa dig. En gäst klampar inte in och tar för sig som den vill i en annans hem.
1. Vi värvade inga bra backar. Väldigt anmärkningsvärt svagt av Hinken. Halva säsongen bortkastad till stor del pga detta.
2. Vi startade säsongen med en till synes väldigt bekväm tränartrio. Slarvade bort halva säsongen med att inte kunna sätta ett vettigt spel på isen. Hade vi menat allvar att ta oss tillbaks skulle vi kickat Karlin efter degraderingen och gå all in på ett rutinerat och säkert kort som tränare.
3. Vi tog inte in en assisterande tränare som på allvar kunde styra upp försvarsspelet. Alla visste på förhand att vi haft stora problem med det de senaste säsongerna. Återigen naivt/bekvämt agerat. (Nu får vi hoppas Rohdin styr upp det.)
4. En ny VD som var helt bortkopplad från sporten. Ingen blåslampa på Hinken och Karlin. Istället blir det supporteruppror med kritik mot styrelsen som tvingas agera pga det. (Sparkning av Karlin samt VD som inte klarar pressen).
5. En för svag andremålis. Jag ogillar att kritisera en enskild spelare, särskilt en målvakt i Modo. Men känslan var redan när han värvades att det här var en svag värvning. Förmodligen måste en bättre reservmålis in till slutspelet. Återigen svagt agerat av Hinken.
6. Hinken fortsätter agera passivt på marknaden.
Tycker det blir uppenbart att Modo aldrig var seriös med att gå upp direkt. För det krävs ju en del hårt jobb och det är tyvärr inget jag förknippar med Hinken eller Karlin med längre. Jag gjorde det en gång i tiden men inte efter senaste säsongen. Och tro fan det, måste vara sjukt tungt att åka ur en serie och börja om igen.
Nä det har vart alldeles för bekvämt egentligen hela vägen från Modos sida. Inget go, ingen riktig plan på hur det här skulle gå till. Var beredd på en ny lång sejour i hockeyallsvenskan. Om inget radikalt händer förstås.