Per-Åge Skröders beslut att stanna i Modo i minst två år till känns väldigt, väldigt skönt. Skröder har i år gjort 33 poäng på 48 matcher, trots ryggproblem och fotproblem. Han har varit Modos näst bästa målskytt med sina 17 mål.
Får Skröder vara hel och frisk, samt kör stenhårt på försäsongsträningen, så kan han mycket väl snitta en poäng per match kommande säsong. Han är dessutom lite av en retsticka och sådana behöver vi verkligen.
---------
Framöver är det fokus på målvaktsposten. Jag trodde Malek bara hade ett år på kontraktet, men som andra redan påpekat finns han med på den lista över spelare som har kontrakt. Om den stämmer hoppas jag Modo försöker göra sig av med Malek och värvar en bättre målvakt.
- Skönt att det är klart, kommenterar Skröder. Hela tiden har MODO Hockey varit nummer ett, men det är klart jag funderade en aning när min agent fick bud från CSKA Moskva.
Kul!
Redigerad kommentar