1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 536480 inlägg · 4131 ämnen

Inlägg: 2912396

Sv: MoDo Hockey - IF Troja-Ljungby 25-09-30 Hemma
Monno: En bra offensiv vinner matcher, en bra defensiv vinner turneringar.
Bogren har alltid varit duktig på att sätta defensiven och därför värderas han nog högt.

Tidigare år har löven alltid varit för framåtlutande med för svag backsida och rätt svaga coacher, i år känns dom mer komplett, seriens bästa backsida (kan diskuteras) och en tränare som faktiskt är väldigt kompetent att sätta en defensiv, därtill spelare som Dower Nilsson och Tellström och Malmström som är på väg upp ist för som löven ofta haft, spelare på väg ner eller transatlanter som kanske inte har den bästa inställningen jämt.

Nä jag håller fortfarande MoDo som knappa favoriter just för att jag vet att Hinken kommer kunna förstärka rejält under säsongen, men samtidigt tror jag Löven kan vinna serien.

Svarskommentarer

Sv: MoDo Hockey - IF Troja-Ljungby 25-09-30 Hemma
Gavelo: Fast det där har ju förändrats lite och inte bara i hockeyn utan fotbollen med. Nu premieras offensivt spel mer än förut.