Greenwolper: tråkigt nog spelar det ingen som helst roll om vi inte avancerar. Då får vi leta nya russin till kakan och möta ett shldopat Brynäs som sveper benen av ligan nästa år. Betvivlar att vi varken har turen med värvningar som kan matcha detta år, eller ekonomin att slåss mot dom stora aktörerna.
Ta bort fallskärmen är ett jävla måste om vi ska kunna se nån ruljans på ligorna.
För övrigt hoppas jag att Garpenlöv och co får salmonella i eftermiddag.
Frontschwein: utöver fallskärmen är det fruktansvärt att se hur spelare plötsligt vill ta ett år i allsvenskan för att spela upp moderklubben efter Jonathan Dahléns jävla påhitt för några år sedan.
Frontschwein: jag tänker att vi behöver ha fler lag som kan gå upp och åka ur både mellan SHL-HA och HA-hockeyettan. Typ tvåan i HA-slutspelet kvalspelar mot den som vann bottenfajten i SHL (Malmö) Sen tycker jag att de två sista lagen i HA ska in i hockeyettanskvalserie.
Frontschwein: visst vinner Djurgården idag så har shl fått sin stängda liga med lag som är dopade och bara stutsa tbx. Då måste seriesystemet ändras. För då funka inte det nya systemet. Det är väll det som gjort shl till en sådan tråkig liga. Ne bara hoppas vi kan vända den trenden! Gooo MoDo!!
+ 3
Välkommen att skriva i Modos gästbok.
Trivselregler
Hockeysnacks regler
Senast: Vinst mot IK Oskarshamn
Hägglunds Arena, 5-4 (1-1,1-3,3-0)
Ta bort fallskärmen är ett jävla måste om vi ska kunna se nån ruljans på ligorna.
För övrigt hoppas jag att Garpenlöv och co får salmonella i eftermiddag.