1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 531072 inlägg · 4122 ämnen

Inlägg: 2886007

Sv: Silly season
Bebas: Ja men skulle Hinken ta in en eller två tunga pjäser till vintern så det ju bra. Sen tittar jag lite på erfarenheten också och den är inte den största på backsidan. Rundblad den ende över 30. Bengtsson näst äldst på 26, Berglund 25. Det är en ung backbesättning vi har.

Varken Rönningen, Persson eller Bengtsson har presterat på SHL eller allsvensk nivå tidigare. Med det sagt tror jag dom kan vara riktigt bra. Men på förhand är det ganska orutinerat och en del osäkra kort.

Jämför med forwardssidan där egentligen samtliga spelare utom Swetlikoff och Gästrin har erfarenhet från allsvenskan. Mattsson har bevisat sig hålla bra som 4 kedjespelare i SHL.

Svarskommentarer

Sv: Silly season
Vikingmodo : Om man jämför med den backsida vi startade med 22/23 så bestod den av fem spelare som haft svårt att etablera sig i SHL (Ingman, Berg, Wahlberg, Näsén, Bernhardt) en etablerad HA-back (Folin) och ett par juniorer.
Endast Wahlberg var över 30 år; toppduon Bernhardt/Näsén var 24-25.

Årets backsida har två spelare som definitivt är SHL-mässiga (Berglund, Rundblad) två på gränsen till SHL (Persson, Bengtsson), en etablerad HA-back (Norén) och ett par juniorer. Plus årets wildcard Rönningen.

Förutsatt att Sverre inte floppar (han behöver inte heller göra succé) så tycker jag faktiskt att backsidan på papperet ser starkare ut än senast vi gick upp.

Sv: Silly season
Vikingmodo : Varken Bengtsson eller Persson gjorde väl bort sig i shl då få matcher de spelade.

Sv: Silly season
Vikingmodo :
Vi skall komma ihåg att det var flera SHL klubbar som jagade Rönninges namnteckning,
Han kunde ha valt SHL
Men han valde MoDo före dessa...