J F K: Nylander har ju en historik av själviska beslut. När det gäller vad Svartvadet sagt är klart, uppfattar jag mer att han uttryckt att han har läget under kontroll. Dvs han förhandlar med en del spelare kollar av läget, stämmer av mot den trupp man har i dagsläget/budget etc. Intervjun efter kvalsegern verkar många ha uppfattat det som att han sagt att laget i princip är "klart" så uppfattade jag inte det han sa. Snarare att några viktiga pusselbitar var på plats. Vi kan ju leka med tanken att det var Huras, Ritchie och Welch, som var klara vid den tidpunkten.
Jag kan öppet säga att jag tycker JFK kommer med sakliga argument, och håller sig borta från personangrepp. Vi har ju inte varit enliga alla gånger utan tyckt och tänkt olika, vilket är utvecklande.
Välkommen att skriva i Modos gästbok.
Trivselregler
Hockeysnacks regler
Senast: Vinst mot IK Oskarshamn
Hägglunds Arena, 5-4 (1-1,1-3,3-0)
J F K:
Nylander har ju en historik av själviska beslut.
När det gäller vad Svartvadet sagt är klart, uppfattar jag mer att han uttryckt att han har läget under kontroll. Dvs han förhandlar med en del spelare kollar av läget, stämmer av mot den trupp man har i dagsläget/budget etc. Intervjun efter kvalsegern verkar många ha uppfattat det som att han sagt att laget i princip är "klart" så uppfattade jag inte det han sa. Snarare att några viktiga pusselbitar var på plats. Vi kan ju leka med tanken att det var Huras, Ritchie och Welch, som var klara vid den tidpunkten.