1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 536921 inlägg · 4132 ämnen

Inlägg: 2914990

Sv: Silly season
Bad_Brett:

Vad jag vet fick vi ingen fallskärm, så på vilket sätt är vi jämförbara med övriga, menar du? Det kan ju även vara en anledning till att backsidan blivit lite åsidosatt initialt och inte lika förstärkt som övriga lag som haft fallskärmspengar att leka med.

Vi sitter med en halvfärdig backsida och hänger ändå med i toppen, vad talar egentligen för att det här laget inte bara kommer att bli bättre och bättre?

Svarskommentarer

Sv: Silly season
Trilske: Jag utelämnade medvetet fallskärmsfloskeln för att se om den skulle komma som ursäkt - vilket den såklart gjorde.

Vi har fortfarande överlägset högst spelarbudget och enligt mina källor är sponsorerna villiga att chippa in också, förutsatt att det ställs ordentliga krav.

Jag kan lova att om vi hade haft fallskärmen och misslyckats ändå så hade folk i stället dragit floskler om hur "ishockey inte avgörs på pappret" eller "ishockey är en av de sporter där slumpen spelar störst roll".

Vi hade exempelvis en medelstor budget i SHL, betydligt högre än flera andra lag, bland annat Brynäs som gick till SM-final - ni vet den där svåra första säsongen som bara handlar om att överleva.

Så fort man påtalade vilket uselt jobb Hinken och Karlin hade gjort, blev svaret: "De kan allsvenskan utan och innan!". Och redan efter sex omgångar börjar ursäkterna hagla. Surrealistiskt.

Avancerar vi inte i år och Karlin får vara kvar så är det bara ett stort skämt. Hinken har gett honom jäkligt bra förutsättningar så inga ursäkter finns.