1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 538628 inlägg · 4135 ämnen

Inlägg: 2921695

Sv: MoDo Hockey - IF Björklöven 25-10-17 Borta
Bad_Brett: När vi slutade pressa högt så gav vi Björklöven möjligheten att starta sina anfall mer kontrollerat.
Löven pressar oss högt och därför klarar vi inte att slå ett enda uppspel sista 10.

Svarskommentarer

Sv: MoDo Hockey - IF Björklöven 25-10-17 Borta
Gavelo: Jag tycker mer att det handlar om att vi slutar åka skridskor och då finns ingen att passa till. Det Löven gjort i press har ju alla lag kunnat göra mot oss. Mora hade 11-0 i skott i andra perioden sist då vi var mycket mer utspelade än såhär.

Trist att det blir såhär. Passningarna kommer inte direkt, man slutar åka skridskor, plötsligt finns ingen ledig att passa så man slår back-back eller motsvarande och den som då får pucken har ingen fart, ingen att passa och försöker ändå spela konstruktivt.

Det måste börja med att vi åker en MASSA skridskor, för då faller det mesta på plats. Ska vi leta perfekta passningar och vara sköna är vi ett av ligans sämre lag.

På något sätt känns det ändå bättre än väntat. Tänkte att vi skulle vara fullständigt chanslösa, men första sju-åtta visade att det i alla fall finns tillstymmelse till ljus i mörkret.

Sv: MoDo Hockey - IF Björklöven 25-10-17 Borta
Gavelo: En sanning med modifikation. Vi gör det väldigt komplicerat även utan press. Lite som att de vill göra det perfekta uppspelet istället för att göra det enkelt som man gjorde inledningsvis.