1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 526846 inlägg · 4121 ämnen

Inlägg: 1033860

Sv: Building the future, Silly Season 08-09
Ärligt talat, blir det så många mer värvningar nu? Såg att någon där nere snackade om 3-4, jag tror vi får max 2 killar till initialt. Tittar vi på forwards så:

Skröder-Sundström-Zuccarello
Warg-Steen-Yetman
Salomonsson-Svartvadet-Wernblom
Forsberg-Molinder-Tuokko

Nu behöver ju inte kedjorna nödvändigtvis se ut såhär, men om vi ponerar att Zuccarello är värvad för att spela i Modo och inte bli utlånad, vilket jag antar, så är det väl egentligen bara Forsberg som är "petningsbar", även om jag gärna ser att han, eller Enström/Bjuhr för den delen, får en chans. Resten är väl spelare som bör spela.

Många skriker efter poänggörare, men vi har ju faktiskt en hel del redan nu... Skröder, Susse, Steen, Yetman, Warg, Salle och Wernblom bör väl alla göra över 30 en normal säsong och vissa mer än så. Sen beror det väl såklart på hur Harri vill att laget ska spela.

Eventuella värvningar beror väl dock på hur pass mycket de vågar tro på smurfen från Norge. Vågar de ge honom förtroende eller är han tänkt för en fjärdeline med Molle och Tuokko?

Jag vet inte, jag kanske har en aningen pessimistisk syn på det hela.