1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 527964 inlägg · 4121 ämnen

Inlägg: 2882127

Sv: Silly season
Löven ser sjukt starka ut deras backsida är betydligt mer kraftfull en vad våran är även om vi tar in 2 till. Målvaktssidan är väl jämnt och forwards sidan går ju ej riktigt att gemföra eftersom vi saknar 5 offensiva spelare. Kenttä levererar verkligen i år, Löven är en sålänge klart stor favoriter. Gäller verkligen Gradin levererar dom sista 7 som ska in. Nu är det ju 2 klara som man ej släppt så är väl 5 som ska värvas. Jag misstänker att Venderbeck i Kalmar är en av dom som man ej släppt.

Svarskommentarer

Sv: Silly season
Dundee: känner jag till rencowboyen rätt kommer han inte sluta storhandla heller.
Till skillnad från modo som sparar in i absurdum.

Hade vi öppnat börsen förra säsongen hade vi inte åkt ut heller.

Löst ut ranta och köpt in två - tre redan när man såg tendenserna från finnen.

Hade vi lastat in hela sponsorslanten tror jag det sänt signaler till dom övriga latkukarna

Nej. Jag vidhåller att Kentää kommer bygga en vassare och dyrare trupp. Börsen tar exakt aldrig slut i den klubben

Sv: Silly season
Dundee: Löven ska gå upp om de är bäst. Vi Modoiter kan hockey!

Sv: Silly season
Dundee: Löven kommer att sova dåligt i höst.. MoDo är störst! Biffarna är ju rätt dumma i huvudet. Riktiga troll och spån.

Sv: Silly season
Dundee: Tuohimaa är ju bra, men måste dom köra med Olle en längre period är dom körd

Sv: Silly season
Dundee: Det som är skönt att veta är att det inte spelar någon roll. Löven kommer fortsätt att harva på i allsvenskan och sedan en sväng i div 1 som de gjort de senaste 20 åren.

Sv: Silly season
Dundee: men ser dom SÅ starka ut? Dom har inte lyckats gå upp på hur många år? Det enda jag ser fram emot med Ha igen är att få spöa skiten ur löven, vilket vi absolut kommer göra

Sv: Silly season
Dundee: Nu börjas det igen. Snacket, snacket om stora stygga löven.