MODO Hockey - Rögle 2010-03-13
76: Håkan Loob, Färjestads BK (42+34) - 1982-83
67: Kristian Huselius, Frölunda (32+35) - 2000-01
Tony Mårtensson, Linköpings HC (17+50) - 2007-08
66: Håkan Loob, Färjestads BK (37+29) - 1991-92
64: Mats Åhlberg, Leksands IF (39+25) - 1976-77
Fredrik Bremberg, Djurgårdens IF (23+41) - 2006-07
63 Mats Zuccarello-Aasen, MoDo HK (23+40) - 2009-10
62: Mattias Weinhandl, Linköpings HC (35+27) - 2007-08
Never mind
Redigerad kommentar
Redigerad kommentar
Stackars Stenis har aldrig fått varit med om nån hockeyframgång.
Fan det är ju helt lysande, faktum är att det hockeylag stenis håller på är just Timrå IK, eller rättare sagt W/Ö :)
Det är sport och det är människor det handlar om.
Tycker den speglar ganska bra den hatkärlek det finns mellan våra lag, vi hatar varandra men vill inte vara utan varandra för det :-)
Det tragikomiska är att det är ett så tydligt bevis på mindervärdeskomplex. Jag känner igen typen ifrån min högstadieperiod, då de som aldrig fick några tjejer försökte sparka sig upp i hierarkin genom att hitta på hånfulla kommentarer som bara de själva tyckte vara fyndiga.
Jag tycker gott att TIK-fansen kunde väntat till efter att TIK vunnit guld, innan den dagen så är de enda signaler som skickas ut ett enormt mindervärdeskomplex. Det känns lite konstigt att vilja skylta med detta komplex, men det är väl så att de som gjort banderollen inte förstår bättre. Det enda provocerande i det hela är faktiskt att folk kan vara så korkade.
Inget, men det har jag ju knappast sagt heller? :-)
Men killen fick ju en bra uppväxt iaf ;-)
Någon som vet hur många spelare som har
vunnit alla 4 titlar?
det kan inte vara speciellt många.
Näslund
Tomas jonsson
?
Hur många SM-guld har han vunnit med Timrå?
Redigerad kommentar
Förhoppningsvis så handlar det om en skada, annars faller glorian lite på sned tycker iaf jag.
Måste säga att det känns lite konstigt att Foppa som varit en av världens bästa spelare under många år missar något jag tror han skulle ranka väldigt högt under sn karriär nämligen ett SM guld med modo.
Jag tror att många kommer att komma ihåg lika mycket att han aldrig fick ett SM guld som hans makalösa straff i OS finalen.
En spelare som Mats Näslund t.ex har lyckats med detta.
SM guld
VM guld
OS guld
NHL Champion
Men så har han lirat i Timrå oxå ;-)
Hade han menat riktigt allvar med att sluta, hade han absolut spelat idag och låtit fans och övriga få chansen att ta ett värdigt avsked på hemmaplan.
Nåt säger mig att vi inte sett Foppa för sista gången i ES....
Är han så deppad att han inte ens kan spela av en ev sista match?
Är han så pass skadad trots att man inte märkt nåt av det på isen?
Luktar illa gör det dock.
Redigerad kommentar
Det är tydligen någon sorts musiktävling samtidigt också.
Så här ställer MODO Hockey upp i kvällens match mot Rögle:
Målvakt:
1 Niklas Svedberg
(45 Roman Malek)
Backpar:
80 Samuli Suhonen
48 Hannu Pikkarainen
47 Alexander Bonsaksen
4 Tomas Mojzis
5 Hans Jonsson
44 Henri Laurila
Kedjor:
29 Andreas Molinder
24 Niklas Sundström
19 Markus Näslund
17 Morten Madsen
39 Per Svartvadet
36 Mats Zuccarello Aasen
13 Marco Tuokko
27 Josh Green
58 Dan Hinote
26 Kristian Forsberg
20 Oscar Steen
6 Magnus Häggström
Noterbart är
A t t Per Hållberg, Mattias Timander, Per-Åge Skröder och Peter Forsberg ej kommer till spel.
A t t Hans Jonsson gör sin match nummer 600 i MODO Hockey.
A t t det varit jämna matcher mellan MODO och Rögle i vinter. Rögle har vunnit här med 3-2, dessutom en match hemma med 4-3 efter förlängning. I Ängelholm har MODO vunnit med 2-1 efter förlängning, dessutom hemma senast med 4-1.
MODO Hockey - Nyheter
Och om han menar allvar med att lägga av sista chansen för fansen att se honom spela.
Skämt åsido, han är troligen fortfarande alldeles för besviken över slutspelsmissen för att orka mobilisera tillräckligt med kraft.
Det är iaf vad jag hoppas på, eftersom jag gärna vill se honom i VM.
Tror som sagt inte att Foppa vill avsluta på det här tråkiga sättet.
Och om han nu inte vill till VM så får vi väl slänga in Dackell.
Han var ju på G redan till OS... ;-))
Nu har jag inte läst ikapp här på länge, så jag kan ha missat att ni redan avverkat diskussionen, men jag fattar verkligen inte varför Foppa plötsligt ska stå över en match. Särskilt om han nu tänker lägga av efter den här säsongen.
Det känns inte bra på väldigt många sätt.
Salle: Känns som att du kommer att få 50% rätt vad gäller din önskan.
Näslund tror jag inte har gnistan kvar, till skillnad från Foppa.
Blir inte förvånad om Foppa dyker upp lagom till VM senare i vår, tror inte han vill avsluta säsongen på det här viset.
Sen tar han ytterligare en säsong i Modo, om bara fysiken tillåter, vilket den tycks göra enligt egna uppgifter.
Världen går inte under för det här, se det positiva: det kunde ha varit värre (läs: gårdagens förlust kunde ha gällt en plats i ingenmansland eller KS.
Det finns som sagt grader i helvetet... :-/
Redigerad kommentar
En somALLTID vill spela hockey...
Och en som är mer tveksam...
Osså hoppas vi att Aftonbladet, än en gång, har fel.
Redigerad kommentar
MODO Hockey - NyheterMODO Hockey - NyheterNäslund: Nu är det färdigspelat | Modo | Elitserien | Sverige | Hockeybladet | Sportbladet | Aftonbladet