1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 528680 inlägg · 4121 ämnen

Inlägg: 2883944

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Trilske: Va, fick han det på allvar? Minns ej det, men personligen var jag bombis på att han lämnar. Så har själv lagt noll energi i det, då det var lika givet som att Bernhardt skulle dra vidare.

Tycker det är värre med de som låtsas vara öppna mot klubben, t.ex. Woods som hade gjort klart med HV och därför inte ville gå ut med det för tidigt. Så leker han med alla supportrars känslor och lurar även klubben om att det kanske kan gå. Genomvidrigt.

Svarskommentarer

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Framnäs: Och vad tycker du om alla anställda på olika företag som helt plötsligt säger upp sig då de fått erbjudande från andra bolag som är bättre?

Jag tycker er hetsjakt på "förrädare" går lite långt. Hockeyspelare är ett yrke, precis som andra yrken för spelarna.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Framnäs:

Aha, missade att det bara var din personliga uppfattning.

Sen är det såklart svårt att avgöra exakt vem som fick mest skit. Jag reagerade väl egentligen bara på din formulering om att "ingen brydde sig nämnvärt", vilket inte riktigt var hur jag uppfattade det.

Sen har det ju också varit ganska tydligt att mycket handlade om _när_ man aviserade att HA inte var aktuellt. De med starkast MoDo-koppling som sa det tidigt (när vi var som mest sårbara) fick nog en extra släng av sleven oavsett vem det gällde.

Woods kan jag nog delvis hålla med om, eftersom mycket talat för han skulle kunna bli kvar, men i slutändan kändes det ändå som att han aldrig var särskilt nära.